لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

احمدی نژاد: رییس جمهوری آمریکا از گفته خود پشیمان خواهد شد


احمدی نژاد: رییس جمهوری آمریکا از گفته خود پشیمان خواهد شد
احمدی نژاد: رییس جمهوری آمریکا از گفته خود پشیمان خواهد شد

<!-- IMAGE -->

پرزیدنت باراک اوباما، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا و نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، ایران را به ساختن تاسیسات اتمی پنهانی متهم کرده اند.

آنها روز جمعه در اجلاس اقتصادی گروه ۲۰ در شهر پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیا، گفتند ایران سرگرم ساختن تاسیسات پنهانی و زیر زیرزمینی برای تولید سوخت اتمی بوده است.

سه رهبر تاکید کردند که آژانس بین المللی انرژی اتمی باید حق داشته باشد به تاسیاست دسترسی پیدا کند تا مطمئن شود که هدف از ایجاد آن تولید تسلیحات اتمی نیست.

پرزیدنت اوباما تصمیم ایران را چالشی مستقیم با پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی نامید.

مقامات دولت اوباما می گویند ساختن این تاسیسات قطعنامه های شورای امنیت را که از ایران می خواهد غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد نقض می کند.

مقامات ایران این اتهام را نادرست می دانند. محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی روز جمعه گفت ایران با آگاه ساختن آژانس بین المللی انرژی اتمی از ساختن تاسیسات، مقررات آژانس را رعایت کرد. او گفت کارهای ایران قانونی است، و اظهار داشت پرزیدنت اوباما از حرف خود پشیمان خواهد شد.

احمدی نژاد در یک کنفرانس خبری در نیویورک که گروه برگزیده ای از رسانه ها در آن حضور داشتند سخن می گفت. او کنفرانس خبری جداگانه ای را که قرار بود ساعت ۵ بعد از ظهر در مقر سازمان ملل متحد بر گرار شود لغو کرد.

احمدی نژاد همچنین در مصاحبه ای با مجله تایم گفت ایران تعهدی ندارد که دولت اوباما را از تمام فعالیت هایی که در تاسیسات اتمی کشور جریان دارد آگاه کند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی نیز گفت فعالیت های جاری در تاسیسات در چارچوب مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

آژانس می گوید از ایران درخواست کرده است اجازه دهد بازرسان از تاسیسات جدید دیدن کنند تا مطمئن شوند که معیارهای ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را نقض نمی کند.

XS
SM
MD
LG