لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

گزارش اتحادیه اروپا روسیه و گرجستان را در جنگ پنج روزه مسئول می داند


گزارش اتحادیه اروپا روسیه و گرجستان را در جنگ پنج روزه مسئول می داند
گزارش اتحادیه اروپا روسیه و گرجستان را در جنگ پنج روزه مسئول می داند
<!-- IMAGE -->

اتحادیه اروپا در گزارشی می گوید گرجستان و روسیه هر دو در مناقشه پنج روزه سال گذشته مسئول بودند.

این گزارش، که مدت ها انتظار آن می رفت، روز چهارشنبه منتشر شد، و هایدی تاگلیاوینی، تحقیقگر ارشد اتحادیه اروپا، در بیانیه ای که همراه با آن بود گفت گرجستان جنگ را با حملات سنگین توپخانه به پایتخت اوستیای جنوبی در ۷ اوت ۲۰۰۹ موجب شد. او گفت هیچکدام از توضیحات گرجستان برای حمله، اعتبار قانونی ندارد و زمانی که گلوله باران آغاز شد، از هجوم نظامی گسترده روسیه خبری نبود.

اما این تحقیقگر به همین اندازه از اقدامات روسیه، از جمله توزیع انبوه گذرنامه های روسی به ساکنان اوستیای جنوبی و آبخازی پیش از جنگ، و حمله گسترده به گرجستان ورای اوستیای جنوبی انتقاد می کند. او همچنین مسکو را در شناسایی بعدی دو سرزمین به عنوان کشورهای مستقل خطا کار می داند.

گزارش ۱۲۰۰ صفحه ای همچنین به اعدام های سرپایی و سوزاندن و غارت روستاهای اوستیای جنوبی، که گرجی ها در آنها ساکن بودند، استناد می کند.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت تحقیقات طولانی ثابت می کند که تجاوز گرجستان جنگ را آغاز کرد.

سفیر گرجستان در اتحادیه اروپا گفت گزارش ثابت می کند که گرجستان مرتکب پاکسازی قومی نشد، و حمله روسیه به بخشی از سرزمین گرجستان قانون بین المللی را نقض کرد.

گزارش می گوید برای ادعاهای روسیه که نیروهای گرجستان در اوستیا مرتکب نسل کشی شدند شاهدی پیدا نشد. و روسیه را متهم می کند که از خلافکاری ها و اقدامات خشونت آمیز نیروهای اوستیای جنوبی و شبه نظامیان مسلح در پی اعلام آتش بس جلوگیری نکرد یا آنها را متوقف نساخت.

XS
SM
MD
LG