لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

ایران می گوید به پرتاب آزمایشی موشک برای اثبات توانایی خود در دفاع از حملات موشکی ادامه خواهد داد


<!-- IMAGE -->

رسانه های خبری ايران گزارش می دهند که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ايران روز دوشنبه، دو موشک دوربرد شهاب-۳ و سجيل را آزمايش کرده است. تحليلگران دفاعی می گويند اين موشک ها می توانند پايگاه های اسراييل و آمريکا در منطقه خليج فارس را هدف قرار دهند.

روز يکشنبه نيز حمهوری اسلامی ايران از شلیک آزمایشی سه موشک کوتاه برد در روز خبر داد و گفت قصد دارد سلاح های دوربردی را نیز آزمایش کند که یکی از آنها توانایی رسیدن به اسرائیل را دارد.

سردار سرتیپ حسین سلامی گفت جمهوری اسلامی شامگاه یکشنبه موشک های میان برد شهاب ۱ و شهاب ۲ و روز دوشنبه موشک دوربرد شهاب ۳ را آزمایش می کند.

به گفته جمهوری اسلامی ایران شهاب ۳ بردی حدود دو هزار کیلومتر دارد و اسراییل و برخی پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه در دسترس این موشک قرار دارند.

فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران همچنین گفت در این آزمایش برای اولین بار پرتاب های همزمان تعدادی از موشک ها و پرتاب های متوالی غیر همزمان تمرین شد.

این مانور نظامی همزمان با بالا گرفتن تنش ها میان جمهوری اسلامی و کشورهای غربی بر سر برنامه اتمی ایران برگزار می شود.

علی رغم درخواست های سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی برای توقف غنی سازی اورانیوم، ایران هفته گذشته احداث تاسیسات غنی سازی دیگری را در قم فاش ساخت. اورانیوم غنی شده می تواند برای تولید بمب اتم به کار رود.

یک مقام ارشد سیاسی آمریکایی می گوید دولت باراک اوباما قصد دارد این هفته تهران را ملزم کند که در تاسیسات خود را به روی بازرسان بین المللی باز و مدارک مربوط به آن را ارایه کند و دسترسی به عاملان اصلی برنامه اتمی خود را میسر سازد.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، به تلویزیون ایران گفت بازرسان اجازه بازدید از تاسیسات قم را خواهند داشت.

قرار است روز پنجشنبه مسئولان ایرانی و دیپلمات های آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین در ژنو ملاقات کنند.

XS
SM
MD
LG