لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

چهارگوشه جهان: مصاحبه محمود احمدی نژاد با اِن پی آرِ و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: مصاحبه محمود احمدی نژاد با اِن پی آرِ و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: مصاحبه محمود احمدی نژاد با اِن پی آرِ و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

مصاحبه محمود احمدی نژاد با شبکه راديويی اِن پی آرِ آمريکا

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، که به خاطر انکار واقعه ی هولوکاست، يا همه سوزی يهوديان در جنگ جهانی دوم توسط آلمان نازی مورد انتقاد شديد قرار گرفته است، در مصاحبه با شبکه راديويی ان پی آرِ آمريکا، راديوی عمومی ملی آمريکا، کشتار چند ميليون نفر از يهوديان در جنگ جهانی دوم را واقعه ای تاريخی دانست اما اظهارات بازماندگان هولوکاست را رد کرد. وی در اين مصاحبه گفت چرا بايد همه مجبور به قبول نظر عده ای به گفته ی او معدود در باره ی حادثه ای تاريخی شوند؟ آقای احمدی نژاد گفت که او يک تاريخ شناس نيست، اما کتاب های بسياری در زمينه ی هولوکاست خوانده است. وی همچنين درباره ی زندانی بودن شمار زيادی از دموکراسی خواهان در ايران پس از اعلام نتيجه انتخابات اخير رياست جمهوری ايران تأکيد کرد که ايرانيان در انتقاد از دولت آزاد هستند. به گفته رييس جمهوری اسلامی، هيچ کس به خاطر مخالفت با احمدی نژاد زندانی نمی شود و همه می توانند نظرات خود را بيان کنند.

<!-- IMAGE -->

تصويب قطعنامه ١٨٨٧ سال ٢٠٠٩ شورای امنيت سازمان ملل متحد به ابتکار پرزيدنت اوباما

پرزيدنت اوباما در جريان نخستين حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل، رياست نشست ويژه شورای امنيت را برعهده گرفت تا قطعنامه پيشنهادی ايالات متحده مبنی بر ايجاد جهانی عاری از سلاح هسته ای و مبارزه با هرگونه توليد و گسترش زرادخانه هسته ای از سوی اعضای اين شورا مورد بررسی قرار گيرد. پرزيدنت اوباما گفت: «طی دوران حيات شورای امنيت در اين شش دهه، تنها ٤ نشست پيرامون اين موضوع حياتی برگزار شده است. و اين بار در بالاترين سطح نمايندگان، ما می توانيم به يک ميثاق بنيادی برای همه ملتها و مردم جهان برای لگام زدن به توليد و گسترش سلاح هسته ای دست يابيم.» سپس پرزيدنت اوباما بعنوان رئيس اجلاش گفت: همه موافقان پيش نويس قطعنامه لطفاً دست بلند کنند.» او افزود «نتيجه رای گيری اعضا نشان می دهد که همه ١٥ عضو شورای امنيت به اين قطعنامه رای مثبت داده اند و اين پيش نويس بعنوان قطعنامه ١٨٨٧ سال ٢٠٠٩ ناميده می شود.» ديمتری مدوديف رئيس جمهوری روسيه نيز گفت: «قطعنامه ای که به اتفاق آرا به تصويب رسانديم دقيقاً با هدف شورای امنيت سازمان ملل هماهنگ است و معياری برای مديريت برنامه های واقعگرايانه جامعه جهانی و مسئوليت جمعی در برابر ميثاقهای بين المللی مقابله با توليد جنگ افزار هسته ای است. روسيه همواره آماده همکاری برای دستيابی به جهانی عاری از سلاح هسته ای و خلع سلاح هسته ای بوده است.» هوجيان تائو، رئيس جمهوری چين نيز گفت: «من می خواهم از فرصت استفاده کرده رسماً تاکيد کنم چين پايبند سياست راهبردی دفاع از خود است و همواره گفته ايم در هيچ زمانی و تحت هيچ شرايط هيچگاه پيشگام يک حمله اتمی نخواهيم بود.» گوردون براون، نخست وزير بريتانيا نيز گفت: «امروز ما خط و مرزمان را مشخص کرده ايم. ايران نبايد اجازه دهد اقداماتش مانع از گام نهادن جامعه جهانی بسوی دوران صلح جويانه تر شود. ما بايد همگام با همديگر به تحريمهای شديدتر عليه ايران اقدام کنيم.» نيکلای سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه از گفتگو با مقامات ايران برای گردن نهادن به تعهدات بين المللی پشتيبانی کرد؛ اما گفت: «آنچه جامعه جهانی در ارتباط با گفتگوهای خود با ايران بدست آورده، چيزی جز افزايش غنی سازی و توليد دستگاههای سانترو فيوژن نيست.» اين قطعنامه چارچوبی برای گفتگوهای و مذاکره بر سر کاهش سلاحهای هسته ای و پيمان مقابله با تروريسم هسته ای است اين قطعنامه همچنين هشداری به کشورهايی همچون کره شمالی و ايران بشمار می آيد که قطعنامه های شورای امنيت مبنی بر منع گسترش سلاح هسته ای را به چالش گرفته اند. دولت جمهوری اسلامی ايران در آستانه برگزاری کنفرانس اول ماه اکتبر با شش قدرت جهانی گفته است اهداف هسته ای ايران صلح دوستانه و در چارچوب مقررات آژانس است.

