لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

وقايع روز: اظهارات جواد لاريجانی در مورد موسوی و چند خبر ديگر


وقايع روز: اظهارات جواد لاريجانی در مورد موسوی و چند خبر ديگر
وقايع روز: اظهارات جواد لاريجانی در مورد موسوی و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

جواد لاريجانی: خيانت موسوی به انقلاب در سنخ خيانت رجوی است

جواد لاريجانی يکی از برادران لاريجانی که دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه ايران است در تازه ترين اظهار نظر خود گفته است «خيانت موسوی به انقلاب در سنخ خيانت رجوی است.» او در حالی ميرحسين موسوی، نامزد معترض به انتخابات اخير، را به رهبر مجاهدين خلق شبيه دانسته که در راهپيمايی روز قدس، هزاران نفر، بار ديگر از موسوی حمايت کردند.

<!-- IMAGE -->

درخواست مجازات اعدام برای پنج متهم اصلی پرونده‌های سايت‌های مستهجن

سيدابراهيم رييسی، معاون اول قوه قضاييه، به خبرگزاری ايسنا گفته است عده ای در رابطه با تخلفات صورت گرفته در بازداشتگاه کهريزک، بازداشت شده اند. با اين حال، آقای رييسی از زمان محاکمه اين متهمان ابراز بی اطلاعی کرد. در رابطه با مسايل قضايی معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ويژه‌ رسيدگی به جرايم رايانه ‌ای از صدور كيفرخواست برای پنج متهم اصلی پرونده‌های سايت‌های مستهجن به اتهام افساد فی ‌الارض خبر داد. به گفته اين مقام قضايی، برای اين افراد مجازات اعدام درخواست شده است.

<!-- IMAGE -->

خريداری ٥١ درصد سهام شرکت مخابرات ايران ظرف نيم ساعت در بورس تهران

روز شنبه در قالب طرح خصوصی سازی شرکت مخابرات ايران سپاه پاسداران، ٥١ درصد سهام اين شرکت را تنها ظرف نيم ساعت در بورس تهران خريداری کرد. شرکت «توسعه اعتماد مبين» وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اين سهام را به ارزش هشت هزار ميليارد تومان خريد. با اينکه سپاه پاسداران يک نهاد نظامی است در سالهای اخير فعاليت های اقتصادی خود را گسترش داده و از جمله درصدد است تا «موسسه مالی و اعتباری مهر» را نيز به بانک تبديل کند. در حالی سپاه پاسداران بيش از نيمی از سهام مخابرات را خريداری کرده که برخی از فعالان مدنی نسبت به نظارت بيشتر اين نهاد نظامی – امنيتی بر ارتباطات تلفنی و اينترنتی ابراز نگرانی کرده اند.

<!-- IMAGE -->

طرح محسن رضايی برای ايجاد کميسيون ملی انتخابات با مسئوليت برگزاری انتخابات

محسن رضايی دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام پيشنهاد داده است برای جلب اعتماد مردم يک کميسيون ملی انتخابات تشکيل شود. محسن رضايی طی ‌سخنانی برای شماری از دانشجويان مسجد سليمان خاطر نشان کرد: اگر در ساماندهی اين طرح موفق شود، بسياری از مشکلات انتخابات حل خواهد شد. محسن رضايی، يکی از نامزدهای انتخابات اخير رياست جمهوری، بطور ضمنی برگزاری انتخابات در ايران توسط وزارت کشور را مورد انتقاد قرار داد. آقای رضايی در بخشی ديگر از سخنان خود اعتراضات را جزیی از مردم سالاری دينی دانست و جلوگيری از اعتراضات را مشکل ساز و باعث ايجاد حوادث جبران ناپذير توصيف کرد.

<!-- IMAGE -->

وزارت اطلاعات می گويد چهار عضو يک گروه تروريستی را بازداشت کرده است

وزارت اطلاعات ايران اعلام کرده چهار عضو يک گروه تروريستی را بازداشت کرده است. اين وزارتخانه هنوز هويت اين افراد را فاش نکرده اما می ‌گويد که آنها از «طيف فريب‌ خورده عوامل داخلی و مورد حمايت سرويس‌ های دول استکباری» بوده ‌اند. خبرگزاری فارس مدعی شده که دستگير شدگان، عوامل ترورهای اخير هستند. همزمان روز يکشنبه پيش خبرگزاری فارس نزديک به دولت، اعلام کرد که در درگيری ماموران نظامی و انتظامی با عناصر ضد انقلاب در سنندج چهار تن از اين عناصر کشته شدند. از نيروهای دولتی نيز دو نفر کشته وعده ای زخمی شده اند. اين درگيری ها در حالی در غرب ايران رخ داده که در هفته های اخير نماينده کردستان در مجلس خبرگان و دو قاضی اين استان کشته و زخمی شده اند.

<!-- IMAGE -->

محمود احمدی نژاد در مراسم آغاز سال تحصيلی در دانشگاه تهران

مراسم آغاز سال تحصيلی دانشگاه ها به صورت نمادين روز دوشنبه، در دانشگاه تهران و با حضور محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، و مسوولان وزارت علوم در تالار علامه امينی دانشگاه تهران برگزار می شود. اين مراسم در حالی انجام می شود که در روزهای اخير در برخی از دانشگاه های کشور اعتراضاتی آغاز شده است. از جمله روز يکشنبه، دانشجويان دانشگاه خواجه نصير زنجان در اعتراض به مشکلات صنفی اين دانشگاه و وضعيت بد غذای سلف سرويس، دست به اعتصاب غذا زدند.

<!-- IMAGE -->

پيام محمد خاتمی به مناسبت در گذشت پرويز مشکاتيان

سيد محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران، در پيامی به مناسبت در گذشت پرويز مشکاتيان، هنرمند ايرانی، گفته «دستان سرای توانا، اينک به تاريخ پيوسته است.» مقامات دولت جمهوری اسلامی تاکنون هيچ واکنشی نسبت به درگذشت اين هنرمند نشان نداده اند.

<!-- IMAGE -->

وضع حقوقی بسياری از بازداشت شدگان هنوز نامشخص است

نزديک به هشتاد روز است که شماری از فعالان سياسی و مدنی در ايران توسط سپاه و دستگاه های امنيتی بازداشت شده اند و هرچند پنج جلسه دادگاه برای اين بازداشت شدگان برگزار شده اما هنوز وضع حقوقی بسياری از آنها نامشخص است. از جمله بازداشت شدگان وقايع پس از انتخابات، احمد زيد آبادی و عبدالله مومنی دو تن از اعضای اصلی «سازمان دانش آموختگان ايران» موسوم به ادوار تحکيم هستند.

XS
SM
MD
LG