لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

پاپ مردم جمهوری چک را به بازگشت به ریشه های مسیحی شان ترغیب کرد


پاپ مردم جمهوری چک را به بازگشت به ریشه های مسیحی شان ترغیب کرد
پاپ مردم جمهوری چک را به بازگشت به ریشه های مسیحی شان ترغیب کرد
<!-- IMAGE -->

پاپ بندیکت شانزدهم دیدار سه روزه خود از جمهوری چک را با فراخوان مردم این کشور به بازگشت و کشف دوباره ریشه های مسیحی خود، آغاز کرد. چهل سال حکومت کمونیسم در چک، فعالیت های مذهبی مردم این کشور را خاموش کرد و شمار کاتولیک ها و به طور کلی انجام فرایض مذهبی در میان مردم چک را به کمترین میزان در طول تاریخ کشاند.

استفن باس گزارشگر صدای آمریکا از بوداپست گزارش می دهد

پاپ ۸۲ ساله مردم چک را به کشف دوباره ریشه های مسیحی شان ترغیب کرد. طی حکومت کمونیستی حاکم بر این کشور که با انقلاب مخملین ۱۹۸۹ پایان یافت، کلیسا در جمهوری چک تحت فشار بود. تحقیقات نشان می دهد که امروز حدود نیمی از جمعیت ۱۰ میلیونی این کشور لامذهب هستند.

پاپ بندیکت شانزدهم به زبان چکی گفت کلیسای کاتولیک رم، تا زمان سقوط کمونیسم، چهار دهه تحت قوانین توتالیتری قرار داشت.

پاپ همچنین توضیح داد که هزینه ۴۰ سال سرکوب سیاسی، حبس رهبران کلیسا و آزار و اذیت مسیحیان، نباید نادیده گرفته شود. رهبر مسیحیان جهان گفت «تراژدی ویژه» درمورد جمهوری چک «تلاش ظالمانه حکومت وقت برای خاموش کردن صدای کلیسا» بوده است. او گفت آزادی مذهبی احیا شده و تمامی شهروندان جمهوری چک باید به دنبال «کشف دوباره سنت های مسیحی باشند که فرهنگ آنان را شکل داده است».

واتسلاو کلاز، رییس جمهوری چک، در همین مراسم تصریح کرد علی رغم بی اعتمادی مردم این کشور به مذهب، پاپ نباید احساس کند که این کشور پذیرای او نیست. آقای کلاز گفت از صمیم قلب ورود پاپ به پراگ و جمهوری چک را خیرمقدم می گوید. او همچنین گفت تنها از جانب خود و همسرش سخن نمی گوید بلکه به نمایندگی از تمامی مردم جمهوری چک، به پاپ خوشامد می گوید.

تلاش های پاپ برای افزایش اعتماد عمومی به کلیسای کاتولیک تحت تأثیر چند مسئله در سایه قرار گرفته است. مسائلی چون استرداد اموال کلیسا که در سال ۱۹۴۸ از سوی رژیم کمونیستی ضبط شده بود. کلیسای جامع سنت ویتوس، عمارت مرکزی گوتیک در قلعه قرون وسطایی «هرادچانی» پراگ از جمله این اموال است. دو دهه پس از سقوط کمونیسم کلیسا هنوز برای بازپس گرفتن اموالش از دولت تلاش می کند.
فرستاده پاپ در جمهوری چک، اسقف اعظم «دیگو کاسرو»، به رادیو واتیکان گفته است که کلیسای کاتولیک نیز به دنبال استرداد یا جایگزینی به ویژه اموال غیرشهری از جمله جنگل ها است.

اسقف کاسرو می گوید: «این اموال عملاً ۵۰ سال است که از کلیسا گرفته شده و مورد استفاده دولت قرار گرفته است. کلیسا مایل به استرداد آنچه که در گذشته نابود شده نیست. ما تنها اموال را می خواهیم و در جایی که اموال دیگر قابل شناسایی نیست یا نمی توان آن را داد یا گرفت- مثل موقعی که در ملکی ساخت و ساز شده- جایگزین آن را طلب می کنیم.»

یکی از مکان هایی که پاپ بندیکت شانزدهم در پراگ از آنها دیدن کرد، کلیسای «بانوی پیروزی ما» بود که محل مجسمه نوزاد مسیح است و یکی از قطب های جذب نیایشگران از تمام جهان شده است.

پدر «رنزی»، راهبی از هند که مسئولیت کلیسا را بر عهده دارد بازدید پاپ از این کلیسا را واقعه ای تاریخی خواند زیرا این اولین بار است که پاپ از این کلیسا دیدار می کند.

سازماندهندگان چکی سفر پاپ به جمهوری چک، ۱۰۰ هزار کاتولیک مؤمن، از جمله مسیحیان کشورهای همسایه اتریش و لهستان را به شرکت در مراسم نیایش در فضای باز در شهر جنوبی برنو، ترغیب می کنند.

مراسم نیایش بزرگ یکشنبه در برنو، نقطه عطف سفر سه روزه پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر مسیحیان جهان به جمهوری چک تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG