لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

چهارگوشه جهان: خروج پول از ايران و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: خروج پول از ايران و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: خروج پول از ايران و خبرهای ديگر

<!-- IMAGE -->

نامه يزدی، سحابی و حاج سيد جوادی به رئيس صندوق بين المللی پول

روزنامه بريتانيايی گاردين در گزارشی از ماجرايی خبر داده است که به نوشته اين روزنامه، بيشتر شبيه به سناريوی فيلم های هاليوودی است تا موضوعی که يک موسسه بين اللملی پول، بخواهد آن را بررسی کند.به نوشته گاردين، موضوع از اين قرار است که گروه ها و شخصيت های سياسی مخالف دولت ايران از جمله ابراهيم يزدی، وزير خارجه ی سابق ايران، عزت الله سحابی و احمد صدر حاج جوادی، از بنيانگذاران نهضت آزادی ايران در نامه ای به دامينيک اشتراوس-کان، رييس صندوق بين اللملی پول از او خواسته اند تا موضوع مبلغی که به گفته نويسندگان اين نامه بصورت غيرقانونی از ايران خارج شده است را بررسی و اين پول را به ايران بازگرداند. به نوشته روزنامه گاردين، اين نامه پس از آن نوشته می شود که رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، نامه اين ايرانيان را بی پاسخ گذاشت. پولی که گفته می شود به صورت غير قانونی از ايران خارج شده، بصورت نقد و طلا بوده است و به نوشته گاردين به با ثبات شدن اقتصاد ترکيه کمک کرده است. اسماعيل صفاريان نصب، يک تاجر ايرانی، می گويد وی هفت و نيم ميليارد دلار پول نقد و يازده و نيم ميليارد دلار شمش طل را از طريق آلمان وارد ترکيه کرده است. وکيل ترکيه ای او می گويد اين پول در ماه اکتبر گذشته، توسط مقامات گمرگ ترکيه توقيف و به دولت منقل شده است.اما شماری از رسانه های ترکيه می گويند اين پول از طريق مرز ايران و ترکيه از طريق کاميون به ترکيه منتقل شده است. رسانه های ترکيه می گويند مبلغ ادعايی، با هجده و نيم ميليارد دلاری که رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه سال گذشته درباره آن گفته بود "خدا بزرگ است و او هجده و نيم ميليارد دلار به اقتصاد ترکيه در اين شرايط سخت تزريق کرد" مطابقت می کند.

رد پیشنهاد جمهوری اسلامی از طرف کشورهای غیر متعهد عضو شورای حکام

کشورهای غیر متعهد عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در مورد ممنوعیت حمله نظامی به مراکز و تاسیسات هسته ای را رد کردند. قرار است این پیشنهاد تنها به صورت بیانیه ای در اجلاس عمومی آژانس قرائت شود. پیشتر، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ارایه قطعنامه پیشنهادی تهران به کشورهای غیر متعهد عضو شورای حکام خبر داده و نسبت به تصویب آن ابراز امیدواری کرده بود. به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، برخی منابع خبری ایران از تصویب این پیشنهاد در شورای حکام خبر داده بودند.

<!-- IMAGE -->

مقامات امنیتی پاکستان می گویند احتمالا در حملات موشکی نظامیان آمریکا يکی از فرمانده هان القاعده و يک جنگجوی ارشد ازبک کشته شده اند

مقامات امنیتی پاکستان می گویند احتمالا در حملات موشکی نظامیان آمریکا، ایلیاس کشمیری، از فرمانده هان سازمان تروریستی القاعده، و یک جنگجوی ارشد ازبک به نام نظیم الدین کشته شده اند. این حملات، اوایل ماه سپتامبر، توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی صورت گرفت. مقامات پاکستان می گویند، ایلیاس کشمیری، پیشتر برای ترور پرویز مشرف، رییس جمهوری سابق پاکستان، تلاش کرده است. در حمله موشکی دیگری که ماه گذشته میلادی در منطقه وزیرستان پاکستان صورت گرفت، بیت الله محسود، رهبرگروه طالبان در پاکستان کشته شد.

حمله ارتش يمن به يک اردوگاه آوارگان

<!-- IMAGE -->

شاهدان در یمن می گویند ارتش این کشور روز چهارشنبه اردوگاهی که ساکنان آن، مردم آواره بودند را بمباران کرده است . در جریان این بمباران حدود هشتاد و هفت نفر کشته شدند. محل بمباران شده، حوالی منطقه ای است که گروه های مسلح شیعه در شمال یمن، با دولت مرکزی این کشور در جنگ هستند. دولت یمن درباره حمله هوایی گزارش شده، اظهار نظری نکرده است.

بمبگذاری انتحاری به مقر نيروهای اتحاديه آفريقا در سومالی

<!-- IMAGE -->

بمبگذاران انتحاری، به مقر اصلی نیروهای اتحادیه آفریقا در سومالی حمله کردند و دست کم نه نفر از صلح بانان را کشتند. یکی از کشته شدگان، معاون فرمانده نیروهای صلح بان است. گروه اسلامی الشباب، مسولیت حمله را برعهده گرفته است و می گوید این اقدام را به تلافی کشته شدن یکی از اعضایش در حمله اخیر نیروهای آمریکایی انجام داده است. آمریکا می گوید گروه الشباب که با دولت سومالی در جنگ است، گروهی تروریستی است و با القاعده در ارتباط است.

XS
SM
MD
LG