لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۵

چهارگوشه جهان: علت مخالفت غرب با بومی شدن انرژی هسته ای در ايران از نظر روزنامه اعتماد


چهارگوشه جهان: علت مخالفت غرب با بومی شدن انرژی هسته ای در ايران از نظر روزنامه اعتماد
<!-- IMAGE -->

علت مخالفت غرب با بومی شدن انرژی هسته ای در ايران از نظر روزنامه اعتماد

سرمقاله روز چهارشنبه اعتماد به قلم سردبير روزنامه، ايران را مقتدرترين کشور غرب آسيا و خاور ميانه توصيف کرده و می نويسد «ايران از نظر جغرافيايی پلی ميان آسيا و اروپا است و با توجه به وجود همسايگانی که ساختار قدرت آنها محلی است، ايران می تواند بزرگترين نقش را در منطقه بازی کند.» در ادامه اين مطلب آمده است که «نگرانی از چنين اقتداری علت اصلی مخالفت کشورهای غربی با بومی شدن انرژی هسته ای در ايران است که ريشه های آن را می توان در تلاش همين کشورها برای جلوگيری از پيشرفت ايران در يکصد سال گذشته يافت.» در سرمقاله روزنامه اعتماد به تلاش نافرجام کشورهای غربی برای پيشگيری از دستيابی ايران به صنايع نفت و فولاد در طول تاريخ معاصر کشور اشاره شده است.

<!-- IMAGE -->

روزنامه ايران: آلودگی برخی از برنج های وارداتی هند

روزنامه ايران در شماره روز چهارشنبه خود مطلبی با عنوان «بلاتکليفی مردم در مصرف برنج وارداتی» منتشر کرده و نوشته است «با وجوديکه اغلب کشورها و سازمان های معتبر ايرانی و مقام های دولتی آلودگی برخی از برنج های وارداتی هند را تاييد کرده اند اما وزارت بهداشت ساز مخالف می زند.» در اين مطلب آمده است که «وزير بهداشت در حالی بر آلوده نبودن برنج های وارداتی اصرار دارد که هنوز هيچ آزمايش درستی از احتمال وجود فلزات سنگين در برنج مصرفی کشور صورت نگرفته است.» نويسنده مطلب با اشاره به اينکه «مقام های هند روز دوشنبه اعلام کردند مناطق زير کشت برنج پنجاب هند به فلزات سنگين و برنج آن کشور به فلزات سنگين و سم آرسنيک آلوده است.» اين پرسش را مطرح می کند که «وزير بهداشت بر پايه چه ادله ای به مردم می گويد برنج های هندی کاملا سالم هستند و مردم می توانند بدون نگرانی آن را مصرف کنند.»

<!-- IMAGE -->

حذف خليج فارس از نقشه ايران در پشت جلد يکی از کتاب های درسی

گروه اجتماعی روزنامه حيات نو روز چهارشنبه در مطلبی، مراسم اخير رونمايی از ٤١ کتاب درسی را مجالی برای دست اندرکاران تاليف کتاب های درسی در ايران خوانده است تا نسبت به «حذف خليج فارس از نقشه ايران در پشت جلد يکی از کتاب ها و نيز حذف نام پادشاهان از کتاب های تاريخ» واکنش نشان بدهند. در اين مطلب آمده «سرپرست آموزش و پرورش در اين مراسم حذف خليج فارس از پشت جلد کتاب بخوانيم اول دبستان را تاييد کرده و از تصحيح اين اشتباه غيرعمد در سال آينده تحصيلی خبر داده است.» همچنين معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش طرح چنين مواردی را در راستای تشويش اذهان عمومی توصيف کرده و ادعای حذف نام پادشاهان از کتاب های تاريخ را به مثابه تهمتی به آموزش و پرورش قلمداد کرده است. بهرام محمديان هدف وزارت آموزش و پرورش را «پيش بردن تاريخ از حالت توصيفی به سمت تحليلی و توجه بيشتر به مردمی که تاريخ ايران را ساخته اند و در دوره های مختلف از نظر هنرهای گوناگون سرآمد بوده اند، عنوان کرد.»

