لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۲

چهار گوشه جهان: محمود احمدی نژاد و معترضان در نيويورک و خبرهای ديگر


چهار گوشه جهان: محمود احمدی نژاد و معترضان در نيويورک و خبرهای ديگر
چهار گوشه جهان: محمود احمدی نژاد و معترضان در نيويورک و خبرهای ديگر

<!-- IMAGE -->

محمود احمدی نژاد و معترضان در نيويورک

برای گزارش صدای آمريکا از سفر محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی ايران به آمريکا برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و نيز تظاهرات معترضان در نقاط مختلف شهر نيويورک اينجا را کليک کنيد.

بزرگ شهر نيويورک اين ماه چهارصد ساله می شود

در يازدهمِ سپتامبر ١٦٠٩ نخستين کشتی مهاجران اروپايی به فرماندهی هنری هادسون در منهتن نيويورک پهلو گرفت تا با اسکان نخستين ساکنان اين جزيره، بزرگ شهر نيويورک يا پايتخت بازرگانی آمريکا، پا به هستی گذارد. بی گمان تصوير هوايی از بزرگ شهر نيويورک، مانع از تصور زمانی می شود که اين جزيره جنگلی جايگاه مهاجران هلندی تبار بود. اما نامه چهار صد سال پيش يک هلندی مبنای اقامت هلندی ها را چنين بر می شمرد: شنيده ام يک کشتی از هلند نو به آمستردام رسيد. با ناخدای کشتی حرف زدم و او گفت زندگی مهاجران بسيار خوب است. بچه ها به دنيا آمده اند و آب آنجا به آنها ساخته. ما جزيره منهتن را به ٦٠ گولدن از بوميان خريده ايم. از آن گذشته کشتی که از آنجا آمده انباشته از پوست خز است. مدير موزه ساحلی نيويورک اين نامه را مدرکی بر اثبات نخستين ساکنان نيويورک در ٤٠٠ سال پيش می داند، زمانی که کشتی ناخدا هنری هادسون در تاريخ يازده سپتامبر ١٦٠٩ بر کرانه های منهتن پهلو گرفت تا مهاجران هلندی در اين جزيره جنگلی ساکن شوند تا بزرگ شهر نيويورک را بنيان نهند. بری لوييس، کارشناس تاريخ معماری می گويد: تا زمانی که مهاجران انگليسی نيامده بودند، منهتن هلندی ها بسيار کوچک بود. انگليسی ها شرق رودخانه را اردوگاه خود کردند و به خشک کردن باتلاق ها و بخش شرقی رودخانه پرداختند، زيرا به زمين بيشتری برای مهاجران نوآمده نياز داشتند. اين بخش امروزه شرق منهتن ناميده می شود. لوییس می افزايد: در آغاز قرن نوزدهم تنها يک صد هزار نفر ساکن منهتن بودند. در سال ١٨٧٥ ساکنان نيويورک به بيش از يک ميليون نفر افزايش يافت. ١٩١٠ بالای دو ميليون نفر در جزيره منهتن زندگی می کردند. به اين طريق بهای خانه و مستغلات در منهتن رو به افزايش گذاشت. وقتی پل بروکلين در سال ١٨٨٣ ساخته شد، مردم می توانستند زمين های آن منطقه را برای سکونت بخرند، اما در منهتن کار کنند. در آن زمان مردم می توانستند از طريق کرجی ها و شناورها جابجا شوند. اما ساخت مترو نيويورک يکباره چهره اين شهر را تغيير داد. زيرا ترابری شهری ارزان به مردم طبقه متوسط امکان داد در منطقه ای دور از موسسات بازرگانی ساکن شده، اما به محل کار خود نيز دسترسی داشته باشند. بازرگانی بايستی در منتهن می ماند. از اين رو آسمانخراشها پديدار شدند که امپاير استيت يکی از اينهاست. اما نيويورک در آسمانخراش ها خلاصه نمی شود. طاق ميدان واشنگتن نيويورک توسط استنفورد وايت و موزه گوگن هايم که بوسيله فرانک لويد رايت، دو تن از آرشيتکت های معروف آمريکا طراحی شده اند، نماد سربلندی و بزرگی نيويورک هستند. موزه متروپوليتن و موزه هنرهای معاصر،و سنترال پارک زيور زيبايی نيويورک بشمار می آيند.

دادستانی نيويورک: زازی و همدستانش يک سال سرگرم برنامه ريزی حمله وسيع تروريستی در نيويورک بودند

يک دادگاه فدرال در ايالت کلرادو دستور داد نجيب الله زازی ، آمريکايی افغانی الاصل که به اتهامِ توطئة بمب گذاری در بازداشت به سر می برد به نيويورک محل پيش بينی شده برای عمليات بمب گذاری، اعزام شود. قاضی دادگاه همچنين با صدور وثيقه برای آزادی وی مخالفت کرد. يک دادگاه فدرال در نيويورک روز چهارشنبه عليه نجيب الله زازی اعلام جرم کرد، اما اين حکم تا روز پنجشنبه علنی نشده بود. دادستانی نيويورک زازای را متهم کرده است که در طول يک سال گذشته به همراه همدستانش سرگرم برنامه ريزی برای يک حمله وسيعِ تروريستی در نيويورک بوده است. مقامات آمريکا همچنين می گويند وی در سال ٢٠٠٨ در پاکستان آموزش بمب سازی ديده است.

