لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

وقايع روز: درخواست اعاده حيثيت و چند خبر ديگر


وقايع روز: درخواست اعاده حيثيت و چند خبر ديگر
وقايع روز: درخواست اعاده حيثيت و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

على شكورى راد: اگر در دادگاهها از افرادى اسم برده شده بايد از آنان اعاده حيثيت شود

رييس ديوان عدالت ادارى ضمن اشاره به سخنان رهبر جمهورى اسلامى که اعترافات بازداشت شدگان پس از انتخابات عليه ديگران را بی اعتبار خوانده بود، تلويزيون دولتی ايران را مسئول پخش محاکمه آنان دانست. به گزارش خبرگزاری ايسنا، محمد جواد منتظرى، رييس ديوان عدالت ادارى، گفته است: در پخش دادگاه ها از رسانه ها اقداماتی خلاف شرع و قانون صورت گرفته است. وی همچنين ابراز اميدواری کرده است که در آينده با به کار بردن عقل و تدبير به گفته او آثار و تبعات سوء آن در جامعه مشاهده نشود. آيت الله خامنهاى در خطبههاى نماز عيد فطر گفته بود اعترافِ افراد عليه ديگران در دادگاه غيرقابل استناد است. سخنان رئيس ديوان عدالت اداری و رهبر جمهورى اسلامى درباره نامعتبر بودن «اعتراف متهمان» در باره ديگران در حالى بيان شده است كه در چهار مرحله نخستِ برگزارىِ دادگاه دسته جمعی بازداشت شدگان پس از انتخابات، متهمان عليه بسياری از رهبران جنبش اصلاحات اعترافاتی کردند که از صدا و سيمای جمهوری اسلامی پخش شد. در همين حال على شكورى راد عضو شوراى مركزى جبهه مشاركت ايران نيز در همين زمينه به خبرگزارى ايلنا گفت اگر در دادگاهها از افرادى اسم برده شده بايد از آنان اعاده حيثيت شود و به آنان فرصت داد تا از خود دفاع کنند.

<!-- IMAGE -->

مراجعی که روز دوشنبه را عيد فطر اعلام کردند نتوانستند در روز مورد نظر خود نماز برگزار کنند

در شرايطی که آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران ، يکشنبه را روز عيد فطر اعلام کرده بود ساير مراجع شيعه روز دوشنبه را عيد فطر تشخيص دادند. از جمله آيات عظام حسينعلى منتظرى، يوسف صانعى، موسوى اردبيلى و بيات زنجانى روز دوشنبه را عيد اعلام کردند با اين حال هيچکدام از اين مراجع موفق نشدند مراسم عمومی نماز عيد فطر را که مسلمانان پس از پايان ماه رمضان برگزار می کنند، برپا کنند. دفتر آقای منتظری علت عدم برگزارى نماز را محدود بودن مكان، پلمب بودن حسينيه و شرايط سنى وى عنوان كرد و از دفترِ برخی مراجع ديگر خبر داده شده که حکومت مانع برگزاری اين مراسم شده است. اين در حالی است که آيت الله خامنه ای روز يکشنبه در دانشگاه تهران نماز عيد را برگزار کرد.

ادامه بازداشت ها در ايران

در روزهای اخير همچنان بازداشت فعالان سياسی و مطبوعاتی ادامه داشته است. احمد حسينی ، مسئول شاخه گيلان مجاهدين انقلاب اسلامی در رشت بازداشت شد. وی هفته پيش در گفتگو با صدای آمريکا از فشار اداره اطلاعات استان گيلان برای ممانعت از برگزاری مراسم افطار فعالان سياسی سخن گفته بود. همچنين سيد مهدی نياکی، روزنامه نگار و يکی از فعالان پايگاه خبری کلمه وابسته به ميرحسين موسوی بازداشت شده است.از سوی ديگر خبرنامه اميرکبير گزارش داده که ۳ دانشجوی دانشگاه تهران پس از مراجعه به دفتر پيگيری وزارت اطلاعات، روانه زندان اوين شدند. ايوب نعمتی ، محسن جعفری مقدم و علی رفاهی سه دانشجوی بازداشت شده، هستند.

