لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

باراک اوباما از رهبران جهان خواست هرچه زودتر با تغییرات آب و هوایی در جهان مقابله کنند 


<!-- IMAGE -->

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، می گوید غفلت درباره مسئله تغییرات آب و هوا نسل های آینده را با «فجایع جبران ناپذیر» مواجه خواهد ساخت.

آقای اوباما روز سه شنبه از رهبران جهان خواست در حرکتی « سریع، مشخص و گروهی» با این مشکل مقابله کنند.

رییس جمهوری آمریکا این سخنان را در نشست تغییرات آب و هوا که به دعوت بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، و با حضور رهبران جهان در نیویورک برگزار شد ایراد کرد. بان کی مون هنگام افتتاح این نشست گفت اگر ما درباره این مسئله اقدام نکنیم، «اخلاقاً معذور» خواهیم بود.

باراک اوباما در نطق خود گفت امنیت و ثبات تمامی کشورها در خطر است و زمان برای مقابله با تغییرات آب و هوا، رو به اتمام است. وی در عین حال وضعیت فعلی را قابل بازگشت توصیف کرد.

رهبران بیش از ۹۰ کشور جهان در نشست تغییرات آب و هوا در نیویورک شرکت دارند. مسئولان امیدوارند بتوانند پیشاپیش گردهمایی ماه دسامبر، دو ماه دیگر در دانمارک، بتوانند پیش نویس قراردادی را در همین زمینه تهیه کنند و آن را در نشست دانمارک نهایی کنند.

باراک اوباما روز سه شنبه همچنین گفت نباید درباره توافق بر سر قراردادی در زمینه آب و هوا در نشست کپنهاگ، توهمی داشته باشند. او گفت کشورها نگران احیای وضعیت اقتصادی خود در رکودی جهانی هستند اما گرفتاری، نباید بهانه ای در راه رسیدگی به مسئله آب و هوای جهان باشد.

آقای اوباما تصریح کرد مسئولیت بخش بزرگی از تغییرات جوی جهان، برعهده کشورهای پیشرفته است و این کشورها باید در مقابله با این مسئله نیز مسئولیت بزرگتری را قبول کنند.

به گفته باراک اوباما، ایالات متحده در زمینه انرژی قابل بازیافت و کاهش تولید گازهای گلخانه ای به سرمایه گذاری ادامه می دهد. او تأکید کرد کشورهایی که به سرعت درحال رشد هستند نیز باید سهم خود را ادا کنند.

XS
SM
MD
LG