لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

وزیرخارجه کوبا خواستار آزاد شدن مناسبات تجاری میان آمریکا و کوبا شد


<!-- IMAGE -->

وزیر خارجه کوبا خواستار عادی سازی روابط با ایالات متحده و پایان تحریم تجاری آمریکا علیه کوبا شد.

برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا، در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت تمهیدات دولت آمریکا تحت ریاست جمهوری باراک اوباما، در جهت بهبود روابط آمریکا با کوبا را گامی مثبت، اما محدود و ناکافی خواند.

در ماه آوریل، پنج ماه پیش، باراک اوباما موانع مسافرت و نقل و انتقال پول از آمریکایی های کوبایی تبار برای خانواده هایشان در کوبا را لغو کرد.

آقای رودریگز در عین حال گفت اگر تمایلی حقیقی برای ایجاد تغییر وجود داشته باشد، ایالات متحده باید مناسبات تجاری میان دو کشور را آزاد کند.

همچنین روز دوشنبه، ژنرال تین سین، نخست وزیر برمه، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تحریم ها علیه برمه را ابزاری سیاسی علیه این کشور خواند. او تحریم ها را ناعادلانه خواند و خواستار رفع آن شد. نخست وزیر برمه گفت این کشور اکنون خودکفا است و در تأمین امنیت غذایی منطقه مشارکت می کند.

از سوی دیگر خوزه آنتونیو گارسیا بلانده، وزیر خارجه پرو، نیز روز دوشنبه در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از رهبران جهان خواست مبارزه با قاچاق مواد مخدر را اولویت اصلی خود قرار دهند. او گفت قاچاقچیان با گروه های تروریستی در پرو همکاری می کنند.

پاتریسیا اسپینوزا، وزیر خارجه مکزیک، گفت درگیری های مسلحانه، تروریسم و جنایات سازمان یافته تهدیدی علیه جامعه جهانی است.

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه، نیز خواستار آن شد که اسراییل تأسیسات اتمی خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی تسلیم کند و به پیمان منع گسترش سلاح های جمعی پایبند باشد.

نمایندگان یمن، هندوراس و افغانستان نیز دیگر سخنرانان روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل هستند.

XS
SM
MD
LG