لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی آمریکا را برای حذف تسلیحات اتمی تصویب می کند


<!-- IMAGE -->

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرده است که کوشش برای رها ساختن جهان از تسلیحات اتمی را افزایش می دهد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ریاست جلسه ویژه شورای امنیت را در روز پنجشنبه بر عهده داشت. رهبران ۱۵ کشور عضو شورا به اتقاق آرا قطعنامه را که آمریکا پیشنهاد کرده بود تصویب کردند.

طرح چارچوبی برای پرداختن به کاهش تسلیحات اتمی، خلع سلاح و تهدید تروریسم اتمی فراهم می آورد و می خواهد هدف های مشخصی برای کاهش تسلیحات اتمی و خلع سلاح، و تقویت پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی تعیین شود و می خواهد برای جلوگیری از افتادن مواد تسلیحات اتمی به دست تروریست ها، اقدامات بیشتری صورت گیرد.

قطعنامه بر ایران و کره شمالی به عنوان «چالش های عمده» برای کوشش های شورای امنیت در جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی انگشت می گذارد.

پرزیدنت اوباما نخستین رییس جمهوری آمریکا است که ریاست جلسه ای را در شورای امنیت بر عهده می گیرد. او هشدار داد که انفجار فقط یک اسلحه اتمی در یک شهر عمده جهان علاوه بر کشتن صدها هزار نفر، به اقتصاد جهانی صدمه خواهد زد و موجب نا امنی خواهد شد.

روز پنجشنبه، همچنین هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در کنفرانس دو روزه پیمان جامع ممنوعیت آزمایشات اتمی سخنرانی می کند. از سال ۱۹۹۹ این نخستین بار است که یک هیات آمریکایی در کنفرانس که هر دو سال یکبار تشکیل می شود شرکت می کند.

بیل کلینتون، رییس جمهوری سابق آمریکا، پیمان را در سال ۱۹۹۶ امضا کرد، اما سنای آمریکا سه سال بعد آن را رد کرد.

XS
SM
MD
LG