لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

باراک اوباما: ایران پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را به چالش گرفته است


<!-- IMAGE -->

رییس جمهوری آمریکا و رهبران فرانسه و بریتانیا، ایران را به ساختن تاسیسات اتمی پنهانی متهم کرده اند و خواسته اند که بی درنگ بروی بازرسان بین المللی گشوده شود.

پرزیدنت اوباما، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا و نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، روز جمعه در بیانیه هایی در اجلاس اقتصادی گروه ۲۰ در شهر پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیا، دولت ایران را به ساختن تاسیساست زیر زمینی و پنهانی برای تولید سوخت اتمی متهم کردند. آنها گفتند آژانس بین المللی انرژی اتمی حق دارد مطمئن شود که این تاسیسات برای تولید تسلیحات اتمی ساخته نمی شود.

ایران در اوایل هفته در نامه ای به آژانس وجود چنین تاسیساتی را پذیرفت.

آقای اوباما گفت کشورهای غربی روز پنجشنبه شواهدی به آژانس ارائه دادند و افزود «اندازه و ترکیب این تاسیسات با یک برنامه اتمی صلح جویانه مغایرت دارد.» او اقدام ایران را چالشی مستقیم با پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی نامید.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه گفت او انتظار دارد آژانس تحقیقات دقیق و قاطعی انجام دهد.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفت «سطح فریباری ایران» گزینه ای جز تعیین حد و مرزی برای جامعه بین المللی باقی نگذاشته است.

آقای اوباما می گوید ایالات متحده از دیر باز از وجود تاسیسات تولید سوخت اتمی آگاه بود و ایران آن را سالها از بازرسان مخفی نگاه می داشت. گفته می شود این تاسیسات در حدود ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی تهران قرار دارد.

مقامات دولت اوباما می گویند تصمیم به انتشار اطلاعات پس از آن گرفته شد که ایران کشف کرد آژانس های اطلاعاتی غربی از وجود تاسیسات آگاه شده اند.

XS
SM
MD
LG