لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

وقايع روز: مخالفت موسوی با هرگونه تحريم خارجی و چند خبر ديگر


وقايع روز: مخالفت موسوی با هرگونه تحريم خارجی و چند خبر ديگر
وقايع روز: مخالفت موسوی با هرگونه تحريم خارجی و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

مخالفت ميرحسين موسوی با هرگونه تحريمِ خارجی

مير حسين موسوی می گويد، راهپيمايی روز قدسِ امسال در روندِ حوادث چند ماه گذشته بدون ترديد، يک نقطه ی عطف محسوب می شود. آقای موسوی در بيانيه سيزدهم خود با اشاره به حضور گسترده ی معترضان در راهپيمايی روز قدس می گويد سه ماه، خشونتِ بی سابقه کمترين اثری در حضور مردم به جای نگذاشته، بلکه آن را فراگيرتر کرده است. در ادامه بيانيه آقای موسوی آمده است روز قدسِ امسال نشان داد اين شبکه همچون نوزادی که به راه افتاده باشد با سرعتی باورنکردنی در حال رشد است. آقای موسوی در بخش ديگری از بيانيه ی خود با غلط خواندن و ماجراجويانه توصيف کردنِ سياستهای خارجی دولت دهم می گويد اين سياستها، کشور را در آستانه ی بحرانهايی قرار داده که بيشترين خسارت آن را قشرهای محروم خواهند پرداخت. اين نامزد معترض به نتايج انتخابات همچنين ضمن مخالفت با هرگونه تحريمِ خارجی آن را نه تحريمِ يک دولت، بلکه تحميلِ رنج های بسيار بر مردمی توصيف کرده که مصيبت دولتمردانِ ماليخوليايی زده برايشان کافی است.

<!-- IMAGE -->

انتقاد مهدی کروبی از عملکرد اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان

مهدی کروبی نامزد معترض به نتيجه انتخابات در نامه‌ای از عملکرد اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان رهبری و اعضای آن مجلس انتقاد کرد و گفت که خبرگانِ ملت در اين اجلاس سر خود را زير برف کرده اند. مجلس خبرگان رهبری، هفته گذشته در پايان اجلاس دو روزه خود با انتشار بيانيه‌ای از عملکرد آيت ‌الله علی خامنه‌ای در حوادث پس از انتخابات قاطعانه دفاع کرد و وی را تنها کسی دانست که لباسِ رهبری بر قامتش زيبنده است. آقای کروبی در اعتراض به اين اعلامِ موضع اعلام کرده که در اين اجلاس مجلس خبرگانِ رهبری به خاطر نپرداختن به اموری که بايد مورد کنکاش قرار مي‌گرفت به نهادی بي‌اثر تبديل شده است. اين نامزد معترض به نتيجه انتخابات، ماحصل اين اجلاس دو روزه را چند سخنرانی و صدور بيانيه‌ دانست که به اعتقاد وی بدون برگزاری اجلاس هم مي‌شد آن را انجام داد. اين نامزد معترض به نتيجه انتخابات در ادامه ضمن انتقاد از هاشمی رفسنجانی از وی سئوال کرده که «به راستی تا چه حد در اين اجلاس به عملکردِ برخی سازمان‌های تحت نظارت رهبری که نظارتِ عاليه بر آنها بر عهده ی شما در مجلس خبرگان است رسيدگی شد؟» آقای کروبی در ادامه از هاشمی رفسنجانی پرسيده «تا چه حد جايگاه صندلی‌ای که بر آن تکيه زده‌ايد را حفظ کرده و به چه ميزان در جايگاه رياست مجلس خبرگان، حافظِ انقلابی بوده‌ايد که اصلی‌ترين هدف آن، مقابله با بي‌عدالتی و تضييعِ حقوق مردم بوده است؟»

طباطبايی: برای حسين شريعتمداری مدير مسئول روزنامه کيهان درخواست قرار مجرميت شد

محمود عليزاده ی طباطبايی که وکالت مير حسين موسوی و محمد خاتمی را برای شکايت از روزنامه ی کيهان بر عهده دارد می گويد از بازپرس پرونده برای حسين شريعتمداری مدير مسئول روزنامه ی کيهان، در خواست قرار مجرميت کرده است. به گفته اين وکيل دادگستری، مدير مسئول روزنامه ی کيهان پيشتر ادعا کرده بود که برای مطالب منتشر شده در اين روزنامه اسنادی در اختيار دارد که به همين منظور، از رييس شعبه ی نهمِ کارکنان دولت مهلت خواسته بود. عليزاده طباطبايی تاکيد کرد به دليل گذشت زمان و عدم ارائه مستندات توسط شريعتمداری، وی خواستار قرار مجرميت شده است.

انتقاد محمد باقر قاليباف شهردار تهران از عملکرد صدا و سيما

شهردار تهران روز گذشته طی گفتگويی زنده در يک برنامه تلويزيونی از عملکرد صدا و سيما انتقاد کرد. محمد باقر قاليباف با حضور در اين برنامه تلويزيونی همچنين گفت نگاه افراط و تفريطی به جنگ ايران و عراق قابل قبول نيست. قاليباف که در دوران جنگ فرماندهی يک لشگر را به عهده داشته در ادامه سخنان خود گفت که نبايد ضعف خود را به حساب آمريکا بگذاريم. وی افزود اين باعث می شود ما هيچگاه اشکال خود را پيدا نکرده و آن را رفع نکنيم.

