لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۳

درگذشت ویلیام سفایر، نویسنده نطق های ریچارد نیکسون


درگذشت ویلیام سفایر، نویسنده نطق های ریچارد نیکسون
درگذشت ویلیام سفایر، نویسنده نطق های ریچارد نیکسون
<!-- IMAGE -->

ویلیام سفایر، یکی از برجسته ترین کلام شناسان در نطق نویسی حرفه ای در صحنه سیاست های محافظه کارانه آمریکا به علت ابتلا به سرطان لوزالمعده در سن ۷۹ سالگی در بیمارستانی در شهر راکویل ایالت مریلند درگذشت.

ویلیام سفایر، معروفیت خود را بیش از هرچیز به خاطر نوشتن نطق های جانانه برای ریچارد نیکسون، رییس جمهوری فقید آمریکا، به دست آورد و سپس به خاطر سه دهه مقاله نویسی اثرگذار با افکار محافظه کارانه قوی در روزنامه لیبرال و روشنفکرانه نیویورک تایمز.

سفایر در روز ۱۷ دسامبر ۱۹۲۹ در شهر نیویورک به دنیا آمد و با آن که پس از دو سال، تحصیلات دانشگاهی را رها کرد توانست کمی بعد در روزنامه «هرالد تریبیون» آن زمان به کار بپردازد. او چندی بعد و پیش از آن که به سن ۳۰ سالگی برسد، شغل روزنامه نگاری را ترک گفت و در یک شرکت تبلیغاتی مهم با موفقیت به کار روابط عمومی و فروش تبلیغات پرداخت.

سفایر در سال ۱۹۵۷ با ریچارد نیکسون که در آن زمان معاون رییس جمهوری بود در راه سفر مسکو آشنا شد. بعدها در سال ۱۹۶۰نیکسون از سفایر دعوت کرد تا برای آماده ساختن نطق های ریاست جمهوری در رقابت های انتخاباتی علیه جان اف کندی با او همکاری کند. نیکسون در این رقابت ها، شکست خورد و کندی به ریاست جمهوری رسید. اما هنگامی که بالاخره در سال ۱۹۶۸ نیکسون توانست به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برسد، سفایر را به عنوان نطق نویس خود استخدام کرد. این جابجایی از مقام روابط عمومی یک شرکت تبلیغاتی به یکی از مهم ترین مشاغل در کاخ سفید برای سفایر به آسانی انجام شد. او در یک گفتگو در سال ۲۰۰۸ به خبرنگار صدای آمریکا گفته بود که این دو شغل خیلی به هم شبیه بودند: «...در مجموع لازمه هر دو شغل این بود که شما بتوانید اذهان مردم آمریکا را عوض کنید! فرقی چندانی بین تبلیغات برای یک محصول و تبلیغات برای یک ایدئولوژِی وجود ندارد. پولیتیک یعنی همین. یعنی فروختن یک ایده.»

کاخ سفید جایگاه مناسبی برای ویلیام سفایر بود که توجه و علاقه خاصی به سیاست و به بازی با کلمات و جذاب تر ساختن آن ها داشت. او بخش اعظم اوقات خود در دهه۶۰ میلادی را به جمع آوری لغات مورد نظر برای مجموعه ای به نام «فرهنگ کلمات و لغات سیاسی ویلیام سفایر» گذراند. این دانشنامه منحصر به فرد تا کنون چندین بار تجدید چاپ شده است. اما بیش از هرچیز دیگر ویلیام سفایر علاقه خاصی به ریچارد نیکسون داشت که به عقیده او از گویش سیاسی و نوع تکلم خاص خود برخوردار بود.

او در این مورد گفته است: «هر سخنرانی ناب با یک مقدمه قوی آغاز می شود اما باید بتوان این مقدمه را با استدلال جلو برد. پس از آن باید این سخنان را به داستان های کوتاهی مزین کنیم که کمتر جنبه های خصوصی داشته باشند. در اینجا معمولا یک انکدوت یا مثال کوتاه عامل قدرتمندی به شمار می رود.»

سفایر با فرهنگ لغات خود درمیان عامه مردم آمریکا جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داد به خصوص هنگامی که با نطق های جانانه ای که برای دفاع از جنگ ویتنام برای نیکسون می نوشت مردم مخالف جنگ را «مردمی شکست گرا و همسو با یاس و بدبینی و منفی» خواند و این کلمات برای همیشه به نام ویلیام سفایر همراه بوده است.

رسوایی نیکسون در ماجراهای «واترگیت» که در سال ۱۹۷۲ کوشیده بود تا با انجام عملیات غیرقانونی در کمپین انتخابات دوباره خود دخالت کند، نهایتا نیکسون را مجبور به استعفا از مقام ریاست جمهوری آمریکا کرد. اما یک ماه پیش از آن که کوس رسوایی واترگیت نواخته شود، ویلیام سفایر توانسته بود در روزنامه آزادیخواه نیویورک تایمز یک ستون دایمی برای ابراز نظریات محافظه کارانه خود به دست آورد وبه استخدام دائمی این روزنامه درآید.

سفایر در این مورد گفته بود: «درواقع نیویورک تایمز دنبال کسی بود که نظریاتی مخالف با آنچه این روزنامه به آن اعتقاد داشت را بیان کند. من هم که از کاخ سفید نیکسون آمده بودم به خوبی می توانستم این گونه مقالات را در اختیاز آن ها بگذارم و به این صورت ۳۵ سال به این کار خود ادامه دادم.»

XS
SM
MD
LG