لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

آیت الله خامنه ای: اعترافات متهمان علیه دیگران قابل استناد نیست


آیت الله خامنه ای: اعترافات متهمان علیه دیگران قابل استناد نیست
آیت الله خامنه ای: اعترافات متهمان علیه دیگران قابل استناد نیست
<!-- IMAGE -->

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی راهپیمایی روز قدس را «فریاد امت اسلامی علیه سرطان کشنده صهیونیسم» خواند.

آقای خامنه ای روز یکشنبه در خطبه های نماز عید فطر در تهران همچنین گفت قدرت های غربی و رسانه هایشان علی رغم تلاش ها نتوانستند راهپیمایی روز قدس در ایران را تضعیف کنند. او گفت حضور گسترده مردم در این راهپیمایی نشان داد که «جهان اسلام زیر بار زور نمی رود».

این در حالی است که صدها هزار تن از مردم از راهپیمایی دولتی روز قدس برای ریختن به خیابان ها و سر دادن شعارهای ضد حکومت استفاده کردند. حضور گسترده مردم ایران در شهرهای مختلف در این تظاهرات بازتاب چشمگیری در رسانه های خارجی داشت از جمله روزنامه نیویورک تایمز در مطلب مفصلی در روز شنبه نوشت حضور مردم مخالف و رهبران اپوزیسیون داخلی ایران یعنی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی در راهپیمایی روز قدس نشان داد که جنبش اعتراضی مردم ایران زنده و پویا است.

محمود احمدی نژاد در نطق روز جمعه خود به مناسبت روز قدس هالوکاست را دروغی خواند که از سوی کشورهای غربی برای توجیه تشکیل کشور اسراییل استفاده شده است.

ایالات متحده پس از آن گفت سخنان محمود احمدی نژاد تنها در جهت منزوی کردن بیشتر ایران است.

مراسم روز عید فطر در ایران در شرایطی برگزار شد که اغلب مراجع تقلید از جمله آیات عظام منتظری، صانعی، موسوی اردبیلی و صافی گلپایگانی حاضر نشدند روز یکشنبه را به عنوان عید فطر اعلام کنند و روز دوشنبه را عید فطر اعلام کرده اند. این در حالی است که شامگاه شنبه رسانه های دولتی جمهوری اسلامی با پخش پیام آیت الله خامنه ای روز یکشنبه را عید اعلام کردند.

رهبر جمهوری اسلامی در بخشی از خطبه های این نماز از «روزنامه ها، رسانه ها و دستگاه های ارتباطی» به دلیل آنچه که «ترویج فضای سوءظن» در جامعه خواند، انتقاد کرد. او همچنین با اشاره به مسئله اعترافات بازداشت شدگان گفت اعتراف افراد در دادگاه علیه فردی دیگر «حجیت شرعی ندارد». آیت الله خامنه ای در عین حال تأکید کرد «متهم هرچه در دادگاه علیه خود بگوید، این حجت است. این که بگویند اگر در دادگاه اعترافی علیه خودش کرد، این حرف مهملی است، حرف بی ارزشی است.»

دفاع رهبر جمهوری اسلامی از نحوه برگزاری محاکمات اخیر بازداشت شدگان وقایع اخیر و شماری از چهره های سرشناس اصلاح طلب در حالی صورت می گیرد که محاکمات آنان بدون حضور هیات منصفه و در بیشتر موارد دسته جمعی برگزار شد. همچنین بسیاری از این زندانیان در سلول های انفرادی نگهداری می شوند و وکیل ندارند.

رهبر جمهوری اسلامی با تکرار مواضع پیشین خود «تهمت به نظام را بسیار سنگین تر از گناه تهمت به اشخاص» دانست چرا که به گفته او«شأن نظام از این گونه تهمت ها بسیار بالاتر است.»

XS
SM
MD
LG