لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۱

اظهارات رييس جمهوری برزيل در مورد دولت کنونی هندوراس


اظهارات رييس جمهوری برزيل در مورد دولت کنونی هندوراس
<!-- IMAGE -->

لوييس لولا، رئيس جمهوری برزيل، اولتيماتوم حکومت موقت هندوراس برای تحويل دادن مانوئل زلايا، رئيس جمهوری برکنار شده هندوراس را رد کرد.

رئيس جمهوری برزيل که برای شرکت در نشست مشترک کشورهای آفريقا و آمريکای لاتين در ونزوئلا شرکت کرده، در اين باره افزود: «حکومت برزيل به اولتيماتوم حکومت برآمده از کودتای نظامی گردن نمی نهد. ما اين حکومت را به رسميت نمی شناسيم و نمی دانم چرا رسانه ها از کودتاگران هندوراس بعنوان دولت موقت نام می برند؟ نام درست آنان حکومت کودتاست و دولت برزيل با چنين گروهی مذاکره نخواهد کرد. »

سازمان کشورهای قاره آمريکا بايد با اين حکومت مذاکره کند که چنين هم کرده است. سازمان ملل هم مذاکره با آنها را آغاز کرده، اما برزيل اجباری به گفتگو ندارد. از نظر ما پرونده اين موضوع بسته شده است. «رئيس جمهوری برزيل همچنين گفت منتظر است تا ربرتو ميچلتی، رئيس دولت موقت هندوراس، به خاطر سخنان تندوتيز عليه او عذرخواهی کند. پيش از اين دولت برزيل از ارتش هندوراس خواسته بود به محاصره سفارت برزيل و پخش مواد شيميايی خطرناک در اطراف ساختمان که عملاً فعاليتهای سفارتخانه را مختل کرده، پايان دهد؛ زيرا اين محدوديتها مغاير ميثاقهای سازمان ملل متحد است.»

<!-- IMAGE -->

دولت کنونی هندوراس با اعلام يک مهلت ده روزه از سفارت برزيل در پايتخت هندوراس خواسته تا مانوئل زلايا، رئيس جمهوری برکنارشده را تحويل دهد. اما دولت برزيل گفته است زلايا می تواند تا هرزمان که بخواهد در سفارتخانه برزيل اقامت کند.

سازمان ملل متحد، سازمان کشورهای قاره آمريکا و ايالات متحده، کودتای هندوراس عليه زلايا را محکوم کرده و خواهان بازگشت بی قيدوشرط مانوئل زلايا به قدرت و برگزاری انتخابات زير نظر ناظران سازمان ملل متحد شده اند. ارتش و دولت موقت هندوراس تاکنون از پذيرش اين خواست خودداری کرده اند.

XS
SM
MD
LG