لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

یمن و شورشیان یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کنند


<!-- IMAGE -->

دولت یمن و شورشیان شیعه که در شمال کشور می جنگند، یکدیگر را به نقض آتش بس مشروع متهم کرده اند.

مقامات نظامی می گویند شورشیان روز شنبه به هدف گرفتن مواضع دولتی در استان های " امران" و " سعاده" ادامه دادند. شورشیان در بیانیه ای ارتش را به حملات راکتی و توپخانه متهم می کنند.

پیشتر، در شامگاه جمعه، دولت به شورشیان آتش بس مشروط پیشنهاد کرد.

دولت روز جمعه در بیانیه ای گفت برای ادای احترام به عید فطر می خواهد آتش بس برقرار شود، همچنین به درخواست های گروه های بین المللی – بویژه سازمان ملل متحد – پاسخ می دهد تا سازمان های امداد بتوانند به منطقه دسترسی پیدا کنند. جنگ بین دولت و شورشیان شیعه در داخل و در اطراف شهر " سعاده" جریان داشته است.

دولت گفت آتش بس می تواند دائمی شود بشرط آنکه شورشیان شش شرط را قبول کند: عقب نشینی از منطقه، پایان دادن به حملات، و متوقف ساختن مداخله در کارهای دولت محلی از آن جمله است.

دولت یمن پنج سال است که با شورشیان شیعه فرقه زیدی در نبرد بوده است.

روز جمعه، بان کی – مون دبیر کل سازمان مل متحد نسبت به گزارش های حمله هوائی اخیر ارتش یمن که درجریان آن ده ها غیر نظامی در اردوگاهی در شمال کشور کشته شدند ابراز نگرانی کرد.

او در بیانیه ای از تمام طرف های مناقشه خواست عملیات جنگی را بی درنگ متوقف کنند و اجازه دهند کمک های انسانی به مناطق نبرد برسد.

دولت یمن درباره حمله روز چهارشنبه به اردوگاه اظهار نظر نکرده است. ارتش پیشتر تلفات سنگینی به شورشیان مظنون شیعه در منطقه وارد آورد.

دولت جدید ترین حمله را ماه پیش ، و پس از آن که شورشیان کنترل سزرمین های بیشتری در شمال یمن را بدست گرفتند، آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG