لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

رتبه ايران در زمينه آزادی اقتصادی در ميان ۱۴۱ کشور


رتبه ايران در زمينه آزادی اقتصادی در ميان ۱۴۱ کشور
رتبه ايران در زمينه آزادی اقتصادی در ميان ۱۴۱ کشور
<!-- IMAGE -->

هم زمان با زمزمه های که در زمينه رشد ۴ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در ۴ سال گذشته شنيده می شود اعلام شد ايران در زمينه شاخص های مربوط به ميزان آزادی اقتصادی و شرايط بازار مابين يک صد و چهل و يک ۱۴۱ کشور رتبه يک صد و دوازدهم ۱۱۲ را دارست. ايران در ۷ سال اخير ۱۷ رتبه در زمينه آزادی اقتصادی که نشان دهنده عملکرد فضای تجاری و اقتصادی کشورهاست سقوط کرده است.

در همين حال در زمانی سازمان خصوصی سازی ايران از آمادگی شرکت های دولتی داخلی برای عرضه سهام در بورس های خارجی خبر می دهد که از تعداد خريداران سهام در ايران در ۵ روز هفته گذشته ۸۵ در صد کاسته شده است. البته حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل ۹۵ درصد رشد کرده است.

تالارهای بورس تهران در هفته گذشته شاهد کاهش ۲۳۵ واحدی شاخص کل بوده اند در هفته گذشته از حجم معاملات فولاد ۳۴ درصد کاسته شد. بورس تهران در حالی ماه رمضان را پشت سر گذاشت که بر خلاف سنت هميشگی اين ايام شاهد ورود نقدينگی افزايش حجم و ارزش معاملات رشد قيمت بی سابقه برخی شرکت ها آن هم در يک روز ۵ رقمی شدن شاخص بورس و ابطال معاملات بازار سهام بود .

در اين حال اقتصادٍ ايران در حوزه بانکی با وجود آن که پيش تر سخن از قطعی شدن حذف ۳ صفر از پول ملی شده بود بانک مرکزی ايران اعلام کرد اين اقدام فعلا صورت نخواهد گرفت.

در بازار خودرو کشور با وجود آن که نزديک شدن تعطيلات عيد فطر ميزان فروش خودرو را در ايران افزايش داده پيش بينی ها از افت بازار خودرو در هفته آينده حکايت دارد. هم زمان با رونق يافتن بازار خودروهای کم مصرف در ايران اعلام شد خودروسازان کشور مخالف ادغام شرکت های خودروسازی هستند در زمانی خودورسازان از حداقل صادرات ۴۰ درصدی تا سال ۱۴۰۴ سخن می گويند که صنعت خودروسازی ايران ۳۸ درصد از بازار صادرات خود را از دست داده است .

بازار مسکن کشور در حالی هم چنان در رکود به سر می برد که به باور آگاهان تنها راه رونق، خصوصی سازی، جلوگيری دولت از فشار و بار تقاضايی ست که به سال آينده منتقل شده است.

در بازار سکه و ارز ايران بر قيمت سکه بهار آزادی افزوده شد و طلا افت کرد در بازار ارز از ارزش دلار آمريکا کاسته شد هر چند يورو با افزايش قيمت مواجه شد.

XS
SM
MD
LG