لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

واکنش نسبت به کلان ترين معامله بورس تهران توسط سپاه پاسداران


واکنش نسبت به کلان ترين معامله بورس تهران توسط سپاه پاسداران
واکنش نسبت به کلان ترين معامله بورس تهران توسط سپاه پاسداران
<!-- IMAGE -->

به دنبال انجام شدن کلان ترين معامله بورس اوراق بهادار تهران با حذف اجباری تنها رقيب بخش خصوصی سهام مورد عرضه شرکت مخابرات ايران به بخش دولتی واگذار شد. در پی اين داد و ستد عمده واکنش هايی گوناگون نسبت به آن ابراز شده که هم از سوی برخی مسئولان بورس اوراق بهادار تهران بوده و هم از سوی تحليلگران اقتصادی. اين عده نسبت به قدرت گرفتن بخش موسوم به شبه دولتی و امکان تضعيف بيشتر بدنه اقتصاد کشور در اثر آن ابراز تأسف کرده اند

شماره سه شنبه روزنامه دنيای اقتصاد در تحليل بزرگترين معامله تاريخ بورس ايران طی مقاله ای به تشريح جايگاه بخش خصوصی در عرصه امروز بورس تهران دست زده و به نقل از ریيس اتاق بازرگانی و صنايع و معادن نوشته است که در معاملات بورس شاهد رقابت نابرابر هستيم. دنيای اقتصاد از قول محمد نهاونديان از نهادهايی نام برد که اصطلاحاً شبه دولتی ناميده می شوند. به نوشته دنيای اقتصاد به نقل از آقای نهاونديان اگر شاهد رشد بخش شبه دولتی باشيم، بخشی که از رانتهای دولتی بهره می برد و از ناکارآمدی موجود در مديريت دولتی رنج می برد و نهايتاً به رقابت های ناسالم و نابرابر می انجامد.

<!-- IMAGE -->

معامله روز يکشنبه در تالار بورس تهران با چهل دقيقه رقابت ميان دو خريدار انجام شد. کنسرسيوم موسوم به توسعه اعتماد مبين با پيشنهاد سه ريال بيشتر برنده معامله بلوک مديريتی مخابرات ايران شد. آنچه عده زيادی از تحليلگران اقتصادی از آن به عنوان بی برنامگی سازمان خصوصی سازی نام بردند جنجال آفرين شد، از آن روی که رقيب جدی خريدار بخش خصوصی موسوم به «پيشگامان کوير يزد» دقايقی قبل از پايان وقت اداری و چند ساعت مانده به انجام عرضه سهام با دريافت نامه ای از سوی سازمان خصوصی سازی از آنچه «عدم صلاحيت در رقابت برسر خريد بلوک مخابرات» عنوان شده بود با خبر شد.

اين درحالی است که محمد رضا رضايی نژاد، مديرعامل شرکت پيشگامان کوير يزد، در گفتگو با خبرنگاران گفته است زمينه برای حضور بخش تعاونی در چنين معاملاتی مهيا نيست.

علی صحرايی، مدير بازار بورس، می گويد که بيست و دو ميليارد و نهصد و سی و شش ميليون سهم سيصد و چهل تومانی مخابرات با نه ريال افزايش قيمت طی تاريخی ترين معامله بورس به فروش رفته است.

ارزش سهام مخابرات ايران بيست و چهار و هشت دهم درصد افزايش يافته است و پنج درصد اين سهام به کارکنان شرکت مخابرات واگذار شد.

واکنش ریيس اتاق بازرگانی و صنايع و معادن ايران به اين معامله عظيم بورس صراحتاً نسبت به پاگيری نهادهای شبه دولتی در پی واگذاری سهام هشدار داده و آن را نافی خصوصی سازی و توزيع ثروت عادلانه ميان مردم دانسته است.

XS
SM
MD
LG