لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

گزارش: واکنش دولت های اروپايی نسبت به سخنان ضد يهودی محمود احمدی نژاد در سازمان ملل متحد


گزارش: واکنش دولت های اروپايی نسبت به سخنان ضد يهودی محمود احمدی نژاد در سازمان ملل متحد
گزارش: واکنش دولت های اروپايی نسبت به سخنان ضد يهودی محمود احمدی نژاد در سازمان ملل متحد
<!-- IMAGE -->

روز شنبه ۴ مهرماه نمايندگان کشورهای اروپایی حاضر در شصت و چهارمين نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ازاينکه «سخنان نفرت انگيز» هنوز می تواند عاملی برای ترويج ترس و وحشت در بين مردم و نهايتا منجر به جنگ و خونريزی شود ابراز نگرانی کرده اند.

دولتهای اروپايی با اشاره به سخنرانی محمود احمدی نژاد در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته گذشته که يهوديان ساکن اسرایيل را يک «قوم کوچک» که «دنيا را تحت کنترل خود دارند» خوانده بود، شديدا اعتراض کرده اند. آدلف هيتلر، رهبر نازيهای آلمان، نيز يهوديان ساکن اروپا را قومی کوچک خطاب می کرده است.

مايکل اسپيندلگر، وزير خارجه دولت اتريش، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنان محمود احمدی نژاد را غير قابل قبول خوانده است. نماينده دولت اتريش افزوده است: «ما سوء استفاده از تربيون مجمع عمومی سازمان ملل متحد را برای هرگونه اظهارات ضد يهودی، تبعيض آميزو نژاد پرستانه تحمل نخواهيم کرد.»

آقای اسپيندلگر افزده است به علت موقعيت جغرافيايی اتريش در قلب اروپا که محل آمد و شدهای فرهنگ ها، مذاهب و علايق سياسی متفاوتی بوده است، کشورش از همين رو در سال های اخير به ترييونی برای گفتمان و صلح مبدل گشته است.

نمايندگان دولت های اروپايی که روز شنبه ۴ مهر ماه (۲۶ سپتامبر) در سخنرانی ها ی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد «سخنان اشاعه دهنده نفرت» را محکوم کردند عبارت بود ه اند از وزرای خارجه بلژيک، اسلواکی، مونتونگرو، لختن اشتاين، اتريش، بلغارستان، و رومانی.

ايو لدرم، وزير خارجه بلژيک، در اين نشست گفت: «هرگونه استراتژی برای جلوگيری از جنگ و مناقشات باید شامل ممنوع ساختن اظهارات نژاد پرستانه و اشاعه دهنده نفرت با هدف اهانت به افراد، ملت ها و يا حق وجود دولت ها باشد.»

وزير خارجه بلژيک با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد در رابطه با مردم اسراييل افزوده است: «سخنانی که نفرت را اشاعه می دهند جايگاهی در اين مجمع و در اين سازمان که وظيفه اصلی آن پيشبرد صلح، امنيت و همکاری های سازنده است ندارد.»

XS
SM
MD
LG