لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

ریيس سی آی ای: کرزی احتمالا در انتخابات افغانستان برنده خواهد شد


ریيس سی آی ای: کرزی احتمالا در انتخابات افغانستان برنده خواهد شد
ریيس سی آی ای: کرزی احتمالا در انتخابات افغانستان برنده خواهد شد

ریيس سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا سی آی ای در گفتگوی اختصاصی با صدای آمريکا گفت براين يقين است که بررسی موارد تقلب در انتخابات رياست جمهوری افغانستان تاثيری بر پيروزی حامد کرزی به عنوان ریيس جمهوری آينده افغانستان ندارد.

<!-- IMAGE -->

لئون پانتا، ریيس سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا، افزود که نتيجه انتخابات رياست جمهوری افغانستان با حاشيه ای از تقلبات همراه بوده، اما به نظر می رسد هنوز و همچنان حامد کرزی برنده اين انتخابات است.

نتيجه بازشماری آرای مردم که روز چهارشنبه منتشر شد نشان می دهد حامد کرزی با ٥٤ درصد آرا برنده انتخابات است و ديگر نيازی به رقابت با عبدالله عبدالله رقيب مطرح خود در دور دوم ندارد.

بحث در باره انتخابات رياست جمهوری در افغانستان در حالی جريان دارد که مقامات آمريکايی سعی دارند تصميم بگيرند چگونه شورشيان طالبان را شکشت دهند. پانتا می گويد موفقيت طالبان از ادامه حمايت القاعده در پاکستان ناشی می شود.

در اين ميان ايتاليا در مرگ شش چترباز خود که در يک حمله انتحاری در روز پنجشنبه در کابل کشته شدند سوگوار است. آن حمله موجب شد برلوسکونی، نخست وزير ایتالیا، خواهان خروج سرباران ايتاليايی از افغانستان شود. برلوسکونی روز جمعه از نيروهای ناتو خواست مسئوليت بيشتری به دولت افغانستان واگذار کنند.

در همين حال ژنرال ديويد ريچاردز، فرمانده جديد ارتش بريتانيا، گفت اين کشور همچنان بايد تعهدات خود در افغانستان را ادامه دهد تا به کمک ديگر متحدان راهی برای پايان دادن به تنش داخلی افغانستان بيابند.

ژنرال ديويد پترائوس، از فرماندهان ارشد ارتش آمريکا، نيز می گويد طالبان بردامنه فعاليتهای خود در مناطق بيشتری از افغانستان افزوده است.

XS
SM
MD
LG