<!-- IMAGE -->

نشست ساليانه پنج سازمان اطلاع رسانی بزرگ جهان

مديران پنج سازمان اطلاع رسانی بزرگ جهان از جمله صدای آمريکا روز سه شنبه در پايان نشست ساليانه خود در برلين بيانيه ای را منتشر کردند. در اين بيانيه آمده است که ٢٠ سال پس از فرو ريختن ديوار برلين و پايان جنگ سرد آزادی بيان هنوز در بسياری از کشورها تحقق نيافته و خبرنگاران، با مشکلات پيچيده تری مواجه اند که آنها را از اطلاع رسانی آزاد باز می دارد. با توجه به اين مساله ما ٥ سازمان بزرگ خبررسانی جهان صدای آمريکا، بی بی سی بين المللی، دويچه وله، راديو بين المللی فرانسه، و راديو بين المللی هلند از تمام دولت های جهان می خواهيم به محدود کردن رسانه ها پايان دهند.

<!-- IMAGE -->

انتخاب ميزبان المپيک تابستانی سال ٢٠۱۶ در روز جمعه خواهد بود

روز جمعه، ۱۰ مهر ماه (دوم اکتبر) ميزبان المپيک تابستانی سال ٢٠۱۶ طی مراسمی با حضور رهبران کشورهای کانديدای برگزاری المپيک انتخاب خواهد شد. اين مراسم در شهر کپنهاگ، پايتخت دانمارک برگزار می شود. سپ بلاتر، ریيس فيفا، می گويد به رغم مناقشه کنونی بين اين سازمان و کميته بين المللی المپيک مبنی بر تعيين حداقل سن فوتباليست ها، مسابقات فوتبال از المپيک حذف نخواهد شد. بلاتر در ريودوژانيرو گفت، فيفا با تعيين يک گروه کارشناسی پيشنهادات خود را تا جلسه بعدی کميته اجرايی، در ٣ دسامبر سال جاری ارایه خواهد داد. فيفا می خواهد حداقل سن بازيکنان ٢١ سال باشد اما کميته المپيک حداقل سن را ٢٣ سال به استثنای سه بازيکن اعلام کرده است.

<!-- IMAGE -->

گوردون براون می گويد برای «تغییر جهان» مبارزه خواهد کرد

روزنامه چپگرای گاردین انگلیس در مقاله ای در روز چهارشنبه به انعکاس کامل متن سخنرانی گوردون براون، نخست وزیر کشور در گردهم آیی طرفداران این حزب در برایتون پرداخته است. گاردین این سخنرانی را که در آستانه انتخابات عمومی در انگلستان برگزار می شود بسیار حیاتی توصیف کرده است. نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی مهمی در اجلاس سالانه حزب کارگر این کشور، گفته است که برای «تغییر جهان» مبارزه خواهد کرد. برگزاری رفراندوم برای اصلاحات انتخاباتی، ارایه تسهیلات بیشتر برای کودکان خانواده های فقیر، مقابله بیشتر با رفتارهای ضد اجتماعی و تامین مسکن دولتی برای مادران سرپرست خانوار از جمله سیاست های تازه حزب کارگر بود که آقای براون در سخنرانی خود آنها را اعلام کرد. آقای براون که حزبش در حال حاضر در نظرسنجی ها از رقیبان عقب افتاده است، گفت: «باید مبارزه کنیم. نه فرار می کنیم و نه تسلیم می شویم. باید برای پیروزی و به خاطر بریتانیا مبارزه کنیم.»

