لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

آژانس اتمی سازمان ملل وجود سند سّری راجع به ايران را تکذيب کرد


آژانس اتمی سازمان ملل وجود سند سّری راجع به ايران را تکذيب کرد
آژانس اتمی سازمان ملل وجود سند سّری راجع به ايران را تکذيب کرد
<!-- IMAGE -->

آژانس اتمی سازمان ملل متحد می گويد اين مؤسسه هيچ اثباتی ندارد که ايران در حال حاضر يا در هيچ زمان ديگری برنامه تسليحات اتمی داشته است. آژانس اضافه می کند که ادعاهای مبنی بر اينکه اين سازمان اطلاعات راجع به ايران را سری نگهداشته است با انگيزه های سياسی و بی اساس، پخش می شوند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی که مقر آن در وين است اين اظهارات را در واکنش به گزارش برخی رسانه ها که ادعا کرده اند اين سازمان شواهد راجع به برنامه توليد سلاح های اتمی ايران را مخفی کرده است، ابراز نمود.

آژانس اتمی سازمان ملل در بيانيه ای در روز پنجشنبه گفت که اين موسسه اطلاعات خود را که ممکن است در اجرای تدابير حفاظتی حایز اهميت باشند، از منابع گوناگونی دريافت می کند.

بيانيه می گويد کليه اطلاعات راجع به ايران که آژانس در دست داشته است همواره از طريق گزارش های محمد البرادعی، ریيس آژانس، در اختيار هر ٣٥ کشور عضو شورای حکام، قرار گرفته است.

پيش از اين آسوشيتد پرس سندی سری منتسب به آژانس بين المللی انرژی اتمی را تحت عنوان «بعد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ايران» گزارش کرده بود.

سند گفته بود که به باور کارشناسان امور ايران در آژانس اتمی سازمان ملل، جمهوری اسلامی ايران از توانايی ساخت بمب هسته ای برخوردار است و اينکه ايران بر روی يک سيستم موشکی که بتواند کلاهک اتمی حمل کند، کار کرده است.

آسوشيتد پرس گفته بود به نظر می رسد اين گزارش «سندی سری» باشد که به عقيده قدرت های بزرگ مانند آمريکا و فرانسه، محمد البرادعی دبير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی آن را مخفی نگاه داشته است.

XS
SM
MD
LG