لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

شرکت های بزرگ نفتی صادرات بنزين به ايران را کم کرده اند


شرکت های بزرگ نفتی صادرات بنزين به ايران را کم کرده اند
شرکت های بزرگ نفتی صادرات بنزين به ايران را کم کرده اند

<!-- IMAGE -->

* روسيه احتمال جانبداری از تحريم های شديد ترعليه تهران را مطرح ساخته است

وال استريت جرنال زير عنوان «سوداگران نفتی بزرگ همزمان با حرف های تحريم، محموله های تهران را کم کرده اند» در گزارشی از لندن می نويسد بعضی از سوداگران نفتی بزرگ در واکنش به اين ابهام که آيا آمريکا و قدرت های غربی ديگرعليه ايران بخاطر برنامه اتمی اش تحريم هایی تنبيهی وضع می کنند يا نه، بی سر و صدا، يا ارسال محموله های سوخت را به ايران متوقف ساخته اند، و يا برای چنين توقفی آماده می شوند.

وال استريت جرنال می نويسد BP PLC، غول عظيم نفتی اروپایی، که دارای عمليات گسترده تجاری است، به گفته يک فرد آگاه، ارسال محموله های بنزين و ديگر فرآورده های نفتی به ايران را دست کم از شش ماه پيش متوقف کرده است.

وال استريت جرنال می نويسد يک مقام Total SA می گويد اگر آمريکا و کشورهای اروپایی تصميمات خواستار توقف در صادرات سوخت به ايران را تصويب کنند، اين شرکت عمده نفتی فرانسوی نيز ارسال محموله های بنزين به ايران را متوقف خواهد ساخت.

وال استريت جرنال می نويسد Royal Dutch Shell، شرکت عمده ديگر صادر کننده بنزين به ايران، حاضر به اظهار نظر نشد، و شرکت های نفتی آمريکایی از فروختن فرآورده های نفتی به ايران منع شده اند.

وال استريت جرنال می نويسد حتی اگر تحريم بنزين به تصويب برسد ايران برای خريد فرآورده های نفتی، احتمالا با قيمت هایی بالاتر، منابعی متعدد در اختيار دارد. مسعود ميرکاظمی وزير نفت ايران اخيرا در وين، بی آنکه وارد جزیيات شود، به خبرنگاران گفت ايران برای مقابله با هرگونه کاهشی در محموله های بنزين، قرار و مدارهایی مختلف گذاشته است.

وال استريت جرنال می نويسد توسل به تحريم بنزين عليه تهران ايده ای است که سياست گذاران غربی ماه هاست درباره آن فکر می کنند، اما اگر مذاکرات آتی ميان ايران، آمريکا، کشورهای اروپایی، روسيه و چين به نتايجی نوميد کننده بيانجامد، ايده ای خواهد بود که دست کم در آمريکا قوت می گيرد. روسيه و چين قبلا نشانه هایی حاکی از مخالفت با تحريم عليه صنعت انرژی ايران ابراز کرده اند. اما دیمتری مدودوف، ریيس جمهوری روسيه، روز چهارشنبه تغيير جهت داد و باب اين احتمال را گشود که وی ممکن است از تشديد تحريم ها عليه ايران جانبداری کند.

* مدودوف به اوباما قول داده است به تهران برای اتخاذ تصميمی درست کمک کند

<!-- IMAGE -->

لس آنجلس تايمز زير عنوان «وعده ریيس جمهوری روسيه برای کمک به آمريکا در مقابله با ايران بر سر مسئله اتمی» می نويسد دیمتری مدودوف، ریيس جمهوری روسيه، روز چهارشنبه همکاری نزديک تری با آمريکا برای محدود ساختن بلند پروازی های اتمی ايران را پيشنهاد کرد، و ضمن سپردن اين قول به پرزيدنت اوباما که مسکو به جمهوری اسلامی برای گرفتن تصميمی درست کمک خواهد کرد خاطر نشان ساخت که ممکن است برای رسيدن به هدف، توسل به تحريم ها نيز ضرورت پيدا کند.

