لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

زلزله ديگری اندونزی را به لرزه در آورد


زلزله ديگری اندونزی را به لرزه در آورد
زلزله ديگری اندونزی را به لرزه در آورد
<!-- IMAGE -->

در اندونزی زمين لرزه ديگری به شدت شش و شش دهم ريشتر روز پنجشنبه، روی داد که مردم این کشور را بيشتر به وحشت انداخت. مسئولان بهداری و بهداشت در اندونزی می گویند در زمین لرزه شدیدی که در نزدیکی ساحل جزیره سوماترا روز چهارشنبه روی داد تا کنون ٤٦۰ تن کشته تأييد شده اند.

موسسه تحقیقات زمین شناسی آمریکا می گوید زمین لرزه ۷/۶ درجه ریشتر شدت داشت و مرکز آن در ۶۰۰ کیلومتری شمال غربی جاکارتا، در نزدیکی شهر پادانگ قرار داشت. مقامات می گویند هزاران نفر در زیر آوار و درساختمان های ویران شده به دام افتاده اند.

مقامات می گویند زمین لرزه روز چهارشنبه ساختمان های بزرگ از جمله بیمارستان ها و هتل ها را درهم کوبید، و موجب رانش زمین و بسته شدن جاده های منتهی به مناطق آسیب دیده شد. مقامات می گویند انتظار می رود بر شمار کشته شدگان افزوده شود.

<!-- IMAGE -->

تکان های زلزله در اطراف منطقه، از جمله کوالالامپور، پایتخت مالزی احساس شد، در آنجا صدها نفر از ساختمان ها تخلیه شدند.

مرکز هشدار سونامی در پاسیفیک، هشداری را که قبلا صادر کرده بود لغو کرد.

اندونزی یکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان است، و به دلیل قرار گرفتن در ناحیه ای که اصطلاحاً «حلقه آتش پاسیفیک» نامیده می شود، اغلب هدف زمین لرزه قرار می گیرد. این ناحیه طاقی از آتش فشان ها و خطوط گسست است که منطقه پاسیفیک را دور می زند.

در سال ۲۰۰۴، زمین لرزه ای به قدرت ۹/۱ درجه ریشتر در امتداد همین خط گسست روی داد و سونامی عظیمی به وجود آورد که بیش از ۲۰۰ نفر تن را در ۱۲ کشور کشت.

XS
SM
MD
LG