لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۰

سوزان رایس: جایگزینی برای سازمان ملل متحد وجود ندارد


سوزان رایس: جایگزینی برای سازمان ملل متحد وجود ندارد
سوزان رایس: جایگزینی برای سازمان ملل متحد وجود ندارد

در ماه سپتامبر، ایالات متحده آمریکا ریاست ادواری شورای امنیت سازمان مل متحد را بر عهده گرفت. روز ۲۴ سپتامبر، یک رییس جمهوری امریکا برای نخستین بار در تاریج کشور، ریاست اجلاس سران کشورهای عضو شورای امنیت را برعهده خواهد گرفت. پرزیدنت باراک اوباما، که به هدف دراز مدت به وجود آوردن جهانی رها از تسلیحات اتمی پای بند است، جلسه را که برای بررسی مسائل مربوط به جلوگیری از گسترش تسلیحات و خلع سلاح اتمی برگزار می شود، سرپرستی خواهد کرد.

سوزان رایس نماینده دائمی ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت: شورای امنیت بعنوان تشکیلات اصلی پرداختن به همکاری در تامین امنیت جهانی، نقشی بسیار مهم در جلوگیری از گسترش و کار برد تسلیحات اتمی ایفا می کند. جلسه آینده شورای امنیت بریاست پرزیدنت اوباما، بر مسائل زیادی متمرکز خواهد بود. خلع سلاح اتمی، و نیز تقویت پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، و جلوگیری از قاچاق مواد اتمی و تامین امنیت آنها، از جمله حوزه های اصلی است.

نقش پرزیدنت اوباما در بر عهده گرفتن ریاست جلسه شورای امنیت، بر تجدید تعهد دولت او به کار با سازمان ملل متحد و تقویت آن، بمنظور مقابله با چالش های قرن بیست و یکم، تاکید می گذارد. سوزان رایس اخیرا در نیویورک درباره این تعهد سخن گفت:

آنگونه که پرزیدنت اوباما گفته است، سازمان ملل متحد کامل و بی عیب نیست، اما همچنین لاینفک است. برای مشروعیت سازمان ملل متحد در تاثیر گذاری بر رویدادهای جهان، و قابلیت آن برای بسیج گسترده ترین ائتلافت ممکن، هیچ جانشینی نمی تواند وجود داشته باشد.

گزینه بهتری برای تقسیم هزینه ها ومسئولیت های عملیات صلحبانی و ماموریت های انسانی سازمان ملل متحد در سراسر جهان وجود ندارد. تردید نیست که وقتی سازمان ملل متحد بتواند ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را تقویت کند و هدف خلع سلاح را پیش ببرد، ما امنیت بیشتری احساس خواهیم کرد. این ما، و دیگران، هستیم که وقتی سازمان ملل متحد توسعه بادوام و دمکراسی را تشویق می کند، بهداشت جهانی را بهبود می بخشد، حقوق زنان را تقویت می کند، و دامنه دسترسی به آموزش را گسترش می دهد، بهره مند می شویم.

سوزان رایس گفت: سازمان ملل متحد بعنوان ابزاری که می تواند یک عمل هماهنگ را برجسته سازد، در کوشش های ما برای بوجود آوردن جهانی بهتر و امن تر حیاتی است.

XS
SM
MD
LG