لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید اعلام نتایج انتخابات در افغانستان ممکن است موجب خشونت شود


<!-- IMAGE -->

دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار می دهد که اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، ممکن است موجب خشونت های بیشتری در کشور شود.

بان کی مون در گزارش جلسه سازمان ملل متحد می گوید سطح خلافکاری هایی که گفته می شود درانتخابات صورت گرفته، «آشفتگی سیاسی عمده ای» بوجود آورده و موجب این هراس شده است که هنگام اعلام نتایج خشونت های بیشتری روی خواهد داد.

نتایج مقدماتی نشان می دهد حامد کرزی رییس جمهوری با ۵۴ درصد آرا از رقیب خود جلوتر است، اما یک کمیسیون انتخابات با حمایت سازمان ملل متحد درباره اتهامات تقلب تحقیق می کند. اگر تعداد بزرگی از رای ها باطل شود، آرای کرزی ممکن است از ۵۰ درصد پایین تر بیاید و او با انتخابات دور دوم روبرو شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش خود همچنین یاد آور می شود که اوت، بخشی بدلیل افزایش خشونت در پیشاپیش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تاکنون مرگبار ترین ماه برای غیر نظامیان افغان در سال جاری بوده است.

گزارش رقمی از کشته شدگان ارائه نمی دهد، اما می گوید حدود ۳۰۰ حادثه خشونت بار در روز انتخابات روی داد.

گزارش همچنین می گوید ۱۵۰۰ غیر نظامی در فاصله بین ژانویه و اوت سال جاری کشته شدند. بیش از دو سوم مرگ های غیر نظامیان ناشی از حملات ستیزه گران بود. نیروهای ائتلاف مسئول حدود یک چهارم مرگ های غیر نظامیان در سال ۲۰۰۹ شناخته شده اند.

در جدید ترین خشونت، فرماندار ایالت غندوز می گوید روز شنبه دست کم ۱۸ ستیزه گر طالبان در جریان تیراندازی با نیروهای امنیتی در ناحیه دوشتی آرچی کشته شدند.

شمال افغانستان صحنه افزایش فعالیت ستیزه گران در پی سالها آرامش نسبی در منطقه بوده است.

وزارت کشور افغانستان نیز می گوید ۱۲ ستیزه گر روز جمعه در نبردهای مسلحانه در هلمند کشته شدند.

XS
SM
MD
LG