لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

شورای ملی مقاومت از کشف دو مرکز اتمی جدید در ایران خبر می دهد


شورای ملی مقاومت از کشف دو مرکز اتمی جدید در ایران خبر می دهد
شورای ملی مقاومت از کشف دو مرکز اتمی جدید در ایران خبر می دهد
<!-- IMAGE -->

رییس جمهوری ایران می گوید کشور او مایل است در کوشش برای بر طرف ساختن نگرانی های ناشی از برنامه اتمی، کارشناسان آن با دانشمندانی از آمریکا و دیگر قدرت های جهانی ملاقات کنند.

محمود احمدی نژاد این موضوع را در جریان مصاحبه ای با واشنگتن پست عنوان کرد و همچنین گفت ایران تلاش خواهد کرد اورانیوم غنی شده برای استفاده در کاربردهای نظامی از آمریکا خریداری کند. مقامات آمریکایی هنوز درباره این پیشنهاد اظهار نظر نکرده اند.

در تهران، آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه کشورهای غربی را به توطئه چینی علیه جمهوری اسلامی متهم کرد. او در سخنانی که از تلویزیون پخش می شد، به مساله اختلاف اتمی اشاره نکرد، اما گفت تهران باید مانع از آن شود خارجیان در میان مردم تفرقه بیاندازند.

در پاریس، شورای ملی مقاومت گفت دو مرکز جدید در ایران کشف کرده است که در آن دانشمندان پنهانی درباره فناوری ساختن کلاهک های اتمی تحقیق می کنند. این اتهام رسماً تایید نشده است.

<!-- IMAGE -->

پیشتر، چین در تکرار موضع خود گفت تحریم راهی برای بازداشتن ایران از اجرای برنامه اتمی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت تحریم و فشار راهی برای حل مساله نیست، و به کوشش های دیپلماتیک جاری کمک نمی کند. سخنگو این نظر را در حالی ابراز داشت که چندین نفر از رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مساله برنامه اتمی ایران پرداختند.

روز چهارشنبه، دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، گفت وضع تحریم های جدید علیه ایران ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. مدودف پس از ملاقات با پرزیدنت اوباما در نیویورک گفت تحریم ها به ندرت نتیجه ای به بار می آورد. اما در برخی موارد نمی توان از چنین مجازات هایی پرهیز کرد.

روسیه متحد سنتی ایران است و تا کنون در حمایت از تحریم ها جدی نبوده است.

مدودف گفت وظیفه ایالات متحده و روسیه این است که مشوق هایی برای ایران جهت تولید انرژی اتمی برای مقاصد صلحجویانه فراهم آورند، در همین حال مطمئن شوند که ایران اسلحه اتمی نخواهد ساخت.

پرزیدنت اوباما گفت ایران بسیاری از تعهدات بین المللی خود را نقض کرده است و ممکن است به تحریم های سخت تر نیاز باشد.

XS
SM
MD
LG