لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

گزارش سياسی: روند صلح خاورميانه


گزارش سياسی: روند صلح خاورميانه
گزارش سياسی: روند صلح خاورميانه
<!-- IMAGE -->

ايالات متحده آمريکا تلاش می کند از يک طرف با اعمال فشار بر دولت اسرائيل، جلوی فعاليتهای شهرک سازی اسرائيل در زمينهای فلسطينيان را بگيرد، و از طرف ديگر اميدوار است پيش از امضاء هر گونه قرارداد صلحی ميان اسرائيل و فلسطينيان، همکاری کشورهای عربی را در جهت عادی سازی مناسباتشان با اسرائيل جلب کند.

***

جورج ميچل، فرستاده ويژه آمريکا در خاورميانه عليرغم همه سرسختی های بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در قبال درخواستهای پرزيدنت اوباما، تا کنون سعی کرده است به نحوی بين دو طرف تفاهم ايجاد کند. بنيامين نتانياهو، به رغم درخواستهای مکرر پرزيدنت اوباما، تا کنون حاضر نشده است فعاليتهای شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن و مناطق عرب نشين اورشليم شرقی را متوقف کند.

اکنون با توجه به طولانی شدن روند مذاکرات ميان آمريکا و اسرائيل در زمينه توقف شهرک سازيها، اين امکان وجود دارد که هفته آينده در حاشيه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پرزيدنت اوباما هم با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينيان و هم بنيامين نتانياهو، يکجا، ملاقات و گفتگو کند.

احمد ابوالغيط، وزير امور خارجه مصر روز پنجشنبه در اشاره به مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان ، در قاهره گفت: «مذاکرات می بايست جامع باشد تا به نتيجه برسد». وی در ادامه افزود: «سعی ما اين است که هر دو طرف در برقراری صلح نقشی جدی بر عهده بگيرند، و چنين تلاشی بر بستر يک انگيزه جدی شکل می گيرد. و دو طرف با اصول و ارزشهای روشنی بايد مذاکرات را آغاز کنند.»

آقای ميچل گفت، ادامه تلاشهايش را با سفر به اردن پی خواهد گرفت، و تصريح کرد که همه طرفها در قبال برقراری صلح در خاورميانه وظايفی دارند که بايد به آنها عمل کنند. آقای ميچل در ادامه گفت: «ما مؤکداً اعلام می کنيم که ايالات متحده و مصر وظايفی در قبال ايجاد يک صلح فراگير در خاورميانه دارند و حل مناقشات ميان اسرائيل و فلسطينيان از طريق راه حل ايجاد دو کشوری يکی از آنها است. ايالات متحده از همه طرفها، اسرائيليها، فلسطينيها، و کليه کشورهای عربی می خواهد با انجام اقدامات قاطع در جهت برقراری صلح و ايجاد زمينه ای مثبت برای شروع دور جديد مذاکرات صلح مسئوليت بر عهده بگيرند.»

برخی از ديپلماتها و مقامهای اسرائيلی و فلسطينی احتمال می دهند که هفته آينده امکان انجام يک گفتگوی سه جانبه در نيويورک وجود دارد، و در آن صورت، امکان از سرگيری مذاکرات هم ، البته در ابتدا بدون طرح مسائل جدی، وجود خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG