لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی: مذاکرات صلح با اسراییل متوقف شده است


رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی: مذاکرات صلح با اسراییل متوقف شده است
رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی: مذاکرات صلح با اسراییل متوقف شده است
<!-- IMAGE -->

محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی می گوید شکست جرج میچل فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه در وادار کردن اسراییل به متوقف ساختن خانه سازی در کرانه اشغالی غرب رود اردن، به این معنا است که مذاکرات صلح متوقف شده است.

عباس این نظر را روز شنبه در پی دیداری با حسنی مبارک رییس جمهوری مصر و یک روز پس از آن ابراز داشت که جرج میچل منطقه را، بی آنکه توانسته باشد اسراییل را به مصالحه بر سر مساله خانه سازی ترغیب کند، ترک کرد. این موضوع کلید پیشبرد روند صلح اسراییل و فلسطینیان دیده می شود.

فلسطینیان می خواهند اسراییل تمام فعالیت های ساختمانی را در سرزمینی که در جنگ سال ۱۹۶۷ اعراب و اسراییل تصرف کرد متوقف سازد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل یک توقف ۹ ماهه را پیشنهاد کرده است، اما آمریکا می خواهد اسراییل تمام کارهای ساختمانی را برای یک سال متوقف کند. اسراییل همچنین می گوید برای تامین نیازهای رشد «طبیعی» جمعیت در محله های یهودی نشین در کرانه غربی، لازم است عملیات ساختمانی تا حدودی ادامه پیدا کند.

مقامات آمریکایی می گویند هرچند در مساله تاسیس محله ها توافقی بدست نیامده است، اما کوشش های میانجیگرانه آنها در منطقه ادامه خواهد یافت.

روز جمعه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه گفت آمریکا تلاش خواهد کرد دو طرف را به معامله تشویق کند، اما این اسراییلیان و فلسطینیان هستند که باید درگیر باقی بمانند و اختلافشان را حل کنند.

XS
SM
MD
LG