لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

لیبرمن دیدار پرزیدنت اوباما، نتانیاهو و محمود عباس را یک موفقیت توصیف می کند


لیبرمن دیدار پرزیدنت اوباما، نتانیاهو و محمود عباس را یک موفقیت توصیف می کند
<!-- IMAGE -->

وزیر امور خارجه اسراییل می گوید دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر با رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی و رییس جمهوری آمریکا موفقت آمیزبود زیرا بدون هیچ پیش شرطی صورت گرفت.

آویگدور لیبرمن روز چهارشنبه به رادیو اسراییل گفت دولت ثابت کرده است که نباید تسلیم شود یا امتیازی بدهد.

فلسطینیان گفته اند تا اسراییل ساختن محله های جدید برای خانواده های یهودی در کرانه غربی و اورشلیم شرقی را متوقف نکند، آنها مذاکرات را از سر نخواهند گرفت.

واشنگتن از این موضع حمایت کرده است، اما باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، پس از ملاقات با نتانیاهو و محمود عباس در نیویورک در روز سه شنبه گفت دو طرف باید آماده باشند مصالحه کنند. آقای اوباما، که قبلا گفته بود اسراییل باید عملیات ساختمانی را متوقف کند، از اسراییل خواست در فعالیت های خانه سازی «خویشتنداری» نشان دهد.

محمود عباس به سهم خود گفت برای آغاز مذاکرات، چنین فعالیت هایی باید متوقف شود.

علیرغم این درخواست، نتانیاهو گفت یک توافق کلی وجود دارد که روند صلح باید هر چه زودتر بدون هیچ پیش شرطی از سرگرفته شود.

جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، هفته آینده بار دیگر با مقامات اسراییلی و فلسطینی ملاقات خواهد کرد و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، پرزیدنت اوباما را درباره وضعیت مذاکرات در نیمه اکتبر آگاه خواهد ساخت.

اختلاف بر سر ساختن محله های مسکونی، تنها مساله ای نیست که از پیشرفت روند صلح جلوگیری می کند. دو طرف هنوز نتوانسته اند درباره وضعیت اورشلیم، سرنوشت آوارگان فلسطینی و مرزهای یک کشور آینده فلسطینی به توافق برسند.

XS
SM
MD
LG