لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات اول ماه اکتبر


اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات اول ماه اکتبر
اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات اول ماه اکتبر
<!-- IMAGE -->

منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران اعلام کرد مذاکرات اول اکتبر به صورت مستقيم نخواهد بود. آقای متکی روز چهارشنبه در يک کنفرانس خبری، نشستِ قدرت های جهان با ايران را گفت و گوهای ٦ بعلاوه يک توصيف کرد.

پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت عبارتند از آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه. پنج عضو دائمی شورای امنيت به علاوه آلمان که گروه موسوم به ١+٥ هستند اين هفته موافقت کردند در رابطه با بسته پيشنهادی اخير ايران با جمهوری اسلامی مذاکره کنند.

آقای متکی روز چهارشنبه با تأييد تاريخِ اول اکتبر برای اين مذاکرات در زمينه احتمال برگزاری آن در ترکيه افزود مکان گفتگوها هنوز قطعی نيست.

در همين حال علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد نيز در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه، ايران را يک قدرت هسته ای خواند و گفته است جمهوری اسلامی تهديد کشورهای غربی را تحمل نخواهد کرد. آقای جوانفکر در ادامه تأکيد کرده که پذيرفتن ايران به عنوان يك قدرت هستهای اولين گام درعادی سازی روابط ميان تهران، واشنگتن و غرب خواهد بود.

مشاور رسانه ای رئيس جمهوری اسلامی ايران همچنين بر موضع جمهوری اسلامی که حاضر به گفتگو در مورد برنامه ی هسته ای ايران نيست تاکيد کرده و گفته است همانطوری که رئيس جمهوری اسلامی پيش از اين گفته است پرونده هسته ای از ديد ايران بسته است.

هيلاری کينتون وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه تاکيد کرد موضوع برنامه هسته ای ايران بايد در اين مذاکرات مطرح شود.

XS
SM
MD
LG