لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

گزارش: ابراز نگرانی بان کی مون از نقض حقوق بشر در ايران


گزارش: ابراز نگرانی بان کی مون از نقض حقوق بشر در ايران
گزارش: ابراز نگرانی بان کی مون از نقض حقوق بشر در ايران
<!-- IMAGE -->

بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، در ديدار با محمود احمدی نژاد از ادامه نگرانی خود در رابطه با وضعيت حقوق بشر سخن گفته است.

آقای احمدی نژاد که به مناسبت شصت و چهارمين اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نيويورک سفر کرده بود در شامگاه روز جمعه سوم مهر ماه با دبيرکل اين سازمان ملاقات کرد.

در اين ديدار بان کی مون به ریيس دولت جمهوری اسلامی گفته است: «نگرانی وی از دامنه نقض حقوق شهروندان ايرانی هنوز ادامه دارد.»

دبيرکل سازمان ملل متحد به ويژه از عدم آزادی بيان، ايجاد محدوديت در کار نهادهای مدنی و احزاب، عدم اجازه شرکت در اجتماعات، و بالاخره از نقض حقوق اقليت های مذهبی در ايران با محمود احمدی نژاد سخن گفته است.

<!-- IMAGE -->

دبيرکل سازمان ملل متحد در ديدار خود با آقای احمدی نژاد بطور بيسابقه ای به برگزاری محاکمات پس از انتخابات دهمين دور رياست جمهوری در ايران اشاره کرده و به ریيس جمهوری لزوم تضمين و احترام به مقررات آيين دادرسی و شفافيت در برگزاری دادگاه معترضين به نتايج انتخابات را خاطر نشان ساخته است.

بان کی مون در اين ملاقات از محمود احمدی نژاد خواسته است با زندانيان به ويژه آن دسته از زندانيانی که پس از انتخابات رياست جمهوری بازداشت و زندانی شده اند بر طبق موازين و قوانين حقوق بشر رفتار شود.

در بيانيه ای که سازمان ملل متحد به مناسبت اين ديدار منتشر کرده به تظاهرات اعتراض آميز مردم ايران پس از برگزاری انتخابات رياست جمهوری در خرداد ماه و به خيابان ريختن معترضين اشاره شده است.

در بيانيه سازمان ملل متحد همچنين از اعتراض ميرحسين موسوی مبنی بر اعمال تقلب در شمارش آرای مردم ايران به نفع محمود احمدی نژاد سخن به ميان رفته است.

پيش از اين، به دنبال انتشار گزارش های مربوط به اعمال خشونت و سرکوب گسترده معترضين در تظاهرات مسالمت آميز توسط مقامات امنيتی و نيروهای شبه نظامی بسيج که با حمايت دولت صورت گرفته است، دبيرکل سازمان ملل متحد بيش از دو بار با انتشار بيانيه های جداگانه ای از مقامات جمهوری اسلامی خواستار توقف آن شده بود. در همين رابطه گزارشگران ويژه موضوعی مربوط به امور شکنجه، اعدام های فراقانونی، دستگيری های خودسرانه، مدافعان حقوق بشر در سازمان ملل متحد نيزاز مقامات جمهوری اسلامی درخواست سفر به ايران برای انجام تحقيقات در اين موارد شده اند که تا کنون به آنها اجازه سفر به کشور داده نشده است.

بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، همچنان در ديدار خود با ریيس دولت جمهوری اسلامی بار ديگر نسبت به تکرار نفی هولوکاست توسط محمود احمدی نژاد شديدا اعتراض کرده است.

در اين ملاقات از اخبار مربوط به گزارش های مربوط به وجود يک مرکز در حال ساخت برای غنی سازی اورانيوم در مرکز ايران نيز قويا ابراز نگرانی شده و بان کی مون در ديدار خود با آقای احمدی نژاد تاکيد کرده است که «اثبات اهداف صلح آميز غنی سازی اورانيوم حال به عهده مقامات جمهوری اسلامی است.»

XS
SM
MD
LG