لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۸

نیویورک تایمز: هزاران نفر در تهران عليرغم هشدارها به خیابانها ریختند


نیویورک تایمز: هزاران نفر در تهران عليرغم هشدارها به خیابانها ریختند
نیویورک تایمز: هزاران نفر در تهران عليرغم هشدارها به خیابانها ریختند
<!-- IMAGE -->

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز شنبه خود در مقاله ای مفصل می نویسد ده ها هزار تظاهرکننده در قلب تهران و برخی شهرهای دیگر ایران، تظاهرات دولتی روز قدس علیه اسراییل را ربودند و جانی تازه در جنبش اپوزیسیون ایران دمیدند.

تظاهرات که با وجود هشدارهای متعدد روحانیون و فرماندهان نظامی نزدیک به حکومت برگزار شد، شرمساری علنی برای محمود احمدی نژاد به شمار می رود که امیدوار بود تظاهرات روز قدس آن هم تنها دو هفته پیش از ملاقات با رهبران غربی در مذاکرات بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، نمایش اتحاد ملت ایران باشد.

نیویورک تایمز می نویسد احمدی نژاد از تظاهرات سالانه روز قدس برای ایراد یک سخنرانی ضد اسراییلی استفاده کرد و بار دیگر هالوکاست را «دروغ» خواند و غرب را به خاطر انتقاد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، مورد انتقاد قرار داد.

اما تلاش های محمود احمدی نژاد به شدت در سایه تظاهرات گسترده مردمی در روز قدس که امسال سه رهبر اپوزیسیون و حامیانشان در آن شرکت داشتند، به حاشیه رانده شد. تظاهرکنندگان، در پاسخ به افراد سازمان دهی شده ای که در مقام رهبری شعارهای مردم در حمایت از شبه نظامیان فلسطینی شعار می دادند، تکرار می کردند:«نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران».

تظاهرات مردمی روز قدس در ایران، یک روز پس از اعلام رسمی باراک اوباما درباره لغو برنامه استقرار و راه ‌اندازی سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپای مرکزی انجام گرفت. این تظاهرات شاهدی بود برای ادامه جنبش اپوزیسیون داخلی ایران که می گوید در انتخابات اخیر تقلبی گسترده صورت گرفت و خشونت های وقایع پس از آن را محکوم می کند.

برخلاف تظاهرات پیشین، روز جمعه نیروهای پلیس و انتظامی در مقابل بسیجی ها و تظاهرکنندگان حامی دولت قرار گرفتند که بسیاری از آنان با اتوبوس از شهرهای دیگر به تهران آورده شده بودند.

برخی گزارش ها از شماری بازداشت در تهران و شیراز حکایت دارد. در این روز خبری درباره تیراندازی یا مرگ افراد منتشر نشده و ظاهراً پلیس در مقایسه با تظاهرات پیشین، تغییر روش چشمگیری نشان داده است.

مردم تظاهرکننده با نادیده گرفتن هشدارهای رسمی مبنی بر این که حق ندارند از تظاهرات روز قدس برای هدف دیگری استفاده کنند، در شمار وسیعی با لباس یا نشانه های سبز در خیابان ها حاضر شدند.

نیویورک تایمز اضافه می کند مردم در برابر شعارهای «مرگ بر اسراییل» که از بلندگوی نیروهای دولتی پخش میشد فریاد می زدند:«مرگ بر روسیه».

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی سه رهبر شاخص اپوزیسیون پس از مدت ها به تظاهرات مردمی پیوستند و در این میان آقایان خاتمی و کروبی هدف حمله نیروهای بسیجی قرار گرفتند و به نوشته سایت های اصلاح طلب از سوی محافظان مورد حفاظت قرار گرفتند.

این روزنامه آمریکایی سپس به سرکوب دولتی خونین و خشونت بار تظاهرات پیشین و قتل ها و شکنجه های هزاران نفر در زندان های جمهوری اسلامی برای خاموش کردن مردم اشاره می کند و می نویسد اما هیچ یک از این اقدامات رهبران جنبش را خاموش نکرد و انتقاد آنان به انتخابات و پاسخ خشونت آمیز دولتی ادامه یافت.

انتقادات رهبران جنبش سبز و برخی روحانیون زمانی بالا گرفت که خبر مربوط به شکنجه و تجاوز به جوانان بازداشت شده پخش شد. اتهام تجاوز بخصوص برای دولت جمهوری اسلامی شرم آور بوده است و چهره های گوناگون نزدیک به حاکمیت بارها این اتهام را رد کرده و حتی اسناد جمع آوری شده درباره آن ها را توقیف کردند.

روزنامه نیویورک تایمز سپس برگزاری تظاهرات مشابه در شهرهای دیگر مثل اصفهان، تبریز، یزد و شیراز را یادآور می شود که طی آن ها تظاهرکنندگان با هجوم به سوی نیروهای بسیج گروهی از جوانان را که بازداشت شده بودند، آزاد کردند.

<!-- IMAGE -->

آقای احمدی نژاد در سخنرانی روز جمعه خود به مناسبت روز قدس مقابله با اسراییل را یک «وظیفه ملی و مذهبی» و هالوکاست را «دروغ» خواند. او قبلاً بارها هالوکاست را افسانه خوانده بود اما به ندرت واژه دروغ را در سخنرانی های خود درباره این واقعه تاریخی استفاده کرده است.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، دراین باره گفت: «ما پیشتر نیز چنین ابراز نظرهایی را شنیده ایم و قطعاً سخنان احمدی نژاد را محکوم می کنیم.»

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، نیز روز جمعه گفت آقای اوباما هفته آینده و در جریان دیدار رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل با محمود احمدی نژاد ملاقات نخواهد کرد.

نه محمود احمدی نژاد و نه هیچ مقام رسمی در ایران، درباره اعلام توقف برنامه طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای مرکزی که روز پنجشنبه توسط باراک اوباما اعلام شد، اظهار نظری نکردند.

نیویورک تایمز می نویسد لغو طرح سپر دفاع موشکی و اظهارات ضد اسراییلی اخیر محمود احمدی نژاد می تواند برخی تنش ها را حول حضور او در سازمان ملل متحد به وجود آورد.

نیویورک تایمز در ادامه به رویکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی و نادیده گرفتن حضور مردم معترض و منتقد به دولت اشاره می کند و می گوید تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی تنها حامیان حکومت پوشیده در چفیه فلسطینی را نشان داد که پوستر حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، را حمل می کردند.

XS
SM
MD
LG