لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

چهارگوشه جهان: اوباما و احمدی نژاد در نيويورک و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: اوباما و احمدی نژاد در نيويورک و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: اوباما و احمدی نژاد در نيويورک و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

سوزان رايس: اوباما و احمدی نژاد در نيويورک ملاقات نخواهند کرد

سوزان رايس، سفير ايالات متحده آمريکا در سازمان ملل متحد، می گويد که پرزيدنت باراک اوباما و محمود احمدی نژاد در حاشيه نشست هفته آينده مجمع عمومی سازمان ملل متحد ملاقات نخواهند کرد. باراک اوباما روزهای دوشنبه تا پنج شنبه هفته آينده برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نيويورک می رود. قرار است هفته آينده محمود احمدی نژاد نيز به آمريکا سفر کند.

<!-- IMAGE -->

توصيه مرکز پژوهش های مجلس ايران: شهرداران توسط رأی مستقيم مردم انتخاب شوند

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ايران توصيه کرد شهرداران توسط رای مستقيم مردم انتخاب شوند. روز جمعه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نظر کارشنانسی خود را در مورد طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها و انتخاب شهردار اعلام کرد و توصيه کرد از اين پس شهرداران توسط رای مستقيم مردم انتخاب شده و تاييد عزل آنها توسط وزارات کشور صورت گيرد. اين مرکز می گويد با بررسی نظام سياسی ايران، قوانين و مقررات موجود و استفاده از تجربيات ديگر کشورها به اين نتايج دست يافته است. مرکز پژوهش های مجلس، همچنين پيشنهاد داده است مجلس نظارت بيشتری برعملکرد شوراها داشته باشد و تعامل بيشتری ميان شوراها وشهرداری ها با سازمان های غير دولتی يا اِن جی او ها صورت گيرد.

<!-- IMAGE -->

حذف نمره کارنامه ی برای کلاس اولی ها در ايران

در سال تحصيلی جديد نمره کارنامه تمامی کلاس اولی ها حذف می شود. مديرکل آموزش و پرورش ابتدايی در گفت و گو با ايسنا همچنين گفته است ٤٠ درصد نمره های تمام کلاس دومی ها نيز حذف خواهد شد. علی رضا رحيمی گفت اين دانش آموزان به جای كارنامه معمولی با نمره های صفر تا ٢٠، كارنامه كيفی دريافت خواهند کرد.

<!-- IMAGE -->

الشباب رسمآً مسؤليت بمب گذاريهای انتحاری در پايگاه نيروهای حافظ صلح را به عهده گرفت

دبيرکل سازمان ملل متحد بمب گذاری های انتحاری در پايگاه نيروهای حافظ صلح اتحاديه آفريقا در موگاديشو پايتخت سومالی را محکوم کرد. در اين حمله ٢١ تن از جمله ١٧ صلحبان سازمان اتحاديه آفريقا کشته شدند. سخنگوی اتحاديه آفريقا در اين باره گفت: احتمال حملات بيشتری عليه صلحبانان اتحاديه آفريقا وجود دارد. گروه بنيادگرای الشباب، وابسته به شبکه القاعده، که عليه دولت سومالی مبارزه می کند، مسئوليت اين حملات را برعهده گرفته و شيخ علی محمود، سخنگوی گروه الشباب، رسماً مدعی طراحی اين حمله شد و آن را واکنش به قتل صالح علی صالح نهبان، از رهبران الشباب دانست که چند روز پيش توسط نيروی هوايی آمريکا کشته شد. شاهدان اين بمب گذاری ها گفتند: دو خودرو سازمان ملل متحد را ديدند که وارد فرودگاه ساحلی در پايگاه صلحبانان شد و نگهبانان دروازه آنان را به اشتباه نيروهای پاسدار صلح شناسايی کرده و اجازه ورود به آنها را دادند.يکی از مقامات دولت سومالی روز جمعه گفت: گروه الشباب ٦ خودروی سازمان ملل متحد را ربوده و از آنها برای عمليات انتحاری خود استفاده می کنند.

