لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

سومين روز مجمع عمومی سازمان ملل متحد


سومين روز مجمع عمومی سازمان ملل متحد
سومين روز مجمع عمومی سازمان ملل متحد
<!-- IMAGE -->

بحث در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای سومین روز ادامه دارد و قرار است بیش از ۲۰ رهبر جهانی سخنرانی کنند.

رابرت موگابه رییس جمهوری زیمبابووه نخستین سخنران روز جمعه بود که کشورهای غربی را به وضع «تحریم های غیر قانونی» بر کشورش متهم کرد.

او گفت قدرت های غربی تلاش کرده اند درمیان اعضای آنچه او آنرا «دولت فراگیر» زیمبابوه نامید، شکاف بیاندازند. موگابه از دولت های غربی خواست به سیاست هایی که آنها را «کثیف»، «زیر زمینی» و «تفرقه انداز» توصیف کرد، پایان دهند. او از کشورهای خاصی نام نبرد.

در ماه فوریه، موگابه برای تشکیل یک دولت وحدت با مورگان چانگیرای نخست وزیر، و رهبر سابق اوپوزیسیون، به توافق رسید. چانگیرای سیاستمداران وفادار به موگابه را متهم کرده است که به نقض قوانین ادامه می دهند و پیمان های بین المللی را نادیده می گیرند.

سخنرانی رييس جمهوری ماداگاسکار از سوی برخی کشورهای آفريقايی مورد چالش قرار گرفت و انجام نشد. اتحاديه آفريقا دولت آقای رجولينا را برسميت نميشناسد.

رهبرسومالی از جمله دیگر مقامات ارشد آفریقایی هستند که روز جمعه در مجمع عمومی سخنرانی کردند.

پیشتر در روز پنجشنبه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل و هوگو چاوز رییس جمهور ونزوئلا سخن گفتند. نتانیاهو گفت ایران تهدیدی برای صلح جهانی است، و به «رژیم فناتیک آن نباید اجازه داد به تسلیحات اتمی دست پیدا کند.»

چاوز از پرزیدنت اوباما خواست تحریم تجاری علیه کوبا را لغو کند و سربازان آمریکایی را از پایگاه های نظامی کلمبیا خارج کند.

XS
SM
MD
LG