«ستاره دار کردن دانشجويان آپارتايدِ علمی محسوب می شود»

به گفته علی قلی زاده، يکی از فعالان دانشجويی ستاره دار، امسال دست کم ٢٠ دانشجو عليرغم کسب رتبه های قابل قبول و ممتاز در کنکورِ کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد، از حق اوليه تحصيل محروم گشته اند. آقای قلی زاده همچنين گفت: «دانشجويان محروم از تحصيل در کنکورِ کارشناسی ارشد که از سال ٨٥ به آنها ستاره دار گفته ميشود، امسال پس از دريافت کارنامه و انتخاب رشته در مرحله نهايی با گزينه مردود مواجه شده اند. اين در حالی است که طبق قانون در کنکور کارشناسی ارشد هيچگونه مرحله مصاحبه يا گزينش وجود ندارد و پذيرش دانشجويان تنها براساس نمره علمی محاسبه می شود.» اين دانشجوی ستاره دار، در ادامه گفتگوی خود با خبرنامه اميرکبير افزود: «ستاره دار کردن دانشجويان آپارتايدِ علمی محسوب می شود.»

ادامه اختلال شبکه اينترنت در ايران

خبرگزاری های داخلی از ادامه اختلال شبکه اينترنت در ايران خبر می دهند. به گزارش منابع ايرانی اختلال در شبکه اينترنت که موجب کاهش سرعت آن و عدم دسترسی به سايت های گوناگون می شود ، از روز پنجشنبه آغاز شده است. در چند روز گذشته ارتباط تلفن اينترنتی با خارج از ايران نيز با مشکلاتی همراه بوده است. خبرگزاری ايلنا در همين خصوص خبر داد که اختلال اينترنتی مربوط به تمامی انواع خطوط اينترنتی ازجمله دايل آپ بوده است. بنا بر اين گزارش در سه روز گذشته ارتباط تلفنی با بريتانيا کاملاً قطع شده بود.

<!-- IMAGE -->

وضعيت اقتصاد ايران

خبرگزاری ايلنا از تشکيل جلسه ماهانه انجمن اقتصاددانان ايران با هدف بررسی بحران مالی و اقتصادی جهانی و ضرورت بازنگری در سياست های بازرگانی، پولی و ارزی ايران خبر داد. علی رشيدی نايب رئيس هيات اجرايی انجمن اقتصاددانان ايران در اين جلسه با اشاره به شرايط اقتصادی جهان گفت: کشورهايی مانند ايران از جريان اقتصادی عقب افتاده اند. او گفت اقتصاد ايران پس از انقلاب وضعيت انحصار دولتی داشت و در سال ١٣٧٠ لزوم اتخاذ سياستهای اقتصادی منسجم احساس شد. آقای رشيدی گفت در سالهای اخير ايران نه تنها بازارهای صادراتی را از دست داده بلکه بازارهای داخلی نيز دچار لطمه شده است و صنعت ايران از نظر اعتباری در بدترين وضعيت قرار دارد.

اظهارات نماينده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره انحراف تونل مترو اصفهان

خبرگزاری ايلنا به نقل از حميدرضا فولادگر، نماينده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، درباره انحراف تونل مترو اصفهان گفت: مجلس تا قبل از اينکه تونل مترو به زاينده رود برسد در جريان کامل اتفاقات بوده و نمايندگان از آنجا بازديد کرده بودند. وی همچنين گفت در آن زمان بيشتر بحثِ چهارباغ مطرح بود و اين نگرانی وجود داشت که با رسيدن تونل به زاينده رود چه اتفاقی رخ می دهد. کارشناسان ميراث فرهنگی به شدت درباره احداث مترو در اصفهان ابراز نگرانی و از مسير خط مترو انتقاد کرده و آن را تهديدی جدی عليه اين شهر تاريخی ايران می دانند.

XS
SM
MD
LG