<!-- IMAGE -->

ديدار معاون وزير خارجه سوريه با معاون وزير امور خارجه ايالات متحده در واشنگتن

يک مقام ارشد سوريه ای با يک ديپلمات عالی رتبه ی آمريکايی در واشينگتن ديدار و گفتگو کرد. فيصل المقداد، معاون وزير خارجه سوريه، عالی ترين مقام سوری است که در پنج سال گذشته به آمريکا سفر می کند. وی روز سه شنبه با جک لو، معاون وزير امور خارجه ايالات متحده، ديدار و گفتگو کرد. به گفته يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اين ديدار با هدف افزايش تفاهم و پيشرفت در روابط دو جانبه انجام شده است. سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اضافه کرد در اين ديدار مسایل زيادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وی از ذکر جزیيات بيشتر در اين باره خودداری کرد.

<!-- IMAGE -->

پيشنهاد مقامات روسيه برای ايجاد محدوديت در عرصه اينترنت

وزارت دادگستری روسيه قانونی را پيشنهاد کرده که به دولت اين کشور امکان کنترل بيشتر بر فضای اينترنت را می دهد. به گزارش روزنامه ی دولتی روسيسکا گازيتا طبق اين پيشنهاد شرکت های عرضه کننده سرويس اينترنت ملزم خواهند شد، تا اطلاعات کاربران خود را در اختيار مقامات قرار دهند. در صورت اجرای اين قانون افرادی که در سايت های دولتی رخنه کنند ممکن است به سه سال حبس محکوم شوند و اگر همين اقدام از سوی گروه و يا افرادی که به اطلاعات سامانه های دولتی دسترسی دارند، صورت بگيرد، مجازات آنان به هفت سال افزايش يابد.

<!-- IMAGE -->

پوتين می گويد دولت از نقش خود در اقتصاد روسيه خواهد کاست

ولادمير پوتين، نخست وزير روسيه می گويد، دولت اين کشور با هدف رشد اقتصادی طی سال های آتی از نقش خود در اقتصاد خواهد کاست. آقای پوتين ديروز، سه شنبه در يک مجمع اقتصادی در حضور سرمايه گذاران بين المللی در مسکو سخنرانی کرد. وی و ديگر مقامات روسی اعلام کردند، که بدترين بخش رکود جهانی اقتصاد که اقتصاد روسيه را نيز در سال جاری تحت تاثير قرار داد پايان يافته است. نخست وزير روسيه درحالی وعده ايجاد بازار آزاد را می دهد که يک سال پيش دولت پس از کمونيسم اين کشور در فکر کنترل صنايع بحران زده روسيه در ازای کمک های دولتی بود. آقای پوتين گفت اقدامات دولتش برای رفع بحران اقتصادی سهم بزرگی در جلوگيری از شکل گيری بدترين سناريوی ممکن در روسيه داشته است. نخست وزير روسيه همچنين پيش بينی کرد که اقتصاد اين کشور تا پايان سال ٢٠٠٩ حداکثر هشت درصد کوچک خواهد شد. تحليل گران اقتصادی پيشتر اين رقم را هشت و نيم درصد اعلام کرده بودند. روسيه به شدت، به درآمدهای ناشی ازصادرات نفت و گاز متکی است.

