لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

پرزیدنت اوباما: ما سنگینی تهدید تغییر آب و هوا را درک می کنیم و مصمم هستیم عمل کنیم


در کنفرانس بررسی پدیده تغییر آب و هوا که به ابتکار سازمان ملل متحد در نیویورک برپا شد، پرزیدنت باراک اوباما از رهبران جهان درخواست کرد برای تدوین و دنبال کردن سیاست هایی که به اقتصادها اجازه دهد بدون به خطر انداختن کره زمین رشد کنند، دورهم جمع شوند. طی چند ماه آینده، ملت های جهان روی توافق بین المللی جدیدی برای مبارزه با این پدیده کار خواهند کرد.

پیامدهای تغییر آب و هوا بر تمام ملت ها اثر می گذارد. سطح دریاها بالا می رود، توفان ها و سیل های نیرومند تر براه می افتد، و خشکی مناطق بیشتری از جهان را فرا می گیرد. پرزیدنت اوباما براین باور است که تمام کشورها باید برای پرداختن به مشکل تغییر آب و هوا کار کنند، و حالا وقت آن است. او در سخنرانی خود در کنفرانس پذیرفت که ایالات متحده باید رهبری کوشش های جهانی برای مبارزه با پدیده تغییر شرایط جوّی را بر عهده بگیرد:

*** ما سنگینی تهدید تغییر آب و هوا را درک می کنیم. ما مصمم هستیم عمل کنیم. و مسئولیت های خود را نسبت به نسل های آینده انجام خواهیم داد.

ایالات متحده در مقابله با پدیده تغییر آب و هوا طی هشت ماه گذشته بیشتر از هر زمانی در تاریخ تلاش کرده است. بسته مشوق های اقتصادی، شامل بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار برای انرژی پاک است، این بزرگترین سرمایه گذاری نوع خود در معیارهای جدید اتومبیل در آمریکا است که صرف جویی در سوخت را افزایش خواهد داد و میزان انتشار گازهای سمی را پایین خواهد آورد. رییس جمهوری از قانون انرژی و آب و هوای داخلی، که انرژی پاک را برای سازمان های بازرگانی سود بخش خواهد ساخت و انتشار گازهای گلخانه ای را بشدت کم خواهد کرد، پشتیبانی می کند.

پرزیدنت اوباما گفت کشورهای پیشرفته با سرمایه گذاری درانرژی قابل بازیافت، پیشبرد کارآیی در مصرف انرژی و کاهش انتشار گاز های سمی، رهبری رسیدن به هدفهایی را که برای سال ۲۰۲۰ و هدف های دراز مدت برای سال ۲۰۵۰ تعیین شده است، برعهده خواهند گرفت. اما کارهای آنها کافی نیست. آژانس بین المللی انرژی تخمین می زند که جهان درحال رشد، منبع ۹۷ درصد رشد انتشار گاز در آینده خواهد بود. رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد که کشورهای عمده در حال توسعه باید سهمشان را انجام دهند، خود را به اقدامات بیشتر و قاطعتر در داخل متعهد سازند و از تعهدات بین المللی حمایت کنند.

دیگر کشورهای در حال توسعه، که بسیاری از آنها هم اینک با آثار تعییر آب و هوا دست بگریبان هستند، باید برای تهیه طرح های توسعه و پایین آوردن میزان تولید کربن، که آنها را در مسیر رشد بادوام قرار خواهد داد، آماده باشند.

توافق بین المللی جدید برای مقابله با تغییر آب و هوا، کمک های مالی و تکنولوژی برای کشورهای در حال توسعه فراهم خواهد آورد تا بتوانند سطح انتشار گازهای سمی را پایین بیاورند و فناوری های جدید را بکار گیرند. کشورهای دارای توانایی های پیشرفته با توسعه و بکار گرفتن تکنولوژی انرژی پاک، می توانند کشورهای در حال توسعه را یاری دهند فناوری های انرژی کثیف را کنار بگذارند و سرویس های انرژی پاک را برای صدها میلیون نفر مردم فقیر جهان فراهم آورند. افزون براین، کوشش برای ساختن یک اقتصاد جهانی بر مبنای انرژی پاک می تواند فرصت های مهمی بوجود آورد، و سرمایه گذاری، رشد اقتصادی و ایجاد شغل را افزایش دهد.

پرزیدنت اوباما گفت: زمان کوتاه است، اما می توان به هدف رسید:

*** اگر ما انعطاف پذیرباشیم و عمل کنیم، اگر بتوانیم بگونه ای خستگی ناپذیر برای کوششی مشترک تلاش کنیم، آنگاه به مقصود مشترک خود دست خواهیم یافت، یک جهان امن تر، پاک تر، و سالم تر و آینده ای که فرزندان ما شایسته هستند داشته باشند.

XS
SM
MD
LG