لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۹

وقايع روز: تظاهرات روز قدس در ايران و چند خبر ديگر


<!-- IMAGE -->

شرکت ده ها هزار نفر از مردم ايران در راه پيمايی ٢٧ شهريور ماه

ده ها هزار نفر از مردم ايران در خيابان های تهران در راه پيمايی سالانه دولتی برای ابراز حمايت از فلسطينی ها و محکوم کردن اسرایيل، تجمع کرده اند.

شاهدان تجمع می گويند نيروهای امنيتی در اقدامی جهت ممانعت از راه پيمايی اپوزيسيون در پايتخت، مستقر شده اند. فعالان اپوزيسيون وعده داده اند روز جمعه، ٢٧ شهريور ماه، تظاهرات خود را به طور همزمان در روز قدس، برگزار کنند. مقامات امنيتی به هواداران اپوزيسيون هشدار داده اند که تظاهرات ضد دولتی در جريان اين تجمع، برگزار نکنند.

اما گزارش شاهدان حاکی است برخی از گروه های سياسی مخالف رژيم در راه پيمايی، شرکت کرده اند. ميرحسين موسوى رهبر اپوزيسيون گفته است که قصد دارد در اين راه پيمايی حضور داشته باشد. فعالان از مردم خواستند از اجتماعات بزرگ به عنوان فرصتی برای نشان دادن دوباره مخالفت خود با انتخاب مجدد مورد مناقشه محمود احمدی نژاد به رياست جمهوری اسلامی ايران، استفاده کنند. شاهدان می گويند تعداد زيادی از معترضان بازداشت شده اند.

روز پنجشنبه رسانه های دولتی ايران پيامی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران منتشر کردند که اعلام کرد هر گونه تظاهرات اعتراضی را در طول تجمع روز قدس، سرکوب خواهد کرد.

آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس تعیین کرده تا حمایت جمهوری اسلامی از ساکنان سرزمین های فلسطینی را نشان دهد.

مهدی کروبی و محمد خاتمی اعلام کرده اند در تظاهرات روز قدس شرکت می کنند. در حالی که در ۲۵ سال گذشته اکبر هاشمی رفسنجانی خطیب نماز جمعه روز قدس بوده، امسال جایگاه وی به احمد خاتمی سپرده شده است. برخی خبرگزاری ها، دلیل این جا به جایی را به اختلاف نظر آقای هاشمی با رهبر جمهوری اسلامی و طرفداران دولت در خصوص حوادث پس از انتخابات نسبت داده اند.

<!-- IMAGE -->

بازداشت موسوی نژاد و یک زوج فعال در ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که سید مهدی موسوی نژاد، برادر همسر محمد علی ابطحی بازداشت شده است.

آقای ابطحی، معاون پیشین محمد خاتمی است که پس از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی بازداشت شد و اکنون در زندان است.

مهدی موسوی نژاد که روز پنجشنبه دستگیر شد، ۲۷ ساله و طلبه حوزه علمیه قم است.

برخی دیگر از گزارش ها از بازداشت یک زوج فعال در ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی حکایت می کند. علی پیرحسینلو و فاطمه ستوده، که در ستاد آقای موسوی حضور داشته اند، روز پنجشنبه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده اند.

اوایل روز پنجشنبه نیز دو تن دیگر از اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی و فرزند محسن میردامادی دبیر کل این حزب که خود اکنون در زندان است بازداشت شدند.

<!-- IMAGE -->

عزل معاون دانشجويی به خاطر حمايت از دانشجويان

خبرنامه امير کبير، وب سايت وابسته به دانشجويان دانشگاه صنعتی امير کبير، از احضار حدود ۲۰ تن از دانشجويان دانشگاه هنر به کميته انضباطی و حراست اين دانشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنامه اميرکبير در آستانه بازگشايی دانشگاه ها و در ادامه برخورد با فعالين دانشجويی دانشجويان دانشگاه هنر تهران به دليل شرکت در تجمعات مسالمت آميز صنفی و فعاليت های دانشجويی تهديد به صدور حکم محروميت از تحصيل شده اند و ۲۰ تن از دانشجويان اين دانشگاه به کميته انضباطی و يک تن ديگر به دادگاه انقلاب احضار شده اند.

همچنين اين گزارش حاکی است دکتر سيد حسن سلطانی، معاون دانشجويی دانشگاه هنر، به دليل حمايت از دانشجويان در مقابل حمله لباس شخصی ها به خوابگاه و محوطه دانشگاه توسط نيروهای امنيتی دستگير و در يکی از بازداشتگاه های نهادهای امنيتی مورد ضرب و شتمِ شديد قرار گرفته است. گزارش می افزايد دکتر سلطانی پس از آزادی از معاونت دانشجويی عزل شده است.

XS
SM
MD
LG