<!-- IMAGE -->

شصت سال پس از تأسيس دولت کمونيستی در چين

چين شصتمين سالگرد تاسيس دولت کمونيستی در آن کشور را جشن می گيرد. به رغم رشد اقتصادی بالا چين با چالش های بسياری روبرو بوده است. چين در شصتمين سالگرد دولت کمونيستی در آن کشور به برخی از اهداف خود دست يافته است. سطح زندگی بسياری از مردم در اين کشورِ يک ميليارد نفری بطرز چشمگيری بهبود يافته است. با اين حال برداشت کمونيست های اوليه چين از دموکراسی هنوز يکی از چالش هايی است که چين مدرن با آن روبرو بوده است. چين هنوز از برگزاری با شکوه مسابقات المپيک در سال گذشته به خود می بالد و به رغم بحران اقتصادی کنونی در جهان يکی از پر رونق ترين اقتصاد های جهان است. ربکا مک کينن، استاديار دانشگاه هنگ کنگ و يکی از کارشناسان رسانه ای می گويد، جمهوری خلق چين بسياری از اهداف اولية خود را به دست آورده است: «اگر به اهداف انقلاب کمونيستی در چين نگاه کنيد، اهدافی از قبيل، چين برتری خواهد يافت، چين مورد احترام جامعه بين المللی قرار خواهد گرفت، چين يک قدرت جهانی خواهد شد و يا چين به سلطه خارجی خاتمه خواهد داد، متوجه می شويد اين کشور به اين اهداف دست يافته است.» دولت کمونيستی چين نظام اين کشور را سوسياليسم با ويژگی های چينی می نامد. سيدنی ريتنبرگ، تبعه آمريکا از سال ١٩٤٩ با دولت کمونيستی چين همکاری داشته است. او بيش از سه دهه عمر خود را در چين گذرانده است. گرچه او نيمی از زندگی خود در چين را در زندان بسر برده است، اما هنوز فکر می کند چين در مسير صحيح قدم بر می دارد. او گفت: «در چين سوسياليسم با ويژگی های چين حاکم است. بدين معنی که اين سيستم را نمی توان از جای ديگر کپی برداری کرد. اين مساله خيلی اهميت دارد. چينی ها حتی نمی توانند، الگوی دموکراسی سياسی را از کشورهای ديگر کپی برداری کنند.» رشد اقتصادی چين چشمگير بوده است. ميليون ها نفر از فقر نجات يافته اند، اما تغييرات سياسی به آهستگی صورت می گيرد. درهمين حال «با او تانگ» که در گذشته مسئول اصلاحات سياسی در حزب کمونيست بود به علت ابراز همدردی با دانشجويانی که برای خواست آزادی های سياسی در سال ١٩٨٩در ميدان تيان آمين تجمع کردند، زندانی شد. او می گويد: «در دوران زندان، بزرگترين يأس خود را در اين می ديدم که چرا در زمان مسئوليتم نتوانستم به وظایف خود عمل کنم. همه چيز در چين به همان صورتی است که در دوران مائو بود.» مائو زه دونگ، بنيانگذار چين مدرن است که با شخصيت مقتدر خود توانست کشورش را در ميان چند دهه آشوب و دشواری هدايت کند. از زمان مرگ او در سی سال گذشته، مردم چين از آزادی های شخصی بيشتری برخوردار شده اند، اما در عين حال مخالفان سياسی و فعالين مذهبی نيز با محدوديت مواجه اند. وو کينگ يکی از نمايندگان منتخب در پکن و از فعالان حقوق بشر می گويد: «فکر می کنم هنوز راه درازی در پيش داريم. هر کس بايد وظيفه خود را انجام دهد. از نظر ما چين بايد با هزاران سال استبداد و فئوداليسم مبارزه کند. جمهوری خلق چين با تنها ٦٠ سال موجوديت، نمی تواند يکباره از آن ميراث خلاصی يابد.»

<!-- IMAGE -->

آکس فام: خشکسالی در شرق آفريقا ٢٣ ميليون نفر را در خطر قرار داده است

يکی سازمان بين المللی کمک رسانی بريتانيايی موسوم به آکس فام هشدار داد بيش از ٢٣ ميليون نفر به علت خشکسالی بيسابقه در شرق آفريقا به علت کمبود آب و مواد غذايی در خطر قرار دارند. اين سازمان از کشورهای جهان خواست برای کمک به کشورهايی چون کنيا، اتيوپی، سومالی و اوگاندا که بيش ترين صدمه را از خشکسالی خورده اند ١٥ ميليون دلار جمع آوری کنند. در سومالی از هر ٦ کودک يک کودک دچار سوء تغذيه مفرط است. خشکسالی در ٥ سال گذشته هزاران رأس احشام را از بين برده است. سازمان آکسفام می گويد ممکن است بارندگی از ماه اکتبر آغاز شود اما حتی اگر سطح آب به حد طبيعی برسد برداشت محصولات تا سال ٢٠١٠ عملی نخواهد بود.

