لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

آمریکا از سرکوب مخالفان در ایران ابراز نگرانی کرد


آمریکا از سرکوب مخالفان در ایران ابراز نگرانی کرد
آمریکا از سرکوب مخالفان در ایران ابراز نگرانی کرد
<!-- IMAGE -->

ایالات متحده آمریکا می گوید از سرکوب گروه های مخالف درایران «عمیقا نگران» است، درحالی که از چین و روسیه بدلیل خودداری از حفاظت از فعالان حقوق بشر و اقلیت ها انتقاد می کند.

داگلاس گریفیتز، دیپلمات آمریکایی، روز سه شنبه در سخنانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، نگرانی ایالات متحده را از موارد نقض حقوق بشر در بیش از ۱۲کشور، از جمله افغانستان، بلاروس، برمه، کوبا و سری لانکا، ابراز داشت.

گریفیتز تهران را به خلافکاری در سرکوب گروه های اوپوزیسیون در پی انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه متهم ساخت، و به گزارش های کشته شدن ده ها معترض و صدها دستگیری استناد کرد.

او همچنین نسبت به قتل فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران در قفقاز شمالی در روسیه هشدار داد، و خواست در باره قتل ناتالیا استمیروف فعال برجسته حقوق بشر در چچن تحقیقات مستقلی صورت گیرد.

دیپلمات آمریکایی همچنین از چین خواست به ایمنی و حقوق قانونی تمام شهروندان خود احترام بگذارد.

گریفیتز در شورای حقوق بشر، که ۴۷کشور را در بر می گیرد، گفت زمانی که سیستم های قانونی و دمکراتیک در مکان هایی مانند فیجی و هوندوراس تضعیف می شوند، واشنگتن نمی تواند بی تفاوت باقی بماند.

او به گزارش های گسترده تقلب و خلافکاری در انتخابات اخیر افغانستان اشاره کرد و از سری لانکا بدلیل وضع قانونی که مخالفت با سیاست دولت را با خیانت به کشور برابر می داند انتقاد کرد.

گریفیتز در سخنرانی خود به اسراییل و تشکیلات خود گردان فلسطینی اشاره نکرد. اما خبرگزاری آسوسیتد پرس می گوید انتظار می رود مقامات آمریکایی هفته آینده زمانی که شورا درباره گزارش مناقشه غزه بحث خواهد کرد، به اظهار نظر بپردازند. وزارت آمور خارجه قبلا گفته است نتیجه گیری های گزارش درباره اسراییل را منصفانه نمی داند.

XS
SM
MD
LG