لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

مدیران سابق سیا خواستار توقف تحقیق درباره اتهام بدرفتاری با زندانیان شدند


مدیران سابق سیا خواستار توقف تحقیق درباره اتهام بدرفتاری با زندانیان شدند
مدیران سابق سیا خواستار توقف تحقیق درباره اتهام بدرفتاری با زندانیان شدند
<!-- IMAGE -->

هفت مدیر سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، باراک اوباما را ترغیب کرده اند تحقیقات جنایی درباره اتهام بدرفتاری بازجویان «سی آی ای» با زندانیان در دوره دولت بوش را متوقف کند.

مدیران، که با روسای جمهوری دموکرات و جمهوری خواه کار می کردند، این درخواست را در نامه ای که روز جمعه برای کاخ سفید فرستادند عنوان کردند و هشدار دادند چنین تحقیقی می تواند افسران و مأموران اطلاعاتی را از روبرو شدن با مخاطرات برای حفاظت از کشور دلسرد کند و امکان دارد دولت های خارجی را از همکاری با ایالات متحده باز دارد.

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا، ماه پیش جان دورهام، دادستان، را مأمور ساخت سرپرستی تحقیقات را بر عهده گیرد، با این هدف که معلوم شود آیا پرسنل سی آی ای هنگام بازجویی از مظنونین به تروریسم، قانون شکنی کردند یا نه.

سخنگوی هولدر گفت تصمیم وزیر دادگستری به صدور دستور بررسی مقدماتی اتهامات در راستای وظیفه او برای یافتن حقایق و پیروی از قانون گرفته شد.

او گفت وزارت دادگستری هیچ فردی را که با حسن نیت و در چارچوب رهنمودهای دفتر شورای حقوقی در باره شیوه های بازجویی از بازداشت شدگان عمل کردند، مجازات نخواهد کرد.

دیک چینی، معاون ریاست جمهوری آمریکا در دوره دولت بوش، تحقیات را به عنوان عملی با انگیزه سیاسی محکوم کرد و گفت چنین تصمیمی بر توانایی دراز مدت کشور برای تشویق مردم به کارهای دشوار صدمه خواهد زد.

چینی مدافع سرسخت سیاست های بازجویی دولت سابق است که پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا به اجرا گذاشته شد. او گفت این تکنیک ها از ملت در برابر حملات تروریستی بیشتر محافظت کرد.

XS
SM
MD
LG