لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

گروه لیان و موسیقی متن نمایشی با شرکت آنت بنینگ


گروه لیان و موسیقی متن نمایشی با شرکت آنت بنینگ
گروه لیان و موسیقی متن نمایشی با شرکت آنت بنینگ
<!-- IMAGE -->

آنت بنینگ، بازیگر تئاتر و سینمای آمریکا، برای نخستین بار، در تفسیرتازه ومتفاوتی از نمایشنامه کلاسیک «مدآ» اثر اوریپید، نمایشنامه نویس برجسته یونانی ایفای نقش کرده است که موسیقی متن آن توسط گروه موسیقی سنتی ایرانی «لیان» که نوازندگان آن همگی ساکن شهر لس آنجلس هستند به طور زنده اجرا می شود.

گروه «لیان آنسامبل» ازهفت موسیقی دان و آهنگساز و نوازنده ایرانی و آمریکایی تشکیل شده است که هومن پورمهدی و پیرایه پورآفر از پایه گذاران اصلی آن محسوب می شوند. موسیقی این گروه به نوعی موسیقی تجربی و تلفیقی است از موسیقی سنتی ایران و جاز آمریکایی و این نخستین بار است که گروه لیان بر روی صحنه یک نمایش به طور زنده به اجرای موسیقی می پردازد.

نمایش مدآ توسط «لنکا یودوویکی»، کارگردان تئاتر و اپرای بین المللی کارگردانی شده است یکی از برنامه های تهیه شده توسط دانشگاه لس آنجلس است که تحت عنوان «UCLA Live» و بخشی از جشنواره تئاتر بین المللی در سالن تئاتر«فرویید» این دانشگاه به روی صحنه آمده است.

یودوویکی با استفاده از یک ترجمان جدید از اثر کلاسیک اوریپید که در سال ۱۹۹۴ منتشر شده، مدآیی بوجود آورده است که از مرزهای زمانی می گذرد وتا حدود زیادی معاصر است و درآن از جنبه های کلاسیک نمایشنامه های یونان باستان، از جمله هم سرایی ۱۲ زن بازیگر استفاده شده است. این نمایش علاوه بر اجرای زنده موسیقی ایرانی برروی صحنه توسط گروه لیان، از جلوه های ویژه صحنه ای کم نظیری نیز برخوردار است.

تفسیر و ترجمان تازه «لنکا اودویکی» ابعاد تازه ای را به نمایشی که در اوج دوران طلایی یونان باستان توسط ارویپید نوشته شده افزوده است. «مدآ» داستان روابط سودایی اما مخرب میان مدآ دختر مرموز و اسطوره ای یکی ازخدایان یونان باستان و «جیسون» یکی از قهرمانان فناپذیر آن دوران است. مدآی آنت بنینگ نیز شخصیتی است که ترک معشوق او را به مراحل غیرقابل تصوری از جنون و جلای وطن می کشاند.

آنت بنینگ، بازیگری که سه بار تا کنون نامزد دریافت جایزه اسکار شده است، فارغ التحصیل کنسرواتور تئاتر آمریکاست و به طور آکادمیک برای صحنه تئاتر این کشور آموزش دیده است. معروفیت او در سینمای هالیوود با ایفای نقش فراموش نشدنی یک زن غیرمحبوب در فیلم «گریفترز» آغاز شد و پس از آن در فیلم های «زیبای آمریکایی»، «جولیا بودن» و «خانم هریس» درخشید. او پیش از این نیز توجه تماشاگران تئاتر در لس آنجلس را با ایفای نقش های پیچیده و قوی به خود جلب کرده است. او درسال ۲۰۰۶ در نقش رانیوسکایا در نمایش «باغ آلبالو» در تئاتر مارک تیپر ظاهر شد و توانست با حساسیتی کم نظیرکه در عرض چند لحظه کوتاه از خنده به گریه و از تکبر به خشم و آزردگی تبدیل می شود یکی از درخشان ترین نقش های روی صحنه تئاتر را خلق کند.

بعدها هنگامی که آنت بنینگ در نقش اول نمایش «هدا گابلر» ظاهر شد روزنامه نیویورک تایمز در مورد بازی او نوشت: «آنت بنینگ چون رعد و برقی که تاریک ترین گوشه های نمایش ایبسن را روشن می سازد بر روی صحنه می درخشد و هدا گابلر او به صورت یکی از مبهم ترین و پیچیده ترین قهرمانان زن بر روی صحنه این نمایش خودنمایی می کند.»

یودوویکی کارگردان مدآ، پس از نخستین ملاقات با آنت بنینگ برانگیخته شد تا یک بار دیگر این نمایشنامه که پیش از این در اروپای شرقی اجرا شده بود رابه دست بگیرد. او در این مورد می گوید: «برای من همیشه جالب بوده است که بدانم چگونه است که فردی که برای عشق آفرینی زاده شده است ناگهان دست به آدمکشی می زند.» او در ادامه این سخنان می گوید: «آنت از شخصیت درونی خاصی برخوردار است که بر روی صحنه یک اصالت و شکوهمندی ویژه ای به او می بخشد که در عین حال گرم و صمیمی و قابل قبول و باور است. او دارای نوعی زیبایی درونی و بیرونی است. برای آنت مسایل سیاه و سفید و یا سطحی نیستند. بلکه او بازیگر عمیقی است و از شخصیتی که ایفاگر نقش اوست دفاع و حمایت می کند.»

آنت بنینگ و تعدادی از دست اندرکاران آکادمی علوم و سینمای آمریکا که مسئولیت برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار را دارند در اواخر فوریه ۲۰۰۹ میلادی به دعوت خانه سینمای ایران به این کشور سفر کردند.

XS
SM
MD
LG