لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

پرزیدنت باراک اوباما: صلح و کامیابی فقط می تواند از طریق همکاری بین المللی بدست آید


پرزیدنت باراک اوباما: صلح و کامیابی فقط می تواند از طریق همکاری بین المللی بدست آید
پرزیدنت باراک اوباما: صلح و کامیابی فقط می تواند از طریق همکاری بین المللی بدست آید

پرزیدنت باراک اوباما در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت صلح و کامیابی فقط می تواند از طریق همکاری بین المللی بدست آید، و این همکاری باید بر یک اصل هدایت کننده استوار باشد:

**** تمام ملت ها دارای حقوقی هستند، اما مسئولیت هایی نیز دارند. و درک این نکته موضوعی است که رسیدن به چنین هدفی را ممکن می سازد.

یک یا دو روز پس از سخنان آقای اوباما، جامعه بین المللی آگاه شد که ایران، در نقض تعهدات بین المللی خود برای فاش کردن تمام فعالیت های اتمی، سرگرم ساختن تاسیسات پنهانی غنی سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم بوده است.

پرزیدنت اوباما گفت تاسیسات جدید «چالشی مستقیم با عنصر اساسی رژیم جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی است»

**** ایران حق دارد از نیروی اتمی صلح جویانه ای که نیازهای انرژی مردمش را تامین کند برخوردار باشد. اما اندازه و شکل این تاسیسات با یک برنامه صلح جویانه مغایرت دارد. ایران مقرراتی را که تمام ملت ها باید دنبال کنند نقض می کند، رژیم جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را بخطر می اندازد، مردم خود را از دسترسی به فرصتی که شایسته آن هستند محروم می کند، و ثبات و امنیت منطقه و جهان را در معرض تهدید قرار می دهد.

پرزیدنت اوباما گفت او همچنان به تعامل جدی و معقول با ایران بر سر برنامه اتمی اش پای بند است، اما زمان آن است که ایران با انجام تعهدات بین المللی خود برای بازگرداندن اعتماد جامعه بین المللی بی درنگ اقدام کند. آقای اوباما گفت، به سخن ساده تر، ایران باید قطعنامه های شورای امنیت را اجرا کند و روشن سازد که آماده است به مسئولت های خود بعنوان یک عضو جامعه بین المللی عمل کند.

XS
SM
MD
LG