لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

وقايع روز: مراسم شبهای قدر و چند خبر ديگر


وقايع روز: مراسم شبهای قدر و چند خبر ديگر
وقايع روز: مراسم شبهای قدر و چند خبر ديگر

<!-- IMAGE -->

بازداشت نورانی نژاد و پسر ميردامادی

حسین نورانی نژاد، رئیس کمیته اطلاع رسانه جبهه مشارکت ایران و مهدی میردامادی، فرزند محسن میردامادی دبیرکل زندانی حزب مشارکت اوائل روز پنجشنبه بازداشت شدند. بنا به گزارش ها آقای نورانی نژاد حدود ساعت یک بامداد در منزل یکی از دوستان اش بازداشت شد. حدود ساعت ۳ بامداد نیز ماموران امنیتی با هجوم به منزل مهدی میردادمادی به تفتیش و بازرسی از خانه وی پرداخته و سپس او را بازداشت کردند. اتهام های وارده به این دو اعلام نشده است و مشخص نیست که اکنون آنها به چه مکانی منتقل شده اند. محسن میردادمادی دبیرکل حزب مشارکت و نماینده پیشین مجلس از ۳۰ خرداد تاکنون در بازداشت به سر میبرد.


<!-- IMAGE -->

جلوگيری از برگزاری مراسم شبهای قدر در آرامگاه آيت الله خمينی

در روزهای اخير بنا بر اخبار در ايران از برگزاری مراسمی ، که شايد بتواند ميزبان معترضان به نتايج انتخابات باشد ، جلوگيری می شود. از جمله مراسمی که اجازه برگزاری نيافت ، مربوط به آيين مذهبی شبهای قدر در آرامگاه ايت الله خمينی بود که از سوی مقامات لغو شد. در هفته های اخير ، در برخی استانهای ايران نيز اين محدوديت وجود داشته بطوريکه در تازه ترين رويداد ، ماموران امنيتی و انتظامی ، مانع مراسم افطار فعالان سياسی و برخی از اعضای ستادهای ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در گيلان شده اند

<!-- IMAGE -->

بيانيه سازمان دانش آموختگان ايران اسلامی

سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی روز چهارشنبه در بیانیه ای اتهام های مطرح شده در پنجمین دادگاه بازداشت شدگان اخیر را سند افتخاری برای خود خواند. ادوار تحکیم وحدت در بیانیه خود تاکید کرده است به نظر این سازمان، دادگاه برگزار شده از وجاهت قانونی برخوردار نیست و اتهام های مطرح شده بی اساس و واهی است. تحکیم وحدت در این بیانیه به موارد متعدد اتهام علیه این سازمان و اعضاءش پرداخت است. در بخشی از بیانیه آمده است کیفرخواست صادره علیه عبدالله مومنی، رييس شورای مرکزی و سخنگوی سازمان دانش آموختگان، آنچنان بی اساس تنظیم شده که حتی ارزش پاسخگوی ندارد.

<!-- IMAGE -->

بسياری از طرفداران موسوی و کروبی در راه پيمايی روز قدس شرکت خواهند کرد اما در سخنرانی احمد خاتمی و محمود احمدی نژاد حضور نخواهند يافت

روزنامه نيويورک تايمز گزارشی درباره ی راه پيمايی موسوم به روز قدس در تهران نوشته که آخرين جمعه ماه رمضان در ايران برگزار می شود. در اين گزارش آمده است که اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان رهبری و رييس جمهوری سابق ايران، که برای بيست و پنج سال گذشته سخنران راه پيمايی روز قدس بوده است، از سخنرانی در مراسم امسال منع شده است. نيويورک تايمز می نويسد رهبران تندروی ايران، از اين بابت نگران هستند که راه پيمايی روز قدس امسال، به تظاهرات مخالفان دولت تبديل شود. نيويورک تايمز می نويسد، تلويوزيون انگليسی زبان پرس تی وی، وابسته به دولت ايران گزارش داده است که به جای اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد خاتمی، روحانی تندروی حکومت و محمود احمدی نژاد، سخنران راهپيمايی روز قدس خواهند کرد. اين روزنامه در ادامه می نويسد، ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و حاميان آنان که پيروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات را ناشی از تقلب می دانند، اعلام کرده اند که در راه پيمايی روز قدس، حضوری پرشکوه خواهند داشت. به نوشته نيويورک تايمز، با اينکه اعلام شده است احمد خاتمی جايگزين اکبر هاشمی رفسنجانی شده، بسياری از طرفداران ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در سايت های اينترنتی اعلام کرده اند که با وجود اين تغيير، در راه پيمايی روز قدس شرکت خواهند کرد اما در سخنرانی احمد خاتمی و محمود احمدی نژاد حضور نخواهند يافت.


XS
SM
MD
LG