لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

غوطه ورشدن در موسیقی ایرانی با آلبوم تازه ای از محسن نامجو


غوطه ورشدن در موسیقی ایرانی با آلبوم تازه ای از محسن نامجو
غوطه ورشدن در موسیقی ایرانی با آلبوم تازه ای از محسن نامجو
<!-- IMAGE -->

پس از کنسرت موفقی که در ماه سپتامبر در زمینه ای از جشنواره سینمایی ونیز در ایتالیا توسط محسن نامجو، خواننده موسیقی راک ایرانی اجرا شد، برگزارکنندگان این کنسرت، شرکت «فابریکا میدیا» تصمیم گرفتند تا در آستانه انتشار نخستین آلبوم محسن نامجو در خارج از کشور، کنسرت دیگری را به این مناسبت و این بار در شهر میلان برگزار کنند

این کنسرت که درمحل معتبر«کنسرواتوار میلان» در روز ۸ اکتبر برگزار خواهد شد، پیش درآمدی است برای انتشارآلبوم تازه محسن نامجو به نام «اوی» یا «آخ» که علاوه بر نامجو از حضور وهمکاری وهمنوازی دو موسیقی دان جوان ایتالیایی و هم چنین گلشیفته فراهانی بازیگرایرانی نیز برخوردارد است.

محسن نامجو، یکی ازمتبحرترین سه تارنوازان ایرانی در مورد این آلبوم تازه می گوید:«تهیه و تنظیم این مجموعه از کارهای من همزمان شد با یکی از تاریخی ترین و بزرگ ترین چالش هایی که مردم ایران تا کنون با آن روبرو بوده اند. من در این مدت با ملودی ها ونغمه های احساس برانگیزی روبرو شده ام که مرا واداشته است تا احساس نزدیکی بیشتری به یکایک افراد بشر در سراسر دنیا پیدا کنم. نزدیکی که باعث شده است تا تمام مرزهای زبانی و ملیتی برایم از میان برداشته شوند.»

بابک پیامی، مدیرایرانی-کانادایی شرکت فابریکا میدیا می گوید: «درصحنه موسیقی سنتی ایرانی، تنها تعداد انگشت شماری از آهنگسازان و موسیقی دانان این شهامت دیوانه وار را داشته اند که بتوانند با شیوه های مدرن از ابزار و آلات موسیقی که پیشکسوتان در اختیار آنان گذاشته اند استفاده کنند. با این وجود من احساس می کنم که محسن نامجو تنها هنرمندی است که توانسته است این کار را با موفقیتی کم نظیر انجام داد.»

مشخصه آثار نامجو، «تلفیق» است. تلفیق سبک های مختلف موسیقی ایرانی و خارجی و تلفیق اشعار کلاسیک با شعرهایی که خود می سراید. در موسیقی او گوشه هایی از سبک های راک، سنتی، بلو، جاز و محلی به گوش می رسد. از اشعار مولوی، حافظ و جامی گرفته تا شاملو و براهنی در آثار او به گوش می رسد که گاهی عباراتی کوچه بازاری نیز در میان ابیات آن قرار می گیرد. نامجو در این مورد می گوید: «تلفین از نظر من اپیدمی زمانه ماست. تلفیق موسیقیایی دوشکل دارد. یکی تلفیق ابزار است مثلا قرار دادن گیتار در برابر سه تار که چیز جدیدی نیست و دیگری تلفیق گام های موسیقی است که تا به حال کمتر در موسیقی ایران به آن پرداخته شده است. مثلا کافی است که دو نت از دستگاه شور حذف شود تا به گام بلوز برسیم.»

نامجو در خوانندگی از صداهای نامتعارف نیز استفاده می کند. به گفته خودش این مسئله حاصل این است که به حنجره به عنوان یک ابزار صوتی نگاه شود. در نتیجه خواننده بدون آن که در بند سبک های خوانندگی باشد، هر صدایی از خود در می آورد.

محسن نامجو زاده تربت جم است و مدت یک سال و نیم است که در خارج از ایران زندگی می کند. پیش ازنقل مکان به کشور اطریش، شیوه موسیقی اعتراضی و سنت شکنی هایش برای او دردسرهایی در داخل کشوربه همراه داشته است. از جمله یک قاری قرآن به نام عباس سلیمی از نامجو به خاطر یکی از ترانه های او که از طریق اینترنت در اختیار عموم قرار گرفته است به دادستان تهران شکایت کرد. در نتیجه این اتهامات و رای یک دادگاه عمومی محسن نامجوگناهکار خوانده شد و سپس به طور غیابی به پنج سال حبس تعزیزی محکوم شد.

محسن نامجو در این رابطه گفته است : «جالب است مدارکی که آقای سلیمی به دادگاه تسلیم کرده منجر به صدور حکمی با عنوان شیطنت آمیز خواندن آیات قرآن شده است. حالا این جرم را در دفتر حقوقی کجای دنیا می شود پیدا کرد؟ در حالیکه اعلام جرم ایشان به سرعت و به طور قانونی پی گیری می شود ولی همان قاضی سوال نمی کند این سی دی که در دادگاه به عنوان مدرک جرم ارائه شده از کجا آمده است؟»

XS
SM
MD
LG