پاول کرک جانشين موقت سناتور فقيد ادوارد کندی در سنای آمريکا ادای سوگند کرد

پال کرک، ریيس پيشين کميته ملی حزب دمکرات آمريکا، که جانشين موقت سناتور فقيد ادوارد کندی در سنای اين کشور انتخاب شده، به عنوان سناتور جديد ايالت ماساچوست در سنای آمريکا حاضر شد و مراسم ادای سوگند را بجا آورد. جو بايدن، معاون ریيس جمهوری ايالات متحده، اين مراسم را رهبری می کرد. براساس قانون، پال کرک دوست ديرين سناتور کندی تا انتخابات آينده نماينده مردم ماساچوست در سنا انجام وظيفه خواهد کرد. پرزيدنت اوباما نيز با ستايش از پال کرک، او را انتخابی شايسته برای کرسی نمايندگی سنا خواند.

چين ٢١ نفر را در ارتباط با آشوب های سين کيانگ متهم کرد

مقامات چين ٢١ نفر را در ارتباط با آشوب های خشونت بار در ماه ژوئيه سال جاری ميلادی در منطقه سين کيانگ در شمال غربی آن کشور متهم کردند. شين هوا آژانس خبری دولتی چين اتهام اين اشخاص را قتل، آتش سوزی و سرقت اعلام کرد و گفت تعداد بيشتری در اين خصوص در آينده محاکمه خواهند شد. با اين حال شين هوا تنها نام شش تَن از متهمين را ذکر کرده است. حدود ٢٠٠ تَن که بيشتر آنان از قومِ هان بودند در در گيری های خشونت بار، با مسلمانان اويغور جان خود را از دست دادند. آشوب های خشونت بار در آن کشور در پی بروز خشونت در يک کارخانة ساخت اسباب بازی در ماه ژوئن سال جاری آغاز شد که دو کشته به جای گذاشت. پيشتر نيز ١١ تَن در ارتباط با آن واقعه متهم شده اند.

لغو قانون ماليات بر کالاهای واردادتی در بوسنی و مناسبات با اتحاديه اروپا

ديوان عالی بوسنی قانون ماليات بر کالاهای واردادتی به آن کشور را به علت نقض تعهدات تجارت آزاد با اتحاديه اروپا لغو کرد. اين قانون که حدود يک هزار کالای وارداتی را در بر می گيرد در ماه ژوئن سال جاری به رغم اعتراض اتحاديه اروپا و کشورهای همسايه توسط مجلس بوسنی به تصويب رسيده بود. در همين حال لغو اين قانون با اعتراض صدها کشاورز و توليد کننده محصولات کشاورزی که در مقابل ساختمان ديوان عالی تظاهرات کردند روبرو شده است. کشاورزان می گويند با لغو اين قانون در مقابل ورود کالا از کشورهای صربستان و کرواسی در يک رقابت ناعادلانه قرار خواهند گرفت. از سوی ديگر اتحاديه اروپا گفت قانون ماليات بر کالاهای وارداتی تعهدات بوسنی در چارچوب توافق همکاری و ثبات منطقه ای که اولين قدم در راه عضويت بوسنی در اتحاديه اروپا است را نقض کرده است.

بازارهای سهام در نيويورک و شاخص های مالی بين المللی

کاهش تقاضا برای کالاهای با دوام در آمريکا واکنش منفی شاخص بورس نيويورک را روز گذشته به همراه داشت شاخص صنعتی دا جونز بيش از ۴۲ واحد معادل ۴۴ صدم درصد کاهش يافت و در ۹ هزار و ۶۶۵ واحد بسته شد. سبد فن آوری نزدک نيز تقرييا ۱۷ واحد معادل ۷۹ صدم درصد افت کرد و در ۲ هزار و ۹۰ واحد بسته شد. شاخص اس اند پانصد هم بيش از ۶ واحد معادل ۶۱ صدم در صد کاهش يافت و يک هزار و ۴۴ واحد بسته شد. در همين حال شاخص سهام در بازارهای بورس اروپايی نيز با روند منفی مواجه شد و کم تر از روز قبل بسته شد. در بازارهای مالی آسيا با وجود آن که از ارزش سهام ژاپن و هنگ کنگ کاسته شد شاخص سهام در استراليا با افزايش بها روبرو شد. در بازار فلزات گران بها قيمت طلا ۴ دلار کاهش يافت و هر اونس طلا ۹۸۹ دلار و ۸۵ سنت معامله شد. در بازار مبادلات ارزی با وجود آن که دلار آمريکا در برابر پوند بريتانيا و دلار کانادا افزايش يافت دلار بخشی از ارزش خود را در برابر ين ژاپن و يورو از دست داد.

XS
SM
MD
LG