<!-- IMAGE -->

دادگاه برای احمد ويس افضلی امام جماعت نيويورک قرار يک و نيم ميليون دلاری صادر کرد

نجيب الله زازی، ٢٤ ساله، شهروند افغان همراه با پدرش و احمد ويس افضلی، امام جماعت مسجدی در نيويورک در دادگاه حاضر شدند تا به اتهامات مبنی بر شهادت دروغ در بازجويی های قبلی توسط اف بی آی رسيدگی شود. دادگاه در پايان، ادامه بازداشت نجيب الله را صادر کرد و برای احمد ويس افضلی امام جماعت قرار يک و نيم ميليون دلاری صادر کرد. دادگاه دنور برای سه هفته آينده قرار آزادی محمد زازی پدر نجيب الله را صادر کرد؛ اما مقامات فدرال گفتند از دادگاه خواهند خواست از صدور قرار وثيقه برای نجيب الله زازی خودداری کند؛ زيرا احتمال فرار وی به افغانستان و پيوستن به زن و بچه اش وجود دارد. نجيب الله زازی راننده ترابری عمومی فرودگاه دنور به اتهام همدستی برای شرکت در توطئه انفجار و وحشت آفرينی در اماکن عمومی و شهادت دروغ در مورد آگاهی از نقشه و راهنمايی فنی ساخت بمب دستی در کامپيوترش بازداشت و با خطر ٨ سال محکوميت زندان روبروست. او متهم به طراحی و ساخت بمبهايی از نوع بمب شيميايی بکار رفته در انفجارات ٢٠٠٥ لندن شده است. مقامات دادستانی می گويند نجيب الله در اردوگاههای القاعده در پاکستان آموزش نظامی و عمليات تروريستی ديده و از يکسال پيش تاکنون در پی يافتن موقعيت مناسب برای عمليات بمبگذاری در اماکن عمومی بوده است؛ اما پيش از هرگونه اقدامی اف بی آی و ديگر مقامات امنيتی اين توطئه را کشف و خنثی کرده اند. اما نجيب الله زازی در اين باره سکوت کرده و در گفتگو با يک شبکه خبری شرکت در عمليات تروريستی را رد کرده و آن را دروغ رسانه ها خوانده است. اريک هولدر وزير دادگستری آمريکا نيز در اين باره گفت: نگرانی ای برای حمله تروريستی وجود ندارد؛ اما شهروندان نسبت به هرگونه موارد مشکوک در فرودگاهها و اماکن عمومی بايد هوشياری خود را حفظ کرده و به مقامات گزارش کنند. ريچارد کلرک، تحليگر رويدادهای ضدتروريستی، در اين باره گفت: پليس نيويورک و اف بی آی هنوز فعالانه در پی يافتن و نابودی مکانهای ساخت بمب هستند. پليس می گويد يک گاراژ و انبار کالا محل انباشت مواد اوليه ساخت بمب است. جينا بيکر مک نيل، کارشناس مسائل امنيتی داخلی نيز در اين باره می گويد: پس از رويداد يازدهم سپتامبر تاکنون ٢٣ مورد طراحی بمبگذاری و حملات انفجاری در آمريکا کشف و خنثی شده است. او می افزايد: اينها از سوی گروههای تروريستی طرحی شده که البته به معنای اجرايی شدن اين طرحها نيست. در اين حال ران کوبی، وکيل متهمان اف بی آی را مسئول اين طرحها دانست و هرگونه شرکت موکلانش در طراحی بمبگذاريها را رد کرد.

XS
SM
MD
LG