<!-- IMAGE -->

بان کی مون حملات هوايی ارتش يمن عليه اردوگاه آوارگان شيعه در شمال آن کشور را محکوم کرد

بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، با صدور بيانيه ای حملات هوايی ارتش يمن عليه اردوگاه آوارگان شيعه در شمال آن کشور را محکوم کرد و از تداوم اين عمليات خونبار عليه شهروندان يمنی ابراز تاسف کرد. بيانيه دبيرکل سازمان ملل بر پايان يافتن هرچه زودتر اين حملات تاکيد کرده و خواهان کمک های انسانی به گرفتار شدگان در اين اردوگاه شده است. از روز چهارشنبه تا کنون که حملات هوايی ارتش يمن عليه شورشيان شيعه معروف به الحوثی در استان صعده در شمال يمن ادامه يافته، موجب نگرانی مقامات سازمان ملل و سازمان های حقوق بشر جهان شده است. ریيس کميساريای حقوق بشر سازمان ملل نيز گفت: از گزارش شاهدان عينی اين بمباران ها عميقاً اندوهگين شده است. حکومت يمن تا کنون نسبت به گزارش های شاهدان عينی از حملات هوايی و درخواست سازمان ملل برای پايان دادن به حملات هوايی سکوت کرده و می گويد: شورشيان شيعه خواهان بازگشت دوباره حکومت زيديان هستند که نيم قرن پيش سرنگون شد. حملات ارتش يمن عليه زيديان از پنج سال پيش ادامه يافته که طی آن هزاران نفر کشته و دهها هزار شهروند از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

<!-- IMAGE -->

ابتکارهای تازه نظير بهره گيری از «آی فون» توسط طراحان مد لباس در شرايط بحران مالی جهانی

شوک ناشی از بحران مالی پيش روی جهان چنان شديد بود که حتی اقشار مرفه جامعه را نيز چنان تحت تاثير قرار داد که بازارهای مد و نمايش لباس و زيورآلات نيويورک با کاهش فروش روبرو شد و چندين توليد کننده معتبر پوشاک زنانه از پی کاهش سفارش مشتريان، از شمار کارکنان خود کاستند. از اين رو، طراحان مد لباس ابتکارات تازه ای به کار گرفته اند تا بازار خود را حفظ کنند. از پی يک هفته تلاش طاقت فرسا و عکسبرداری های پياپی و به نمايش درآوردن مدلهای تازه ای از لباس، هفته مد نيويورک به پايان رسيد و طراحان لباس، برنامه ريزان و کارگردانان هنری پوشاک روزآمد، هنوز و همچنان با چالش آينده شغلی خود روبرو هستند. آنان از خود می پرسند با وجود بحران اقتصادی و ورشکستگی پياپی شرکت ها و موسسات مالی و توليدی، چگونه می توان دوباره اعتماد مشتريان را به خود جلب کرد تا بازار تجملی مد پوشاک و زيورآلات همچنان به حيات خود ادامه دهد. آنا وين تور، سردبير يکی از مجلات مد می گويد بحران مالی سبب شد هنرمندان طراح مد لباس دست به خلاقيت های تازه بزنند، اما اين به معنای رفع خطر از کسادی بازار مد نيست. آنا می افزايد: مشتريان و طراحان در پی يافتن شکلی از طراحی هستند که متمايز از طرحهای کلاسيک دوران رفاه و آسودگی است. آنا می گويد: ما در پی چيزهای ويژه و غيرمتعارف هستيم نه آن چيزی که شما آن را هم اينک داريد. مارک باگلی، يک طراح لباس نيز در اين باره می گويد: همه صنايع با مشکل بحران مالی کنونی روبرو هستند. همکاری ميان گروههای طراحی لباس از الزامات امروزی بازار مد است. يکی از اين راهها کاهش بهای کالای توليد شده است، زيرا بخش بزرگی از مردم ترجيح می دهند کفش ٣٠ دلاری را بخرند نه لباس چند هزار دلاری را. نورما کمالی، يکی ديگر از طراحان لباس می گويد برای تثبيت بازار مد، بايد روند دموکراتيزه کردن اين بازار را شتاب بخشيم زيرا عمده فعاليتهای اين بخش در انحصار عده ای خاص است و صدها هنرمند پر انرژی با خلاقيت های جديد بيرون از اين بازار قرار دارند. بايد خون تازه ای به کالبد کهنه بازار مد نيويورک تزريق کرد. نورما کمالی می افزايد ما با بهره گيری از فناوری جديد از جمله «آی فون» تازه ترين اطلاعات را به مشتريان خود می رسانيم و در طراحی لباس از سليقه فردی و ايده های آنان استفاده می کنيم. و يکی ديگر از طراحان مد در خيابان معروف پنجم منهتن می گويد: اين بحران مالی کمک کرد تا انحصار طراحی لباس از دست چند غول برجسته صاحب امکان بيرون آيد و زمينه برای تجلی هنری خلاقيت های جوانان به ويژه نسل جديدی از مهاجران فراهم آيد که فرهنگ پوشاک زادگاه خود را به اينجا آورده اند.

XS
SM
MD
LG