لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

جمهوری اسلامی به بازرسان اجازه می دهد از تأسیسات اتمی جدید ایران دیدن کنند


جمهوری اسلامی به بازرسان اجازه می دهد از تأسیسات اتمی جدید ایران دیدن کنند
جمهوری اسلامی به بازرسان اجازه می دهد از تأسیسات اتمی جدید ایران دیدن کنند
<!-- IMAGE -->

ایران می گوید به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه خواهد داد از تأسیسات غنی سازی اورانیوم که اخیراً فاش شده است دیدن کنند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز شنبه به تلویزیون دولتی گفت زمان بازدید در هماهنگی با آژانس تعیین خواهد شد.

پیشتر، یک دستیار ارشد آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، گفت تأسیسات غنی سازی اورانیوم که اخیراً فاش شده است «باید به زودی وارد عمل شود».

محمد محمدی گلپایگانی، رییس دفتر خامنه ای، روز شنبه به خبرگزاری فارس گفت: «به کوری چشم دشمنان، تأسیسات جدید انشاءالله به زودی آغاز به کار خواهد کرد.»

این خبر یک روز پس از آن اعلام می شود که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به ایران هشدار داد باید در گفت و گوهای بین المللی اول اکتبر اختلاف مسأله برنامه اتمی خود را حل کند یا با تحریم هایی از سوی یک جامعه جهانی متحد روبرو شود.

آقای اوباما روز جمعه به ایران گفت اگر با فاش ساختن تمام فعالیت های اتمی خود موافقت نکند، در مسیر رویارویی با قدرت های جهانی باقی خواهد ماند.

او گفت جامعه بین المللی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و کنفرانس گروه ۲۰، وحدت بی سابقه ای نشان داد.

رییس جمهوری آمریکا تأکید کرد که در برخورد با مسأله برنامه اتمی ایران دیپلماسی را ترجیح می دهد، اما اگر گفت و شنود به جایی نرسد، اعمال تحریم های سخت را بررسی خواهد کرد.

در اسراییل، آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه، روز شنبه گفت تأسیسات جدید اتمی ایران ثابت می کند که تهران در جستجوی تسلیحات اتمی است. او ابراز امیدواری کرد زمانی که نمایندگان آلمان، بریتانیا، آمریکا، فرانسه، چین و روسیه در ژنو با مقامات ایران ملاقات می کنند، قدرت های جهانی پاسخی «صریح» بدهند.

اسراییل برنامه اتمی ایران را تهدیدی برای موجودیت خود توصیف کرده و گفته است برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی هیچ گزینه ای را رد نمی کند.

XS
SM
MD
LG