لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

اعتراض وودی آلن و مارتین اسکورسیزی به حبس رومن پولانسکی در سوییس


اعتراض وودی آلن و مارتین اسکورسیزی به حبس رومن پولانسکی در سوییس
اعتراض وودی آلن و مارتین اسکورسیزی به حبس رومن پولانسکی در سوییس
<!-- IMAGE -->

وودی آلن ومارتین اسکورسیزی، دو کارگردان سرشناس سینمای آمریکا به بازداشت و حبس رومن پولانسکی، کارگردان برنده جایزه اسکار، در سوییس اعتراض کردند و خواستار آزادی فوری این کارگردان ۷۶ ساله از زندان شدند.

رومن پولانسکی فیلمساز برجسته لهستانی الاصل و سازنده فیلم های معروفی چون «بچه رزماری» و «شهر چینی» روز شنبه گذشته در شهر زوریخ براساس حکم جلبی که ۳۱ سال پیش در آمریکا برعلیه او صادر شده بود، توسط پلیس سوییس بازداشت و زندانی شد.

رومن پولانسکی در سال ۱۹۷۷ در ایالت کالیفرنیا متهم به خوراندن مواد مخدر و الکل و تجاوز به یک دختر ۱۳ ساله شد اما پس از آزادی به شرط سپردن یک وثیقه مالی و پیش از حضور در جلسه دادگاهی که برای رسیدگی به این اتهامات برگزار می شد از ایالات متحده آمریکا گریخت و ساکن فرانسه شد.

رومن پولانسکی که برای شرکت در یک جشنواره و دریافت یک جایزه سینمایی به زوریخ سفر کرده بود هم اکنون در زندانی در این شهر در شرف استرداد به کالیفرنیا برای محاکمه و زندان احتمالی به سر می برد. وکلای پولانسکی تقاضایی مبنی بر آزاد ساختن این فیلمساز از زندان را به دادگاه زوریخ ارایه داده اند اما رسیدگی به این تقاضا می تواند هفته ها به طول انجامد.

پولانسکی در سال ۲۰۰۳ برای ساختن فیلم پیانیست، که بازسازی از خاطرات نوجوانی خود او به عنوان یک هنرمند یهودی تبار در دوران اشغال لهستان توسط نیروهای آلمان نازی بود، برنده جایزه اسکار بهترین کارگردان سال شد. او که در مراسم اهدای این جوایز حضور نداشت اسکار خود را به طور غیابی دریافت کرد.

از آن زمان تا کنون، قربانی پولانسکی که هم اکنون یک زن میان سال و مادر سه فرزند است از دادگاه لس آنجلس خواسته است تا از گناه این فیلمساز بگذرد و از تعقیب و زندانی ساختن او خودداری کند. اما در اوایل سال جاری قاضی دادگاهی در این شهر این تقاضا را رد کرد. هرچند شواهد تازه ای نشان داده است که در زمان وقوع جرم، دادستان و قاضی دادگاه اولیه پولانسکی برعلیه او و برای گناه کارترجلوه دادن او با هم تبانی کرده بودند. هم چنین در فیلم مستندی که اخیرا درباره رومن پولانسکی ساخته شده است و سال گذشته در فستیوال فیلم لس آنجلس به نمایش در آمد یک بار دیگر ثابت شده است که توطئه ای برعلیه پولانسکی در میان مقامات قضایی این شهر درجریان بوده است. با این حال، قاضی دادگاه تازه حضور رومن پولانسکی در این دادگاه در لس آنجلس را برای بررسی این مسئله و اثبات هرگونه خلاف کاری قانونی که در آن زمان اتفاق افتاده لازم و ضروری دانسته است.

رومن پولانسکی در پاریس از پدری لهستانی و مادری روسی زاده شد و درکودکی به همراه خانواده خود به لهستان رفت و در آن کشور بزرگ شد. او تنها عضو خانواده پولانسکی بود که توانست از بازداشت و تبعید اجباری یهودیان بگریزد. مادر پولانسکی در قربانگاه آشویتس جان خود را از دست داد و رومن دوران کودکی سختی را با آوراگی و زندگی و کار در خانواده های روستایی سپری کرد. او بعدها در مدرسه عالی سینمایی لهستان به تحصیل پرداخت و در دهه ۱۹۶۰ میلادی به فرانسه بازگشت و نخستین فیلم موج نوی خود به نام «تهوع» را که با استقبال شدید منتقدین سینمایی آن زمان روبرو شد با بازی کاترین دونوو نوجوان ساخت و سپس در آمریکا به کار فیلمسازی خود ادامه داد.

بخشی از معروفیت رومن پولانسکی به خاطر به قتل رسیدن همسرش شارون تیت، بازیگر سینمای هالیوود، است که در سال ۱۹۶۸ و در هفته های آخر بارداری به طرز فجیعی به دست پیروان چارلز منسون کشته شد.

XS
SM
MD
LG