لس آنجلس تايمز می نويسد مقامات آمريکایی، اظهارات مدودوف را پس از ملاقات وی با پرزيدنت اوباما در حاشيه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان تغييری عمده در موضع روسيه، درست يک هفته پيش از مذاکرات شش قدرت عمده با مقامات ايرانی در ژنو، تلقی ميکنند.

لس آنجلس تايمز می نويسد مدودوف روشن ساخت که روسيه نمی خواهد شاهد يک ايران مجهز به تسليحات اتمی باشد، و خطاب به پرزيدنت اوباما گفت عاليجناب، ما معتقديم لازم است به ايران کمک کنيم تصميمی درست اتخاذ کند. وی افزود تحريم ها به ندرت به نتايجی ثمر بخش می رسند اما در بعضی موارد اجتناب ناپذيرند.

* نخستين حضور اوباما در سازمان ملل متحد در مورد ايران و تسليحات اتمی با موفقيت همراه بود

نيويورک تايمز زير عنوان «پيشرفت اوباما در سازمان ملل متحد در مورد ايران و جلوگيری از گسترش و اشاعه تسليحات اتمی» می نويسد پرزيدنت اوباما روز چهارشنبه در نخستين حضورش در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با کسب توافقی از سوی روسيه برای توجه به تحريم های سخت جديد عليه ايران، و کسب حمايت مسکو و پکن برای يک قطعنامه شورای امنيت راجع به محدود ساختن تسليحات اتمی، در مورد دو مسئله مهم، به موفقيت هایی دست يافت.

نيويورک تايمز می نويسد اين موفقيت ها در شرايطی حاصل شد که آقای اوباما در يک سخنرانی عمده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که وی در جريان آن درصدد برآمد تفاوت های خود و دولت پرزيدنت بوش را به وضوح مشخص سازد، خطاب به رهبران گفت آمريکا مصمم است عصر جديدی را در مناسبات جهانی شروع کند.

نيويورک تايمز می نويسد يکی از ثمرات اين تفاوت ها، گرچه مقامات کاخ سفيد تمايلی به اذعان علنی آن نداشتند، در جريان ملاقات عصر چهارشنبه آقای اوباما با دیمتری مدودوف، ریيس جمهوری روسيه آشکار شد، که نخستين ملاقات اين دو پس از تصميم آقای اوباما برای جايگزين کردن طرح دفاع موشکی آقای بوش در شرق اروپا با طرحی است که مسکو را کمتر تهديد ميکند.

نيويورک تايمز می نويسد آقای مدودوف درحاليکه آقای اوباما در کنار او ايستاده بود برای نخستين بار از نزديک شدن روسيه به خواست های ديرين آمريکا در مورد تحريم هایی سخت تر عليه ايران در صورت شکست مذاکرات پيش بينی شده برای هفته آينده خبر داد.

* هشدار جديد قدرت های جهان به تهران برای دادن پاسخی جدی به خواست های جامعه بين المللی

واشنگتن پست زير عنوان «ايران همزمان با جلسات سازمان ملل متحد با درخواستی جديد روبرست» می نويسد آمريکا و ديگر قدرت های عمده روز چهارشنبه به ايران گفتند تا روز اول اکتبر به درخواست های راجع به متوقف ساختن برنامه اتمی اش پاسخی جدی بدهد، و در غير اينصورت منتظر عواقب آن باشد.

واشنگتن پست می نويسد اين درخواست پنج عضو دایمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، پس از آن مطرح شد که پرزيدنت اوباما در نخستين سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از رهبران جهان خواست مقصر جلوه دادن آمريکا را متوقف کنند و برای مقابله با مسایل، از جمله برنامه های اتمی ايران، به او ملحق شوند.

واشنگتن پست می نويسد ديويد ميلیبند، وزير امورخارجه بريتانيا، بيانيه ای را که بريتانيا، فرانسه، آلمان، آمريکا، روسيه و چين درباره آن به توافق رسيده اند قرائت کرد که می گويد ما در انتظار پاسخی جدی از سوی ايران هستيم، و در چارچوب رويکرد مضاعف مان (تشويق و تنبيه) در باره اقدامات بعدی تصميم خواهيم گرفت.

XS
SM
MD
LG