<!-- IMAGE -->

ديدار معاون وزارت امور خارجه آمريکا با وزير علوم و تکنولوژی برمه

کرت کمپل، معاون وزارت امور خارجه آمريکا، با وزير علوم و تکنولوژی برمه در حاشيه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک ملاقات می کند. کمپل می گويد گفتگو با هيات بِرمه ای در چارچوب بهبود روابط با آن کشور صورت خواهد گرفت. او گفت آمريکا خواهان آزادی فوری آنگ سان سو چی رهبر آزاديخواهان آن کشور، برقراری گفتگو با اپوزيسيون و خاتمه تنش های قومی در آن کشور است. کمپل همچنين از برمه می خواهد ضمن رعايت پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای به همکاری نظامی با کره شمالی خاتمه دهد.

<!-- IMAGE -->

مقامات دادستانی: زازی محصولات آرايشی می خريد که دارای مواد شيميايی لازم برای توليد بمب های دست ساز می باشند

وکيل مدافع نجيب الله زازی، آمريکايی افغانی الاصل، در دادگاه فدرال رسيدگی به اتهام وی مبنی بر توطئه برای توليد بمب و انجام عمليات تروريستی در آمريکا، در حالی که موکلش سکوت اختيار کرده بود، از جانب وی اعلام بيگناهی کرد. دادگاه با تقاضای پذيرش وثيقه برای آزادی موقتی وی نيز مخالفت کرد. مقامات دادستانی می گويند، زازی آموزش توليد مواد منفجره را در اردوگاه القاعده در پاکستان فرا گرفته است و سپس در آمريکا اقدام به خريد محصولات آرايشی کرد که دارای مواد شيميايی لازم در توليد بمب های دست ساز می باشند. نجيب الله زازی هر گونه ارتباط با تروريست ها را انکار می کند.

<!-- IMAGE -->

بازرس سازمان ملل متحد انتقاد های اسراييل را رد کرد

روز سه شنبه در ژنو، يک بازرس سازمان ملل متحد از گزارش خود درباره جنگ دسامبر گذشته اسراييل و حماس که سه هفته به طول انجاميد دفاع کرد. ريچارد گلدستون با رد انتقادهای اسراييل نسبت به اين گزارش در شورای حقوق بشر سازمان ملل مواردی را شرح داد که به گفته او غيرنظاميان در نوارغزه هدف حملات مرگبار نيروهای اسراييلی قرار گرفتند. وی گفت به جز يک مورد هيچ هدف و يا برتری نظامی، نمی تواند اين حملات را توجيه کند. قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل نظرات هيات های اسراييلی و فلسطينی را نيز بشنود. در گزارش بازرسان سازمان ملل گروه حماس و اسراييل هر دو به ارتکاب جنايات جنگی و احتمالا جنايت عليه بشريت متهم شده اند.

<!-- IMAGE -->

تقاضای تمديد قانون ترکيه که ادامه حمله به مواضع ستيزه جويان کرد در شمال عراق را ممکن می کند

دولت ترکيه از پارلمان اين کشور درخواست تمديد قانونی را کرده است که به نيروهای ارتش ترکيه اجازه حمله به مواضع ستيزه جويان کرد در شمال عراق را می دهد. يک سخنگوی دولت ترکيه می گويد انتظار می رود پارلمان اين کشور پس از آنکه نهم مهرماه، دوباره تشکيل جلسه دهد در اين مورد به سرعت رأی گيری کند. طی دو سال گذشته هواپيماهای نظامی و يگان های توپخانه ارتش ترکيه در چندين نوبت به مقر ستيزه جويان، واقع در شمال عراق، حمله کرده اند. ترکيه با گروه پ ک ک يا حزب کارگران کردستان ترکيه در جنگ است و اين گروه را غيرقانونی می داند. سال گذشته ترکيه برای مدتی کوتاه نيروهای زمينی خود را وارد خاک عراق کرد.

XS
SM
MD
LG