لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

پرزيدنت اوباما: جمهوری اسلامی بايد به قطعنامه های شورای امنيت عمل کند


پرزيدنت اوباما: جمهوری اسلامی بايد به قطعنامه های شورای امنيت عمل کند
پرزيدنت اوباما: جمهوری اسلامی بايد به قطعنامه های شورای امنيت عمل کند
<!-- IMAGE -->

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ساعتی پیش به همراه گوردن براون، نخست وزیر بریتانیا و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه در زمینه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی سخنرانی کرد.

رییس جمهوری ایالات متحده گفت: آمریکا، بریتانیا و فرانسه روز گذشته در وین شواهدی را با جزییات کامل در زمینه ساخت دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی در نزدیکی شهر قم در چند سال گذشته در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دادند.

جمهوری اسلامی نیز اوایل هفته جاری با فرستادن نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی آنها را از وجود تاسیسات غنی سازی اورانیوم دیگری علاوه بر نطنز آگاه کرد. این اقدام جمهوری اسلامی سالها پس از آغاز ساخت تاسیسات صورت گرفته است.

این مساله نمایانگر آن است که جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی خود در رابطه با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و خواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان پایبند نیست.

ما از آژانس بین اللمی انرژی اتمی می خواهیم که فورا تحقیقات گسترده و جامعی را در زمینه این اطلاعات نگران کننده انجام و نتیجه آن را در اختیار هيات مديره آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.

تصمیم جمهوری اسلامی مبنی بر ساخت دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم بدون اطلاع آژانس بین اللمی انرژی اتمی چالش مستقیمی است علیه تعهدات پایه ای پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی در جهان که ایران از امضا کنندگان آن است.

بنا به این پیمان همه کشورها حق دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای را دارا هستند و کشورهای دارای سلاح های اتمی باید به سمت خلع سلاح پیش روند و کشورهای فاقد سلاح های اتمی نباید به آن دست یابند. این پیمان دهه هاست که وجود دارد و جهان را به مکانی امن تر تبدیل می کند و برای این امر تمام کشورهای عضو پیمان باید به مفاد آن عمل کنند.

خبر ساخت دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم نگرانی ها در زمینه عدم اجرای تعهدات جمهوری اسلامی در قبال جامعه بین المللی را افزایش می دهد. از جمله فاش نکردن کامل برنامه های هسته ای این کشور.

این نخستین بار نیست که چنین اقدامی از سوی جمهوری اسلامی انجام شده و جامعه بین المللی از این موضوع آگاه است که ایران اطلاعات در زمینه برنامه هسته ایش را مخفی نگاه داشته است.

ایران حق دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای را برای برآوردن احتیاجات شهروندانش داراست اما حجم و ظرفیت تاسیسات جدید با یک برنامه صلح آمیز هسته ای مغایرت دارد.

جمهوری اسلامی با این اقدامات قوانینی را زیر پا گذاشته که همه کشورها باید از آن تبعیت کنند، پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را با خطر مواجه کرده و به شهروندانش اجازه دست یابی به فرصت هایی که حق شان است نمی دهد. این اقدام همچنین تهدیدی علیه ثبات منطقه و جهان محسوب می شود.

زمان آن رسیده است که ایران فورا با انجام تعهدات بین المللی خود، اقدام های لازم برای جلب اعتماد جامعه بین المللی در زمینه صلح آمیز بودن برنامه هسته ایش را انجام دهد.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه سخنان خود گفت ما همانطور که پیشتر هم گفتیم برای انجام گفتگوهای جدی و تعامل با جمهوری اسلامی از طریق گفتگوهای گروه ۵ به علاوه ۱ در زمینه برنامه هسته ای آماده ایم. از طریق این گفتگو ما می خواهیم نشان دهیم که قوانین بین المللی تنها تعهدی تو خالی نیست. تعهدات باید انجام و پیمان ها اجرا شود. رییس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر اهمیت دیدار گروه ۵ به علاوه ۱ با نمایندگان جمهوری اسلامی در اول ماه اکتبر گفت مقامات ایران در این دیدار باید همکاری کامل و جامع را با آژانس بین المللی انرژی اتمی در جهت اعتماد سازی وشفافیت برنامه های هسته ای خود انجام دهند.

در این نشست جمهوری اسلامی باید نشان دهد که از طریق گفتگوی سازنده تنها خواستار دستيابی به برنامه صلح آمیز هسته ای است و بايد گامهایی استوار در این رابطه بردارد. به سادگی بگویم تهران باید به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کند و نشان دهد که به عنوان یک عضو جامعه بین المللی حاضر به انجام تعهداتش است.

رییس جمهوری آمریکا گفت ما به ایران راه روشنی را برای ادغام درجامعه بین المللی در صورت وفاداری این کشور به تعهداتش پیشنهاد کرده ایم.

رییس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه تنها در این صورت ایران می تواند جایگاه خود را در جامعه بین المللی پیدا کند گفت دولت ایران یا باید نشان دهد که به معیارهای بین المللی پایبند است و به قوانین بین المللی عمل می کند و یا اینکه باید در این باره پاسخگو باشد.

رییس جمهوری آمریکا در پایان سخنان خود گفت با این که ارایه جزئیات در زمینه ساخت دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی از سوی بریتانیا، ایالات متحده و فرانسه صورت گرفته اما آلمان نیز با موضع این سه کشور در قبال جمهوری اسلامی کاملا موافق است.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، در کنفرانس خبری مشترک درباره خبر اخیر در زمینه ایجاد تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم گفت که ما روز گذشته در نشستی در زمینه خلع سلاح هسته ای حضور یافتیم و من بار دیگر بر موضع خود تاکید کردم که جمهوری اسلامی جامعه بین المللی را به سمت خطرناکی هدایت می کند و ما همه تلاش های خود را برای انجام گفتگوهای صلح آمیز با ایران در این زمینه بدون موفقیت انجام داده ایم.

رییس جمهوری فرانسه با اشاره به خبر ایجاد دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران گفت «اگر تا ماه دسامبر از سوی رهبران ایران تغییری مشاهده نشود مجازات هایی علیه این کشور اعمال خواهد شد».

گوردن بروان، نخست وزیر بریتانیا، نیز در همین کنفرانس گفت آمریکا، بریتانیا و فرانسه در این مورد هم عقیده هستند. برنامه هسته ای جمهوری اسلامی در حال حاضر عمده ترین چالش در رابطه با گسترش سلاح های هسته ای در جهان محسوب می شود.

همانطور که پرزیدنت اوباما و پرزیدنت سارکوزی به آن اشاره کردند سطح فریبکاری دولت جمهوری اسلامی و میزان زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی از سوی این دولت، جامعه بین المللی را شگفت زده و خشمگین می کند.

وی گفت من از طرف بریتانیا می گویم که به این مساله بی توجهی نخواهد شد و ما آماده اعمال تحریم های سختگیرانه تر علیه جمهوری اسلامی هستیم.

نخست وزیر بریتانیا در پایان گفت این را به جهانیان به وضوح می گویم که جمهوری اسلامی ایران باید به جاه طلبی های نظامی خود در رابطه با انرژی هسته ای پایان دهد.

XS
SM
MD
LG