تظاهرات با شعار مرگ بر ديکتاتور در دانشگاه تهران

بر اساس گزارشها دانشگاه تهران روز دوشنبه شاهد تجمع صدها تن از دانشجويانی بود که در محوطه ی اين دانشگاه شعار مرگ بر ديکتاتور سر می دادند. اين تظاهرات در پی آن صورت گرفت که خبرِ حضور محمود احمدی نژاد در روز دوشنبه در دانشگاه تهران يک روز پيش از آن منتشر شده بود. اما بنا بر گزارشها ، بجای محمود احمدی نژاد، کامران دانشجو، وزير علومِ دولت دهم، در اين دانشگاه حضور يافت. دانشجويان معترض همچنين در مقابلِ سر درِ دانشگاه تهران تجمع کرده و ضمن حمايت از مير حسين موسوی و مهدی کروبی شعارهايی عليه دولت، سر دادند.از سوی ديگر بنا بر آخرين گزارشها، دوشنبه شب نيز عده ای از دانشجويانِ خوابگاه کوی دانشگاه تهران با تجمع در اين مجتمع، به سر دادن شعارهايی بر عليه دولت پرداختند. نيروهای امنيتی و لباس شخصی نيز در مقابل کوی دانشگاه حضور داشته اند. گزارشهای تأييد نشده ای از بازداشت چند دانشجو حکايت دارد. پيش از آغاز سال تحصيلی خبرهايی مبنی بر تعطيلی دانشگاه ها بدليل جلوگيری از شيوع آنفولانزای خوکی به مدت يک يا دو ترم مطرح شده بود که بعداً توسط وزارت علوم تکذيب شد. شماره سه شنبه روزنامه حيات نو تيتر اصلی خود را به مراسم آغاز سال تحصيلی دانشگاهها بدون حضور محمود احمدی نژاد و نماينده وی تخصيص داده است.آفتاب يزد سه شنبه نوشته است که وزرای علوم و بهداشت نيز با تآخيردر مراسم بازگشايی دانشگاهها حاضر شدند. حيات نو می نويسد کامران دانشجو وزير علوم در واکنش به پرسش خبرنگاری که از او پيرامون تجمع دانشجويان و شعارهای آنها پرسيده گفت: «من از دروارد شدم و کسی را نديدم.» روزنامه رسالت در شماره سه شنبه هفتم مهر ماه خود در مطلبی زير عنوان بادکنکهای سبز دردانشگاه تهران ترکيدند، نوشته است:برخی از کسانی که در مراسم آغاز سال تحصيلی دانشگاهها حضور يافته و اعتراض کرده اند در آنچه روزنامه رسالت تجمع های مارکسيستی خوانده است شرکت داشته اند. رسالت سه شنبه نوشته است گروه بزرگی عليه معترضان شعار سر داده و از جمله اعلام شمار هفتاد کشته را دروغ خوانده اند.

مقايسه ميان درآمد و هزينه ها

روزنامه رسالت درصفحه اقتصاد شماره روز دوشنبه خود به نقل از رئيس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر ايران نوشته است: براساس بررسيهای صورت گرفته حداقل هزينه ماهانه يک خانوار کارگری چهارصد و بيست و شش هزار تومان برآورد شده است.رسالت سه شنبه در ادامه اين مطلب می نويسد :مقايسه ميان درآمد و هزينه ها درصد مناسب و قابل قبولی را نشان نمی دهد.

چرا به کشتگان حوادث اخير عنوان شهيد نمی دهند

آفتاب يزد سه شنبه ازقول اميدوار رضايی نماينده مردم مسجد سليمان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی پيرامون اظهارات محمود احمدی نژاد مبنی بردخالت دولت های غربی در کشته شدن برخی از شهروندان ايرانی در جريان رويدادهای پس از انتخابات و اين که چرا به کشتگان اين حوادث عنوان شهيد نمی دهند، نوشته است: «دستگاه قضايی به دنبال اين بود که به برخی از جمله محسن روح الامينی عنوان شهيد بدهد اما خانواده روح الامينی اصرار دارند به جای تعارفات حقيقت روشن شود و مقصران مشخص شوند.»

سخنان محسن آرمين در مورد حملات و تهديدها عليه ياران امام

در گزارشی ديگر در شماره روز سه شنبه روزنامه آفتاب يزد به نقل از محسن آرمين، از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی ، طی سخنانی که به زغم نويسنده آفتاب يزد صريح ترين موضع گيری وی پس از انتخابات بوده آمده است:«امروز تقريباً تمامی ياران امام از بيت شريف امام گرفته تا ياران نزديک و افراد مورد اعتماد امام همگی هدف هتاکی ها و حملات اين جريان و رسانه های وابسته به آن قرار گرفته اند. به نوشته آفتاب يزد محسن آرمين نامهای متعددی را از معتمدان آيت الله خمينی به ميان می آورد و می افزايد که اين عده آماج سخت ترين حملات و تهديدها هستند و اين همه را آنچه تلقی می کند که خود امام زدايی می نامد. حسن خمينی ،آيت الله صانعی ،موسوی خوئينی، بهزاد نبوی و هاشمی رفسنجانی درميان کسانی هستند که محسن آرمين از آنها نام برده است.

XS
SM
MD
LG