لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

رفسنجانی از تلاش برای «حل بحران» در ایران خبر داد


رفسنجانی از تلاش برای «حل بحران» در ایران خبر داد
رفسنجانی از تلاش برای «حل بحران» در ایران خبر داد
<!-- IMAGE -->

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان رهبری، روز سه‌شنبه در آغاز اجلاس دوره‌ ای این مجلس گفت «خیرخواهان و دلسوزان نظام برای برون‌ رفت از وضعیت فعلی سرگرم تهیه یک متن» هستند.

آقای هاشمی رفسنجانی همچنین از «تنظیم مطالبی بر اساس محورهای سخنان بزرگان» خبر داده که به گفته او می ‌تواند به تغییر فضا در ایران بیانجامد.

رییس مجلس خبرگان افزود «برخی افراد خیرخواه در حال تنظیم راهکارهایی هستند تا فضای جامعه به فضای نقادی صحیح و دلسوزانه و بدون درگیری کشیده شود.»

به دنبال برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران در بیست و دوم خرداد ماه و اعتراض میرحسین موسوی و مهدی کروبی به نتیجه این انتخابات، تنش و خشونت بر فضای ایران حاکم شده است. در این مدت، ده ها نفر از معترضان در خیابان ها و بازداشت گاه کشته شده اند، و همچنین ده ها نفر از اصلاح طلبان به اتهام نقش داشتن در نا آرامی ها روانه زندان شده اند.

رییس مجلس خبرگان همچنین با اشاره به پخش «اعترافات» متهمان به «کودتای مخملی» گفت: «این که هر رسانه‌ای هر چه دلش خواست بنویسد و آن را منتشر کند درست نیست و باید با آن برخورد کرد.»

اشاره آقای هاشمی به دادگاه هایی است که در آن متهمان اعتراف هایی را مطرح کرده اند که به گفته ناظران می تواند ناشی از فشار روانی و شکنجه در بازداشت گاه ها باشد. برخی از متهمان نیز اتهام هایی را علیه خانواده آقای هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، مهدی کروبی و میرحسین موسوی مطرح کرده و گفته اند این رهبران با سرویس های جاسوسی غرب در ارتباط بوده اند.

رییس مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی گفت که ایران در صحنه جهانی نیاز به دیپلماسی موثر دارد و «امروز و فردا کردن جواب نمی ‌دهد.»

در حال حاضر پرونده هسته ای جمهوری اسلامی در کانون بحث های بین المللی است و قرار است قدرت های بزرگ جهانی به زودی با ایران در این مورد به گفت وگو بنشینند.

آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس به همراه آلمان در قالب گروه پنج بعلاوه یک از ایران خواسته اند به تعهدات بین المللی خود عمل کند و به سوالات در خصوص پرونده هسته ای خود به طور شفاف پاسخ دهد. غرب و در راس آن آمریکا، ایران را متهم به داشتن برنامه مخفیانه تولید سلاح اتمی متهم می کنند. ایران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG