لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

گزارش: «سیاستمدار خبرساز» باز هم ارتقا یافت


گزارش: «سیاستمدار خبرساز» باز هم ارتقا یافت
<!-- IMAGE -->

اسفندیار رحیم مشایی، متحد نزدیک محمود احمدی نژاد، باز هم در محافل رسانه ای ایران خبرساز شده است. وی که اکنون مسوول دفتر رییس جمهوری اسلامی است، روز شنبه طی حکمی از سوی آقای احمدی نژاد با حفظ سمت به عنوان رییس نهاد ریاست جمهوری برگزیده شد؛ مسوولیتی جدید که با توجه به مواضع رحیم مشایی در چهار سال گذشته می تواند بار دیگر با رنجش اصولگرایان و حامیان آقای احمدی نژاد همراه باشد. نهاد ریاست جمهوری هماهنگ کننده اصلی دستگاه های اجرایی با رییس جمهور و یکی از مراکز اصلی قدرت رییس قوه مجریه محسوب می شود.

سپردن نهاد ریاست جمهوری به اسفندیار رحیم مشایی درست در روزی صورت گرفت که برخی پایگاه های اینترنتی اصولگرایان، وی را به خاطر عدم حضور در تظاهرات روز قدس سرزنش کردند.

وب سایت تابناک که به محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران نزدیک است، رحیم مشایی را غایب بزرگ تظاهرات روز قدس نامیده و نوشته است هیچ تصویری از رحیم مشایی در تظاهرات روز جمعه ثبت نشده است.

این رویداد از آن رو حساسیت برانگیز شده که اسفندیار رحیم مشایی مشهور به طرفداری از مردم اسراییل است. زمانی که او در دولت نهم رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود، در اظهاراتی که در عمر جمهوری اسلامی بی سابقه بوده اعلام کرد ایران دوست مردم اسراییل است. او با چنین رویکردی خود را در کانون انتقاد تندروها و حتی نزدیکترین طرفداران محمود احمدی نژاد قرار داد.

اما جنجال آفرینی رحیم مشایی هرگز در طول دوره نخست ریاست جمهوری احمدی نژاد پایان نیافت. نگاهی به برخی از اظهار نظرهای او نشان می دهد چرا اسفندیار رحیم مشایی به سیاستمداری خبرساز در جمهوری اسلامی تبدیل شده است، این که «دوره اسلامگرایی به پایان رسیده،» و یا ... «در ایران آزادی حجاب وجود دارد،» و این که ....«ملائکه مرتب در عرصه کشور در حال پرواز هستند.»

به این سخنان باید حضور رحیم مشایی در یک مجلس رقص در ترکیه را افزود که انتشار فیلم آن در اینترنت پایانی بود بر تکذیب های مکرر آقای رحیم مشایی. او در جریان اقدامات خود از حمله مراجع تقلید در قم نیز بی نصیب نماند. صحنه ای که در همایشی در حضور او، ۱۲ زن در دف زنان روی سن رفتند و قرآن جای گرفته در یک سینی را به قاری قرآن تحویل دادند، خشم آیت الله ها را برانگیخت. تا جایی که معاون او به ناگزیر استعفا کرد.

همه این ها، کار را به جایی رساند که وقتی محمود احمدی نژاد، یار دیرین خود را به عنوان معاون رییس جمهوری در کابینه دهم معرفی کرد، آیت الله خامنه ای وارد عمل شد و در نامه ای از آقای احمدی نژاد خواست رحیم مشایی را تا چنین جایگاهی ارتقا ندهد، هر چند که محمود احمدی نژاد با اکراه و در ناگزیری محض در برابر این دستور ولی فقیه کرنش کرد.

حال بر قدرت اسفندیار رحیم مشایی باز هم افزوده شده است. او ریاست نهادی را بر عهده گرفته است که به آرامی بر قدرت آن افزوده می شود. تنها سه ماه قبل، برای اولین بار بودجه ده ها میلیارد تومانی پدافند غیرعامل از ستاد کل نیروهای مسلح به نهاد ریاست جمهوری انتقال یافت تا این نهاد نظارت بر عملکرد بخشی از تجهیزات و تاسیسات حساس نظامی را بر عهده گیرد.

به این ترتیب ظاهرا اسفندیار رحیم مشایی در چهار سال آینده همچنان در کنار محمود احمدی نژاد می ماند تا ارتباط این دو که پیوند خانوادگی را نیز در پی داشته، بر ابهام ها و تناقض ها در مورد خط فکری تندروهای حاکم در نظام جمهوری اسلامی بیافزاید.

XS
SM
MD
LG